fbpx

Kova su ankstyvu atsibudimu rytais

Sigita Žilinskienė
2021-05-05

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Pagaliau atėjo metų laikas, kai saulė kiekvieną rytą ima tekėti vis anksčiau ir anksčiau. Ir nors aš mėgstu prabusti saulės užlietame kambaryje, tačiau mano mažyliui galioja kiek kitokia rytinio kambario taisyklė: tamsa. Tam, kad pirmieji saulės spinduliai, besiskverbiantys pro užuolaidų plyšius, jo nepabudintų anksčiau laiko.

Įsivaizduokite: Jūs giliai ir saldžiai miegate, sapnuojate nuostabų rojaus kampelį, kuriame leidžiate nuostabiausias savo akimirkas, kai staiga pasigirsta garsus rytinis kūdikio klyksmas. Čiumpate šalia ant spintelės gulintį telefoną, pažiūrite kiek rodo laikrodis…  5-ta valanda ryto! Pasisukate link sutuoktinio, ir dar vos vos atmerktomis akimis žiūrite vienas į kitą, tarsi telepatiškai vienas kitam sakydami: „tavo eilė“. Tokį scenarijų turėjome ir mes savo šeimoje, tokie ankstyvi rytai buvo tapę norma. Bandžiau save guosti posakiu: “anksti kėlęs daug darbų nuveiksi”, tačiau kas dieną keltis 5-tą valandą ryto mes neturėjome nei noro, nei jėgų. Taigi, kaip tai pakeisti?

Kodėl tai vyksta? Kas sukelia šiuos kūdikio pabudimus anksti ryte? Ar kūdikis miega dienos metu? Gal jis eina miegoti per vėlai? Gal per anksti? Gal turėtų ilgiau pabūti lauke? Gal jis alkanas? Jei atvirai, tai gali būti bet kuri iš šių priežasčių arba kelios jų, kurios gali prisidėti prie ankstyvo pabudimo. Visi šie klausimai rodo vieną akivaizdžią tiesą: kūdikio miegas yra labai sudėtingas procesas, todėl nėra universalaus būdo jį išspręsti. Vaiko miegas nuolat keičiasi ir priklauso nuo to, kaip greitai vystosi ir auga jo kūnas ir smegenys. Ir kai tik Jums atrodo, kad problemas susijusias su miegu jau išsprendėte, kelyje atsiranda “gulintis policininkas” ir Jūsų ramus “vairavimas” vėl išsiderina.

Kodėl kūdikiai dažnai susiduria su ankstyvo pabudimo problema? Neapkraudama Jūsų mokslinėmis žiniomis pabandysiu paprastai ir trumpai paaiškinti, kas vyksta mažųjų kūnuose tų ankstyvų pabudimų metu. Kiekvieno žmogaus kūnas (net ir suaugusiųjų), maždaug 3 valandas iki įprasto mūsų rytinio pabudimo laiko pradeda natūraliai išskirti hormoną, vadinamą kortizoliu (budrumo hormonas). Vadinasi, jei Jūs esate įpratęs pabusti 7-tą valandą ryto, kortizolis pradeda išsiskirti maždaug 4-tą valandą. Kortizolis yra hormonas, kurį mūsų kūnas naudoja susijaudinimo arba streso metu, kad padėtų mums likti budriems. Priešingai, melatoninas yra „miego hormonas“, padedantis mums atsipalaiduoti ir užmigti. Kūdikis maždaug 4-tą valandą ryto yra miego ciklo pabaigoje, po to pereina į lengvą miego fazę. Tuo metu melatonino kiekis sumažėja ir pradeda išsiskirti kortizolis. Šie hormonų mainai bei nusiraminimo įgūdžių neturėjimas paskatina kūdikį pabusti ir žymiai apsunkina pakartotinį užmigimą.

