fbpx

Kaip nustoti maitinti naktį?

Sigita Žilinskienė
2025-03-06

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Maitinimas naktį yra vienas iš labiausiai paplitusių vaikučio nuraminimo ir užmigdymo būdų. Tačiau ateina laikas, kai mamos supranta, jog naktinius maitinimus reikia baigti. Tad kyla klausimas kaip nutraukti maitinimą ir kaip tą padaryti kuo lengviau? Jeigu svarstote, kaip nutraukti naktinius maitinimus, žemiau pateikiu keletą patarimų.

Labai svarbu žinoti, kad kai kūdikis priauga svorio, gerai jaučiasi ir yra maždaug 6 mėnesių (pasitarkite su gydytoju), dažniausiai jam nebereikia valgyti naktį vien tam, kad augtų. Tuo metu valgymas gali būti labiau susijęs su įpročiu nusiraminti nei su realiu alkio jausmu. Visiems tėveliams, kurie konsultuojasi kaip nutraukti žindymą, pirmiausia, rekomenduoju atsižvelgti į kūdikio amžių bei mitybos įpročius.

Labai svarbu leisti vaikučiui suvokti, kad (buteliuku ar krūtimi) nėra pagalba užmigti ir tai atriboti net ir nuo pietų miegelių. Kai vaikutis tai supras, jis nebesies maisto su nusiraminimu ir užmigimu, todėl bus pasirengęs atsisakyti ir visų naktinių maitinimų.
Naktinis žindymas neretai tampa dalimi įprastų miego asociacijų, todėl kūdikiui svarbu išmokti kitų, savęs nuraminimo įgūdžių. Tokiais atvejais žindymo nutraukimas gali būti žingsnis į stabilesnę miego rutiną.

Naktinis žindymas neretai tampa dalimi įprastų miego asociacijų, todėl kūdikiui svarbu išmokti kitų, savęs nuraminimo įgūdžių.

Kad šis procesas būtų sklandus, galite atkreipti dėmesį ir į bendras miego sąlygas: tinkamą kambario temperatūrą (apie 18–21 °C), ramų apšvietimą bei rutiną prieš miegą (pvz., rami lopšinė, trumpas masažas). Tokie ritualai padeda kūdikiui suvokti, kad atėjus vakarui metas ilsėtis, o ne valgyti.
Daugumai sveikų kūdikių, gaunančių reikiamą kalorijų kiekį dienos metu, nebereikia naktinių maitinimų sulaukus maždaug 6 mėnesių amžiaus (jei Jūsų šeimos gydytojas turi kitų rekomendacijų, būtinai laikykitės jų).
Vis dėlto, svarbu stebėti, kada mažylis pats rodo pasirengimą – geba nusiraminti ir užmigti be buteliuko ar krūties. Jei pastebite, kad nakties metu vaikas tik trumpam nubunda ir greitai vėl pats užmiega, vadinasi, jis jau mokosi tvarkytis be maisto.
Kodėl kūdikis pabunda naktį? Kartais dėl įprastos rutinos, o kartais – dėl kūdikio miego plano stokos ar kitų priežasčių.

Svarbiausi žingsneliai, kurių turėtumėte laikytis, pradėdami atsisakyti naktinių maitinimų, yra:

  • stebėkite savo vaikutį;
  • išlaikykite kūdikio “asmeninį geriausią pasiekimą“;
  • negrįžkite atgal – netgi šiek tiek stumtelėkite į priekį, jei reikia.

Jei svarstote, ar rinktis staigų nutraukimą („cold turkey“), ar pamažu ilginti laiko tarpą tarp maitinimų, pagalvokite, kuris būdas jums abiem sukeltų mažiau streso. Staigus nutraukimas kai kuriems kūdikiams pasirodo veiksmingas, tačiau jei manote, kad mažyliui tai bus per didelis šokas, bandykite laipsniškai trumpinti nakties žindymo arba mišinuko kiekį.
Svarbu suvokti, kad tai, kaip nutraukti žindymą kiekviena mama gali rinktis pagal savo bei vaiko poreikius. Jei nesate tikros koks būdas Jums bus tinkamiausias ir  kaip nutraukti žindymą bus lengviausia Jūsų mažylio situacijoje, visada galite pasitarti su specialistu.

Štai kaip tai padaryti:

1) Jūsų kūdikis turėtų sugebėti nuvesti Jus naktinio nujunkymo keliu. Kai jis pats sugebės nusiraminti ir užmigti savarankiškai, jam nebereikės valgyti, kad užmigtų. Jeigu šiuo metu Jūsų kūdikio nemaitinimo laikas nuo užmigimo naktiniam miegeliui yra tarkim 4 valandos, tai laikui bėgant bus 5, 6 ir net 10 val. Ir šis naujas laikas turi tapti Jūsų “minimum nemaitinimo laiku”.
Trumpai tariant, stebėkite, kiek iš eilės valandų mažylis išmiega neprašydamas valgio. Kai tik pamatote, kad jis naktį išmiegojo ilgesnį laiko tarpą, tai tampa nauju „etapiniu“ pasiekimu, kurio svarbu laikytis, net jei kitąnakt jis atsibunda anksčiau.

2) Kai kūdikis pasiekia naują minimalų nemaitinimo laiką, šis laikas tampa jo „asmeniniu geriausiu pasiekimu“ ir visi tolimesni naktiniai maitinimai turėtų prasidėti tik pasiekus šį minimumalų nemaitinimo laiką.

