fbpx

Kaip išlaikyti gerą vyresnėlio miegą, susilaukus naujagimio

Sigita Žilinskienė
2024-04-12

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Taigi, pirmiausia, labai Jus sveikinu! Jūs ką tik susilaukėte kūdikio arba jis visai netrukus gims. Kokios nuostabios naujienos!

Ir dar kartą sveikinu, jei Jūsų vyresnis mažylis ramiai miega visą naktį, o dieną miega ilgus pietų miegelius, po kurių pabunda žvalus ir pailsėjęs! Pažvelkite į save, tėvystė Jums sekasi puikiai!

Tačiau dabar pradedate nerimauti, kad mažas naujas atvykėlis gali sugriauti visą sunkų darbą, kurį atlikote su savo vyresnėliu, ugdydami savarankiško miego įgūdžius ir dėliodami nuoseklų, nuspėjamą miego grafiką.

Ne taip dažnai galiu duoti tokį konkretų atsakymą į klausimą, susijusį su vaikų miegu, bet šiuo atveju galiu užtikrintai pasakyti, kad… TAIP. Jūsų laukia iššūkis.

Nesakau, jog tai bus 100 proc., tačiau labai tikėtina, kad naujagimio parvežimas į namus vienaip ar kitaip paveiks vyresnio vaiko miego įpročius, ir tam yra dvi pagrindinės priežastys:

  1.  Jūsų naujagimis pabus daug kartų per naktį ir kels triukšmą, kuris greičiausiai pažadins Jūsų vyresnį mažylį.
  2.  Jūsų mažylis pavydės kūdikiui.

Taigi, pirmiausia pažvelkime į pirmąją priežastį. Kai Jūsų naujagimis pabus ir verks, laukdamas naktinio maitinimo, atsiras triukšmo veiksnys. Labai mažai ką galima dėl to padaryti, ir net jei būtų įmanoma, Jūs tikriausiai to nenorėtumėte. Naujagimiai dažniausiai verkia dėl priežasties, ir dažniausiai tai yra būdas pranešti, kad yra alkani.

Geriausia, jei įmanoma, naujagimį laikyti savo kambaryje, o vyresnį vaikutį, paguldytą į kūdikišką lovytę, perkelti į kitą kambarį, esantį kuo toliau nuo naujagimio miegamosios vietos. Leiskite man pabrėžti sąlygą „į kūdikišką lovytę“. Daugeliu atvejų Jums kils mažiau problemų, jei Jūsų mažylis vis dar miegos lovytėje, o ne didelėje vaikiškoje lovoje. Nepriklausomai nuo to, ar turite naujagimį, ar ne, rekomenduoju vaikus migdyti kūdikiškoje lovytėje tol, kol tai saugu.

Baltojo triukšmo aparatas taip pat gali padėti užmaskuoti triukšmą. Tiesiog įsitikinkite, kad garsumas yra mažiau nei 85 dB (daugumai kūdikių pakanka 50 dB ar net mažiau), o aparatas turi būti mažiausiai 30 cm atstumu nuo mažylio ausų. Akivaizdus tikslas – neleisti, kad Jūsų vyresnėlį pažadintų mažojo brolio ar sesers skleidžiami garsai.

Atsižvelgiant į amžių ir supratimo įgūdžius, gera mintis tiesiog pasikalbėti su savo mažamečiu apie tai, kad jo brolis ar sesė naktį kartais prabus ir verks. Leiskite jam suprasti, kad dėl to nerimauti nereikia. Tai tiesiog dalykas, kurį daro naujagimiai, ir vyresnėliui nereikia jaudintis, jei pabunda ir išgirsta, kad brolis ar sesė verkia.

Pirmoji priežastis yra gana nesudėtinga. Antroji pareikalaus šiek tiek daugiau subtilumo.

Nebent Jums išskirtinai pasisekė, Jūsų mažylis pavydės savo broliukui ar sesutei. Juk naujagimiams reikia daug dėmesio – dėmesio, kuris buvo nukreiptas į Jūsų pirmąjį vaiką iki tol, kol neatsirado brolis ar sesė.

