fbpx

Kaip užmigdyti kūdikį?

Sigita Žilinskienė
2023-08-09

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Jauniems tėveliams, ypač – besilaukiantiems savo pirmosios atžalos, natūralu, kyla daugybė klausimų bei baimių. Tikriausiai sutiksite, jog nemaža dalis jų yra susiję su vaiko miegu. Būkime realistai: nuo jo kokybės priklauso ne tik gera mažylio savijauta bei nuotaika, bet ir pačių tėvelių poilsis.

Kuo anksčiau atrasite, kurie miego ekspertų patarimai, kaip užmigdyti kūdikį, yra efektyviausi Jūsų mažyliui, tuo greičiau pamiršite bemieges naktis (ar galbūt net neturėsite tokios patirties!), o  kavą gersite karštą, ne prabėgomis. Žinoma, svarbiausia, jog pailsėjęs mažylis bus kupinas teigiamų emocijų, tad ir Jūsų tėvystės patirtis atsiskleis pačiomis gražiausiomis spalvomis.

Kodėl vaikai turi užmigti patys?

„Juk vaikai taip greitai auga. Noriu pasidžiaugti, kol mažyliui dar manęs reikia“. Taip, prieš save ar kitus, galėtų teisintis tėveliai, kurie, užuot bandę išmokyti kūdikį užmigti pačiam savarankiškai lovytėje, naudoja įvairias, specialistų nerekomenduojamas migdymo priemones, kone šventai tikėdami jų nauda. Tai yra, galvodami, kad migdymas ant rankų, maitinimas krūtimi, čiulptukas ar kiti „įrankiai“, prie kurių mažieji labai greitai pripranta, migdymo procesą padaro efektyvesniu.

Iš tiesų, pavyzdžiui, ant rankų sūpuojamas kūdikis „lūžta“ labai greitai, tačiau, nenustebkite, jog, vos padėtas į lovytę, mažylis nubus ir pradės verkti. Sulig kiekvienu tokiu „sūpavimo-užmigimo-paguldymo-prabudimo“ seansu, mažylis, natūralu, darosi irzlesnis, o užmigimas tik sunkėja. O kur dar pervargusi mama, kuri, užuot galėjusi pasidžiaugti keliomis ramybės valandėlėmis vakare, kone panikuodama žiūri į laikrodį ir galvoja, jog misija „kaip migdyti kūdikį nakčiai“ – ne jos jėgoms.

„Meškos“ paslaugą padaro ne kas kitas, kaip jau minėtos vaiko užmigimą „palengvinančios“ priemonės. Jos, nors iš pirmo žvilgsnio, atrodytų, padedančios užmigti, sukelia vaikui savotišką priklausomybę ir, ilgainiui, atima gebėjimą užmigti natūraliai. Juk ant rankų sūpuoti mažylį iki išnaktų nesinori, ar ne?

Suprantama, treniruotės, kaip užmigdyti kūdikį be papildomų priemonių, gali pareikalauti nemažai laiko bei Jūsų ir, žinoma, mažylio kantrybės. Tačiau, kaip liaudis sako, jei sunku pratybose, lengva mūšyje. Vaikui išmokus užmigti pačiam, artėjantis dienos pogulio bei nakties miego metas nekels streso nei mažyliui, nei Jums.

Miego ritualas – svarbiausias žingsnis, mokant vaiką užmigti savarankiškai

Nors žodis „rutina“ daugeliui suaugusiųjų kelia negatyvias asociacijas, nuolat pasikartojantys veiksmai prieš ruošiantis miegoti vaikams ne tik yra būtini. Tai, galbūt Jūsų nuostabai, mažyliai netgi mėgsta. Vaiko organizmas, žinodamas, kas po ko vyksta, natūraliai pradeda iš anksto tam ruoštis. Nuolatinė rutina suteikia mažyliui psichologinį saugumą, leidžia atsipalaiduoti.

Taigi, pradedant mokytis, kaip užmigdyti kūdikį, pirmiausiai turėtumėte sukurti  Jums abiems priimtiną miego ritualą. Jei vaikas didesnis, į šį procesą būtina įtraukti ir jį. Maudynės vonioje, dantukų valymas, pižamos apsirengimas, knygučių skaitymas, lopšinės: tai – dažniausiai praktikuojamos miego ritualų idėjos. Žinoma, jei tik fantazija leidžia, galite įtraukti ir kitas veiklas. Miego rutinos esmė – ne nuobodumas ar šabloniškumas, o tie patys, ta pačia tvarka atliekami veiksmai.

Miego specialistai Jums nepagrūmos pirštu, jei į miego ritualą įtrauksite ir, pavyzdžiui, žindymą, sūpavimą ar nešiojimą ant rankų. Tikriausiai gali kilti klausimas, ką reiškia, jog dar visai neseniai minėti veiksmai buvo nerekomenduojami, o štai dabar jau leidžiami? Visų miego ritualą sudarančių veiksmų tikslas – kūdikį nuraminti, padėti atsipalaiduoti, sukelti mieguistumą (išskirtinai tik naujagimiams),  tačiau ne visiškai jį užmigdyti. Tad, pavyzdžiui, galite sūpuoti vaikutį prieš miegą rankose ir dainuoti šiam lopšinę, tačiau tiek Jums, tiek vaikeliui turi būti aišku, jog tai nesitęs amžinai. Tai yra, mažylis vakare „nelūš“ Jūsų rankose, o, pasirengimo miegui ritualui pasibaigus, nurimęs, tačiau nemiegantis ir nei kiek neprisnūdęs, keliaus į savo lovytę pasitikti tuoj tuoj ateisiančių saldžių sapnų…