3) Tai taip pat reiškia, kad kūdikio nereikėtų maitinti anksčiau, nei nustatytas naujas maitinimo langas, net jei kūdikis atsibunda anksčiau. Tokie pabudimai turi būti traktuojami kaip naktiniai pabudimai be maitinimo ir tuo metu nereikia maitinti (tie, kas turite mano miego planus, atsiverskite juos, pasiskaitykite ir prisiminkite, ką tiksliai daryti).

Jei kūdikis labai nerimastingas, pirmiausia patikrinkite, ar jis tikrai alkanas, ar galbūt verkia dėl kitų priežasčių (pvz., per šilta, per šalta, dygsta dantys). Nuraminkite jį kitais būdais – švelniu supimu, paglostymu, tačiau laikykitės sprendimo nemaitinti anksčiau laiko.
Kelias, norint baigti naktinius maitinimus, ne visada būna sklandus. Visokių naktų bus, tačiau tai gan efektyvus būdas būti tikriems, kad Jūsų kūdikis yra pasirengęs atsisakyti visų naktinių maitinimų.
Neretai žindymo nutraukimas dalį mamyčių gąsdina, bet ilgalaikėje perspektyvoje jis gali pagerinti vaiko nakties miegą ir bendrą šeimos poilsį.

Svarbu nepamiršti, kad dienos metu mažylis turi gauti pakankamai maisto, kad kompensuotų tai, ką anksčiau suvalgydavo naktį. Geriau pasikonsultuokite su šeimos gydytoju, jei kyla abejonių, ar kūdikis gauna pakankamai kalorijų.

Būkite tikri, kad kūdikiai tikrai puikiai moka reikiamą kalorijų kiekį, kurių nebegaus su naktiniu maitinimu, įsisavinti dienos metu: ar daugiau išgers mišinuko, suvalgys daugiau kieto maisto, o gal patrauks keliais gurkšneliais daugiau iš mamos krūties.

Kad mažylis iš tiesų suprastų, jog atėjo metas miegoti, o ne valgyti, stabili vakaro rutina labai padeda. Tam galite pasitelkti ramią muziką, lopšinę, trumpą pasaką (pagal amžių), šiltą vonelę. Svarbiausia – nuoseklumas. Jei vieną naktį griežtai laikotės nemaitinimo, o kitą naktį leidžiate vaikui valgyti vos jam prabudus, tik sukelsite kūdikiui sumaištį.

Kai Jūsų kūdikis sugebės išmiegoti iki 5 val. ryto be maitinimo, patarimas būtų: visiškai atsisakyti maitinimo. Dauguma kūdikių, pabudusių pavalgyti po 5 val., negali tinkamai sugrįžti miegoti tomis ankstyvomis ryto valandomis ir pradeda skaidyti naktinį miegą (dažniau budintis), jiems sutrinka pietų miegelis. Geriausias būdas to išvengti, yra nutraukti naktinį maitinimą. O su tokiais rytiniais pabudimais elgtis kaip su bet kokiu kitu naktiniu pabudimu be maitinimo.

Toks naktinio maitinimo nutraukimo procesas greičiausiai turėtų užtrukti mažiau nei mėnesį. Jei pastebėsite, kad Jūsų kūdikis pats nerodo noro tai baigti, gali tekti ir pastūmėti link to. Tai gali reikšti, kad naktinį maitinimą turėsite pavėlinti pusvalandžiu ir taip kas 3–4 dienas, kol pamatysite tam tikrą pažangą.

Jei Jūs ir Jūsų šeimos gydytojas manote, kad Jūsų kūdikis yra visiškai pasirengęs atsisakyti maitinimo naktį (jis vyresnis nei 6 mėnesiai, gerai priauga svorio, neturi sveikatos problemų ir pan.), tai nutraukti maitinimą galima staiga, per vieną naktį (angl. šis procesas vadinamas „cold turkey“). Jei nuspręsite, kad tai yra tas būdas, kuris tiktų Jums, tuomet vsi pabudimai iki ryto turi būti be maitinimo.

Nepamirškite, kad visiems kūdikiams (ir tėvams) gali reikėti laiko. Jei bandant vieniems stinga kantrybės ar jaučiatės pasimetę, kreipkitės į specialistus. Kartais profesionalo įvertinimas ir individualus miego planas labai palengvina procesą bei padeda išspręsti netikėtus sunkumus.
Apie tai, kaip nutraukti maitinimą daugiau galite sužinoti ir mano konsultacijų metu.

Jei manote, kad Jums patiems atsisakyti naktinio maitinimo nepavyks, o labai norėtumėte, susisiekite su manimi, ir aš Jums padėsiu!

 

Susiję straipsniai:

Norite sužinoti daugiau apie kūdikio ir vaikų miego procesus, nusistovėjusius įpročius bei pokyčius? Jums gali būti aktualūs šie straipsniai:

  1. Kada mano vaikas išmiegos visą naktį?
  2. Ar kieto maisto vartojimas padeda kūdikiui miegoti?
  3. 4 dalykai, kurie padės Jūsų vaikui miegoti geriau
  4. Kūdikių ir vaikų miego poreikiai ir dienos grafikai
  5. Kada ir kaip atsikratyti čiulptuko?