Tikėtina, kad pavydas sukels regresiją ir paskatins Jūsų mažylį trokšti patogumų, kuriais mėgavosi, kai buvo vienintelis ir mažas vaikas. Tokių kaip…

  •       Daugiau prašymų prisiglausti;
  •       Jei miega didelėje vaiko lovoje, gali paprašyti grįžti į kūdikišką lovytę;
  •       Gali norėti miegoti Jūsų lovoje arba Jūsų kambaryje;
  •       Reiklumas ir prisirišimas ruošiantis miegui.

Dažniausia priežastis, dėl kurios tai gali turėti įtakos miegui, yra ta, kad vienas ar abu tėvai pradeda jausti kaltę dėl to, jog neturi pakankamai laiko ir jėgų abiems vaikams. Todėl jie stengiasi kompensuoti darydami nuolaidas, ir tos nuolaidos dažnai padaromos būtent prieš miegą. Papildoma pasakėlė, ilgesni apkabinimai, pagulėjimas kartu lovoje ir panašiai.

Aš tai suprantu. Tėvų kaltė yra galingas motyvatorius, todėl mes darome beveik viską, kad mūsų vaikai žinotų, jog yra mylimi, branginami ir saugūs. Jei kelios papildomos pasakėlės prieš miegą padės užtikrinti vyresnėlį, kad jis vis dar Nr.1 mūsų širdyse, kodėl gi mums jų nepaskaityti?

„Mažyliai yra kaip maži naktiniai sargai. Jie vaikšto tikrindami visas duris, bet iš tikrųjų nenori, kad kažkurios iš jų būtų atviros.”

Tokio amžiaus vaikai beveik nepaliaujamai išbando ribas, bet ne tikėdamiesi, jog jos pasikeitė, o tam, kad įsitikintų, jog jos vis dar tokios pačios. Žinojimas, kad juos supančios taisyklės ir lūkesčiai yra pastovūs ir nuspėjami, jiems suteikia saugumo jausmą. 

Žinau, kad kartais taip neatrodo, bet galiu Jus užtikrinti, kad kuo labiau pasiduosite šiems reikalavimams, tuo daugiau vaikas prašys. Dažnai tai pasiekia tašką, kai Jūsų vaikas jaučiasi taip, lyg jis vadovauja namuose, ir tai iš tikrųjų gali jį labai varginti. Jis jaustųsi daug saugesnis ir labiau atsipalaidavęs, pasitikėdamas, kad viską kontroliuoja tėvai.

Taigi, jei atsirastų tokia situacija, rekomenduočiau viską, kas susiję su miegu, palikti taip, kaip buvo prieš pasirodant naujagimiui. Tas pats miego laikas, ta pati rutina prieš miegą, tiek pat pasakėlių, tos pačios miegojimo sąlygos. Jei pradėsite keisti ribas, tai tik sustiprins Jūsų mažylio įtarimą, kad kažkas pasikeitė, ir tai gali sukelti dar daugiau nesaugumo.

Tačiau dienos metu siūlyčiau dalį laiko skirti tik Jūsų vyresniajam vaikui. Tai nebūtinai turi būti ilgas laikas, net 10-15 minučių yra puiku, tačiau pasirūpinkite, kad Jūsų dėmesys būtų sutelktas tik į vyresnėlį. Leiskite jam nuspręsti, ką jis nori tuo metu veikti, ir nedvejodami apipilkite jį meile ir dėmesiu. Šis „tu ir aš“ laikas daro stebuklus, užtikrindamas Jūsų vyresnįjį vaiką, kad jis vis dar yra Jūsų visatos centre, net jei kartais dalijasi erdve su kuo nors kitu.

Kai pradeda lįsti kaltės jausmas, atsiminkite, kad Jūs nesate blogi tėvai, jei atsisakote paklusti savo vaiko pageidavimams. Jūs darote tai, kas jam bus geriausia, o kai tėvai išlieka tvirti ir laikosi įprastų taisyklių  – tai yra laimingo, saugaus, tvirtai prisirišusio vaiko paslaptis, net jei Jūsų nuojauta šiuo metu Jums sako kitaip. Norint būti nuostabiais tėvais, kartais tikrai tenka priimti sunkius sprendimus dėl vaiko gerovės.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!