„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.
Gali būti, kad miego mokymai ir frazė „išmokysiu savo kūdikį miegoti“ Jums sukelia labai daug dvejonių. Viena vertus, Jūs žinote – miegas yra būtinas kiekvienam Jūsų šeimos nariui. Sutinkate su vaikų gydytojais, kad miegas yra gyvybiškai svarbus kūdikio vystymuisi ir gerovei. Taipogi, esate 100 procentų įsitikinę, kad Jūsų mažyliui reikia šiek tiek pagalbos, jog galėtų geriau miegoti, ir esate pasiryžę padėti įveikti šią kliūtį.
Ir, kita vertus, Jūs dėl to baisiai nervinatės.
Beveik visi tėvai, su kuriais dirbau, pradžioje labai labai nerimavo. Jie žinojo, kad yra problema, kurią reikia išspręsti, buvo pasiryžę tam sprendimui, tačiau net ir turėdami visus įrodymus, kad tai yra saugus ir veiksmingas procesas, jie vis tiek jautėsi kaip ant adatų.
Nes yra vienas didelis skirtumas, tiesa? Yra visi kūdikiai, ir yra Jūsų kūdikis. O kalbant apie Jūsų kūdikį, tyrimai ir įrodymai negali nusverti Jūsų susirūpinimo, kad galbūt darote ką nors ne taip. Ypač jei atrodo, kad Jūsų mažylis ne iš karto prisitaiko prie naujos tvarkos.
Taigi, kas čia vyksta? Ar tai motiniškas instinktas? Ar nesąmoningai nujaučiate grėsmę savo kūdikiui? Ar motina gamta bando Jums pasakyti, kad nereikia mokyti kūdikio miegoti?
Tai paaiškina keli dalykai.
Visų pirma, šiuo metu tikriausiai nebeatsimenate, kada paskutinį kartą išsimiegojote. Jei Jūsų kūdikis nemiega, tai beveik garantuota, kad Jūs taip pat nemiegate, ir tai gali pakenkti Jūsų emocinei savijautai.
Miego trūkumas stimuliuoja smegenų dalį, vadinamą migdoliniu kūnu – jis kontroliuoja kelias Jūsų tiesiogines emocines reakcijas.
Pagal 2007 m. atliktą bendrą Harvardo medicinos mokyklos ir Berklio universiteto tyrimą: „…miego trūkumas netinkamai moduliuoja žmogaus emocinę smegenų reakciją į neigiamus aversinius dirgiklius“.
Arba, paprastai tariant, greičiausiai per daug reaguosite, kai kažkas klostysis blogai. Taigi, kai, tarkime, Jūsų kūdikis pradės verkti, Jūs būsite mažiau linkusi galvoti: „Įdomu, ko jam reikia“, ir daug labiau linkusi galvoti, pavyzdžiui, „Aš esu visiškai nevykusi mama“.
Taip nutinka po vienos nakties miego trūkumo, todėl galite įsivaizduoti, ką gali sukelti lėtinis miego trūkumas, trunkantis kelias savaites ar net mėnesius. Galbūt Jūs tai patiriate dabar. Dėl to žmogus jaučiasi bejėgis, nevykęs ir apimtas nerimo.
Taigi, dalinai nerimas ir jaudulys atsiranda dėl miego trūkumo. Pažvelkime į kitą pagrindinę priežastį, kodėl šis mokymo procesas gali būti toks gąsdinantis – tai mažylio verkimas.
Ar Jūsų vaikas verks, kai mokysite jį miegojimo įgūdžių?
Štai tiesus atsakymas: taip, labai tikėtina. Beveik nėra abejonės, kad Jūsų kūdikis verks, kai prieš miegą įgyvendinsite naujas taisykles.
Ar Jūsų mažylis taip pat verks, kai pirmą kartą paliksite darželyje? Taipogi labai tikėtina, tikimybė maždaug 95 iš 100.
Ar Jūsų kūdikį užklups didžiulės emocijos, kai išjungsite jo mėgstamą animacinį filmuką, kai pirmą kartą paragaus aštraus maisto, ar kai jam pasakysite nevalgyti smėlio?
Galite tuo net neabejoti. Ir nors žinosite, kad tokiose situacijose jam negresia joks pavojus, vis tiek jausite, kaip Jūsų širdis sprogsta, kai girdite savo kūdikio verksmą.
Jei pažvelgsime į tai objektyviai, pamatysime, kad yra tikroji priežastis, kodėl verkiančio kūdikio garsas sukelia mums tokį jausmą – ir tai ne dėl realaus poreikio labai skubiai reaguoti. Daktaras D. Poeppelis, Niujorko universiteto psichologijos ir neuromokslų profesorius, nustatė, kad verkiančio kūdikio garsas nuo kitų aplinkos triukšmų skiriasi tuo, kas vadinama „amplitudės moduliacijos dažniu“ – tai parodo, kaip dažnai keičiasi garso stiprumas.
Verkiančių kūdikių, kaip ir automobilių signalizacijų ar policijos sirenų moduliacijos dažnis yra apie 100 kartų per sekundę – palyginus įprasto kalbėjimo dažnis svyruoja tarp 4 ar 5.
Atlikęs eksperimentinius magnetinio rezonanso tyrimus, skirtus stebėti žmonių smegenis, kai jie klausosi įvairių garsų, D. Poeppel nustatė, kad kūdikių verkimas turi unikalią savybę sukelti aktyvumą… na turbūt atspėsite, migdoliniame kūne.
Galėčiau padėti atlikti meditacijos praktiką ir gilaus kvėpavimo pratimus, kurie padėtų nuraminti Jūsų nervus prieš pradedant mokyti Jūsų kūdikį gyvybiškai svarbių miego įgūdžių. Tiesą sakant, tai puiki idėja, bet spėju jog jau žinote, kas Jums geriausiai tinka panašiais atvejais. Manau didžiausia pagalba yra padėti Jums suprasti, kad Jūsų smegenys, nors ir turi tikrai gerų “ketinimų”, supainioja Jus. Verčia Jus galvoti, kad Jūsų kūdikiui labai reikia kažko, ko jam nereikia. Bando priversti Jus nedelsiant reaguoti į situaciją, nes negali įvertinti ilgalaikio tikslo, kurio siekiate.
Kaip ir su daugeliu instinktyvių įpročių, su šiuo įpročiu lengviau susidoroti, kai galime įvertinti ne tik tai, ką jaučiame, bet ir žinome mokslinį pagrindą, kodėl jaučiame tai, ką jaučiame. Būtent todėl norėjau suteikti Jums šį esminį įrankį – žinojimą, prieš imantis iššūkio padėti Jūsų kūdikiui išmokti miegoti visą naktį.
Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!