fbpx

„Padalinta naktis”: kas tai, kodėl taip nutinka ir kaip tai pakeisti?

Sigita Žilinskienė
2021-10-12

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Jeigu Jums tenka atsibusti vidury nakties ir užsiimti su savo kūdikiu, nes jis tiesiog nemiega, toks reiškinys vadinamas “padalinta naktimi” (angl. Split night).

Padalintą naktį galima gan lengvai atskirti nuo kitų situacijų, kai Jūsų kūdikis keliasi naktį: įprastai tai būna vienas ilgas pabudimas, tai vyksta kiekvieną naktį ar kas kelias naktis, daugumos kūdikių nuotaika ilgą laiką būna gera, ir jokie raminimai, bandymai padėti užmigti nepadeda, Jūsų kūdikis tiesiog neužmiega. 

Padalinta naktis iš esmės yra biologinė problema, atsirandanti dėl tam tikrų miego sutrikimų. Dauguma kūdikių aktyviai bando užmigti keisdami padėtį, čiulpdami pirštą ar prisiglaudę prie mamos. Šių kūdikių problema yra ne tai, kad jie nežino, kaip užmigti (savarankiškai ar su Jūsų pagalba), bet tai, kad jie tiesiog negali užmigti.

Priklausomai nuo amžiaus, per parą vaikutis gali išmiegoti nuo 12 iki 16 valandų. Konsoliduotą nakties miegą lemia du veiksniai: (1) cirkadinis ritmas, leidžiantis miegoti ir pabusti tinkamu laiku, ir (2) miego, nuovargio slėgio atsiradimas dienos metu išbuvus budriam tam tikrą laiką. Kuomet viskas klostosi gerai, Jūsų kūdikis vakare pajunta tą reikalingą nuovargį, eina miegoti įprastu laiku ir miega visą naktį. Nakties miego metu nuovargis, kurio dėka vaikutis užmigo, išsisklaido, ir visą procesą perima cirkadinis ritmas. Jis reguliuoja vaikučio miegą nakties metu tam, kad vaikas pabustų įprastu laiku ryte, išmiegojęs atitinkamą valandų skaičių.

Kai nakties miegas yra padalijamas, tai reiškia, kad nuovargis veikia atskirai nuo cirkadinio ritmo. Vadinasi, Jūsų kūdikis gali miegoti 7-8 valandas ir staiga pabusti gana žvaliai jausdamasis bei pasiruošęs kažką veikti… antrą valandą nakties! Pabūdravęs kurį laiką jis pajus naują nuovargį, sugrįš cirkadinis ritmas ir tuomet miegos dar kelias valandas iki ryto. Toks naktinio miego modelis dažniausiai prilimpa, todėl tai pradės kartotis kas naktį. Didžiausia problema yra ta, kad Jūsų kūdikis, nors naktį daug valandų praleidžia lovoje, negali to laiko pilnai užpildyti kokybišku miegeliu.

Yra dvi pagrindinės padalintos nakties priežastys:

  1. Prasti pietų miegeliai dieną ir labai ankstyvas miegas vakare.

Tai yra dažniausiai pasitaikanti padalintos nakties priežastis ir beveik visada sutvarkoma pakeičiant dienos grafiką. Ankstyvas guldymas vakare yra geras dalykas, jei reikia atsigriebti už prastus pietų miegelius. Todėl guldyti vaikutį anksčiau, kad jis nepervargtų, yra gera mintis – tai nereiškia, kad jis budinsis naktį ir ilgai būdraus ar pabus labai anksti ryte. Cirkadinis ritmas vaikučio miegą sureguliuos taip, kad jis pabus įprastu jam metu. Norint pakeisti cirkadinį ritmą, reikia kelių dienų. Problema ta, kad jei Jūsų vaikutis pradės prastai miegoti pietų miegelius ir Jūs kaskart anksti guldysite naktinio miegelio, gali atsitikti vienas iš dviejų dalykų: (1) Jūsų kūdikis pradės keltis anksčiau, nes išmiegos jam reikiamą nakties valandų kiekį normaliai miegodamas, arba (2) Jūsų kūdikis pradės “dalinti“ naktį, kurios metu jis kurį laiką būna budrus, nes nepajėgia išmiegoti tiek valandų ir miega tiek, kiek jo organizmui reikia. 

  1. Padalinta naktis, kurią sukelia naktiniai sutrikimai.

Kartais naktis gali būti padalinta, nes Jūsų kūdikio miegas naktį sutrinka. Sutrikimą gali lemti naujų motorinių įgūdžių mokymasis (sėdėjimas, ropojimas, stovėjimas ir pan.). Kartais tai nutinka dėl ligos. O kartais tai gali atsirasti dėl stimuliacijos po maitinimo.

Taigi, ką daryti?

Spręsti padalintos nakties problemą vien tik pietų miegelių sąskaita nebūtų visai teisinga. Dauguma tėvų neprisileidžia net minties, kad galėtų žadinti kūdikį anksti ryte, kai patys yra tiesiog išsekę po tokios nakties. Tačiau daugeliu atvejų kūdikio pažadinimas anksti ryte, siekiant išlaikyti nuoseklų ryto pabudimo laiką  (“užfiksuojant” cirkadinį ritmą) yra gera išeitis. Greičiausiai Jūs taip pat turėsite pasidėlioti ir pietų miegelius, kad vaikutis galėtų nueiti naktinio miegelio šiek tiek vėliau.