Ką daryti? Taigi dabar, kai žinote, kad Jūsų kūdikis nėra tas vienintelis, kuris pabunda paryčiais, kad yra daugybė faktorių, lemiančių ir prisidedančių prie jo pabudimo, kai suprantate, kodėl šis ankstyvas pabudimas vyksta, tikriausiai paklausite savęs, ką dabar daryti? Jei jūsų kūdikis pabunda anksčiau nei 6-tą valandą ryto jau 2 savaites ar ilgiau, galite išbandyti šiuos patarimus:

  1. Pasistenkite, kad Jūsų kūdikis gautų kuo daugiau natūralios dienos šviesos, daugiau būkite lauke. Pabuvę gryname ore bent 30–60 minučių, galite perreguliuoti vaiko kūno laikrodį ir padidinti melatonino kiekį naktį.
  2. Įsitikinkite, kad kambarys, kuriame miega vaikutis, nuo 4-tos iki 6-tos valandos ryto yra visiškai tamsus, toks tamsus kaip vidurnaktį. Turite užtamsinti kambarį tiek, kiek įmanoma, nes bet koks šviesos šaltinis, papuolantis į kambarį tuo metu, gali kūdikį pažadinti iš miego ciklo ir apsunkinti pakartotinį jo užmigimą.
  3. Įsitikinkite, kad jūsų kūdikis nepabunda dėl to, kad jam šalta. Kūno temperatūra pradeda kristi apie 4-tą valandą ryto, todėl kai kurie kūdikiai sušalę pabunda. Jei tai Jūsų atvejis, užmaukite jam šiltas kojines arba naudokite šiltesnį miegmaišį.
  4. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikutis nėra mieguistas, apsnūdęs prieš pat miegelį. Dėl to kartais gali tekti palikti įjungtą ryškesnę šviesą per pasiruošimo miegui rutiną ir išjungti ją tik paguldžius vaikutį į lovą.
  5. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikas dienos metu miega tiek, kiek priklauso. Per ilgas ar per trumpas pietų miegelis gali sukelti problemų su rytiniu pabudimo laiku.

Amžius

Pietų miegelių skaičius Reikalingas miegas dienos metu

Naujagimis (0-3 mėn.)

4-6 5-8 val.
4 mėn. 3-4

4 val.

5 mėn.

3 3-4 val.

6 mėn.

2-3 3-3,5 val.

7 – 8 mėn.

2-3 3 val.
9-12 mėn. 2

2-3 val.

13-18 mėn. 1-2

1,5-3 val.

19 mėn.-2,5 m. 1

1,5-3 val.

2,5-3 m 0-1

1-3 val.

 

  1. Jei jūsų kūdikiui yra daugiau nei 8–9 mėnesiai, įsitikinkite, kad jis 3 kartus per dieną valgo kieto maisto ir jame yra sveikųjų riebalų ir baltymų šaltinių.
  2. Perkelkite vakarinį migdymą 30 minučių anksčiau. Žinau, kad tai skamba priešingai tam, ką norėtumėte daryti, bet ši priemonė dažnai padeda. Nesitikėkite sėkmės iš karto, paprastai reikia maždaug savaitės, kad pamatytumėte pagerėjimą.
  3. Jei bent savaitę bandėte eiti miegoti anksčiau ir tai nepadėjo, pabandykite migdymą nukelti vėlesniam laikui. Aš paprastai rekomenduoju eiti miegoti tik 30 minučių vėliau nei buvo prieš tai, kai miegą paankstinote. Įsitikinkite, kad Jūsų vaikutis eina į lovą iki 20:00, vėliausiai iki 20:30. Skirkite bent savaitę tokiam vėlesniam guldymui, kad įsitikintumėte, ar tai padeda.

Tačiau pats geriausias būdas kūdikiui pradėti miegoti visą naktį ir neturėti to ankstyvo rytinio kėlimosi, tai sukurti labai nuoseklų ir nuspėjamą miego grafiką, kuris padės vaikučiui įgyti savarankiško miego įgūdžių! Jei jums reikia patarimų, kaip tai padaryti, nedvejodami kreipkitės į mane adresu: miegopasaka@gmail.com arba registruokitės nemokamam susipažinimo skambučiui čia: https://calendly.com/miegopasaka/15min