Įsivaizduokite, kad Jūsų kūdikiui yra 12 mėnesių, po blogos nakties jis blogai miega ir pietų miegelius: 45 minutes ~ 9:30 val., ir  45 minutes ~ 13 val. Kūdikį kiekvieną vakarą guldote miegoti 18.30 val., nes jis išsekęs. Jis pats užmiega lovelėje ir miega maždaug iki 2 val., pavalgo ir pusantros valandos būdrauja, tada vėl eina miegoti ir prabunda 7 val. ryte.

Daugumai 12 mėnesių amžiaus kūdikių reikia 2-3 valandų dienos miego ir 10-12 valandų miego naktį. Akivaizdu, kad šiam vaikučiui nereikia maksimalaus galimų išmiegoti valandų kiekio. Todėl atsikėlęs naktį jis jausis gan gerai pailsėjęs ir užmigs vėl, kai pajaus nuovargį. Jei ir toliau kartosis tokie migdymai ir miegeliai, Jūsų kūdikis, o kartu ir Jūs įstrigsite tokiame miego režime.

Norėdami tai išspręsti, turėsite šiek tiek vėliau, maždaug 19.15 val., migdyti kūdikį nakčiai ir pažadinti jį šiek tiek anksčiau ryte, apie 6.15 val. Kad Jūsų kūdikis sugebėtų pasiekti šį vėlesnį ėjimo miegoti laiką ir stipriai nepervargtų, Jūs turėsite padirbėti ir su pietų miegeliais. Norint prailginti pietų miegelius, kartais tenka vaikučiui padėti: greitai įeiti į kambarį vos jam pradėjus krutėti prieš įprastinį pabudimo laiką; raminti tyliu balsu, lengvais prisilietimais, rankos uždėjimu ant kūno ir palaikymu. Kartais užtenka tiesiog pabūti šalia, įjungti baltą triukšmą ar muzikėlę. Žinoma, visada yra rizika, kad susikurs tam tikros miego asociacijos, be kurių vaikas vėliau visai nebegalės užmigti, todėl bet kokį įsikišimą (jei Jūsų vaikutis jau moka savarankiško užmigimo) darykite minimalų, trumpais veiksmais.

Jūsų kūdikis neabejotinai dar pabūdraus keletą naktų ir pradėjus naują  dienos – miego plano pertvarkymą.  Taip yra todėl, kad jo miego cirkadiniam ritmui susireguliuoti reikia laiko. Galite tikėtis, kad viskas normalizuosis per 4-7 dienas, jei nuosekliai laikysitės naujo dienos – miego plano. Jei Jūsų kūdikis pietų miegelius ir toliau miegos trumpai, jam visgi būtų naudingiausia du kartus per savaitę eiti miegoti nakties miegučio anksti, pvz., antradienį ir penktadienį 1 valanda anksčiau. Tai padėtų išvengti per didelio miego stokos kaupimosi, taip pat padalintos nakties scenarijaus.

Jei Jūsų kūdikis miega gerai, bet naktį pabudęs pradeda lavinti savo motorinius įgūdžius, ką daryti?

Turėtumėte laikytis dienos grafiko. Skirti daug laiko praktikuojant naujus įgūdžius dienos metu, mokyti kaip iš sėdimos, stovimos padėties reikia atsigulti. O naktį elkitės kaip naktį, ramiu balsu priminkite, kad laikas miegučio, glostykite lovytės čiužinį ir jei reikia padėkite atsigulti. Stenkitės neatlikti visų darbų už vaikutį, nes nenorite vienos problemos išspręsti tik tam, kad sukurtumėte kitą – naują pagalbą užmigti.

Jei po maitinimo naktį Jūsų kūdikis ilgai negali nurimti ir užmigti, pirmiausia išsiaiškinkite, ar Jūsų kūdikiui reikia naktinio maitinimo. Jei Jūsų kūdikis yra vyresnis nei šeši mėnesiai ir sveria daugiau nei 7 kg, greičiausiai naktinio maitinimo jam jau nebereikia. Kad jaustumėtės ramiau dėl šio sprendimo, galite pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, nes vieni kūdikiai būna tam pasiruošę, kiti ne. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į Jūsų pieno tekėjimo intensyvumą, jei kūdikį maitinate pati.

Jei dar anksti atsisakyti naktinio maitinimo, maitinkite prie neryškaus apšvietimo, nesileiskite į didelį bendravimą su vaikučiu, balsas turi būti ramus, tylus, kaip naktį. Jei norėtumėte pasitarti dėl naktinio maitinimo mažinimo, patogų Jums laiką 30/60 min. konsultacijai galite rezervuoti čia: https://calendly.com/miegopasaka

Jei nepavyksta patiems išspręsti padalintos nakties problemos ar padėti vaikučiui išmokti naujų savarankiško užmigimo įgūdžių, ir jaučiate, kad pokyčių miegeliuose tikrai reikia, rezervuokite pažintinį skambutį su manimi ir pakalbėsime apie miegelio mokymo programą, kuri padės Jums susidoroti su turimais miegelio iššūkiais. Tai galite padaryti čia: https://calendly.com/miegopasaka/15min