Galimos pagalbinės priemonės, padedančios vaikui užmigti

Pradėjus domėtis, kaip užmigdyti vaiką pietų miego ar nakčiai, prisiminėte mažylio numylėtą žaisliuką, su kuriuo rankose šis užmiega bei pabunda? Nuraminsime: neteks sukti galvos, kuriant istoriją, pateisinančią numylėto žaisliuko pradingimą. Nerekomenduojamos tos užmigimo priemonės, kurios turi tiesioginį ryšį su Jumis (krūtis, sūpavimas, nešiojimas). Tokie daiktai, kaip pliušiniai žaisliukai, marliukai, antklodės, čiulptuko ar kiti daiktai (šioje vietoje mažyliai neretai duoda valią savo fantazijai!), vaikams besisiejantys su miegu, bet ne tėveliais, naudojami gali būti .

Tiesa, daugelio vaikų mėgiami čiulptukai, užuot skatinę nusiraminimą prieš miegą, priešingai, gali tapti susierzinimo priežastimi. Įsivaizduokite, mažylis jau buvo bepradedąs miegoti, kai staiga čiulptukas ėmė ir dingo iš burnos! Be ašarų šioje situacijoje tikriausiai apsieiti nepavyks. Žinoma, Jums padavus čiulptuką, mažylis ir vėl nurims, tačiau, tikėtina, toks scenarijus per naktį pasikartos ne vieną kartą. Norint to išvengti, vaikučiui, vyresniam nei 3 mėnesių amžiaus, derėtų pasiūlyti kitas nusiraminimo prieš miegą priemones ir padėti palaipsniui atsisveikinti su čiulptuku.

Kalbant apie vaikų mylimus minkštučius pliušinius žaisliukus, svarbu žinoti, jog patiems mažiausiems pastarieji nėra rekomenduojami. Minkšti daiktai – vienas iš staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksnių.  Su minkštu „mylimuku“, kurį, tikėtina, išsirinks jau pats mažylis, rekomenduojama miegoti vyresniems nei 12 mėnesių vaikams. Žinoma, su žaislų gausa lovoje reikia nepersistengti. Tokiu atveju, užuot atlikę savo funkciją, tai yra nuramindami, jie, priešingai, trauks vaikučio dėmesį, blaškys ir atitolins susitikimą su miegeliu.

Kaip elgtis, jei vaikas priešinasi bandymui užmigdyti jį savarankiškai?

Su tokiu vaikų elgesiu susiduria kone visi tėveliai, pradėję praktiškai taikyti patarimus, kaip užmigdyti kūdikį ar jau ūgtelėjusį vaiką savarankiškai. Vaikas gali primygtinai prašyti krūties, sūpavimo ant rankų ar kitų neleistinų priemonių. Kuo ilgesnį laiką minėtos priemonės buvo taikytos, tuo, tikėtina, protestas prieš jų nebuvimą bus ilgesnis bei atkaklesnis.

Tėveliai tokioje situacijoje turi išlikti švelnūs, tačiau kartu tvirti bei atkaklūs. Puikiai suprantame, jog mažylio skruostais bėgančios ašaros ar net isteriškas riksmas, Jums, kaip mylinčiai, rūpestingai mamai ar tėčiui, spaus širdį. Prisiminkite, jog ne tik teoriškai domėdamiesi, kaip užmigdyti kūdikį, bet ir įgyvendindami tai praktiškai, Jūs stengiatės tiek dėl mažylio, tiek ir dėl visos šeimos poilsio kokybės.

Kol mažylis bando savarankiškai užmigti, galite likti jo kambaryje. Svarbiausia – neatlikti jokių aktyvių veiksmų, trukdančių natūraliam užmigimui. Jei akivaizdu, kad Jūsų buvimas toje pačioje patalpoje mažylį blaško, galite trumpam išeiti iš kambario, o praėjus 1-2 minutėms, vėl sugrįžti. Žinoma, jei vaikas dar nemiega ir aktyviai Jus kviečia. Kiekvienas vėlesnis išėjimas iš kambario turėtų būti vis ilgesnis.

Praktiniai patarimai, kaip užmigdyti kūdikį

Tamsus kambarys

Melatonino – miego hormono – gamybą mūsų organizme skatina tamsa. Tad, artėjant nakties miego laikui, pasirūpinkite dirbtine tamsa kambaryje. Jei investuosite į kokybiškas, storas naktines užuolaidas, tai padaryti bus nesunku net ir vasarą, kai, esant giedram orui, šviesu būna iki vėlaus vakaro. Beje, tinkamas kambario užtamsinimas gali padėti išspręsti ir pernelyg ankstyvo vaikų rytinio pabudimo problemą.

Atsisveikinimą su tamsa reikėtų pradėti likus maždaug valandai iki miegelio. Išjunkite ryškias šviesas. Būtinai – televizorių, kompiuterį bei kitus ekranus, skleidžiančius mėlyną šviesą, kuri mažylio užmigimą gali paveikti labai neigiamai. Ši valandėlė laiko, likusi iki mažyliui nukeliaujant į sapnų karalystę, gali tapti gražia visos šeimos buvimo kartu tradicija. Žinoma, veikla, kuria užsiimama, neturi būti aktyvi. Priešingai – raminanti, atpalaiduojanti.

Žemesnė oro temperatūra kambaryje

Mamos, o ypač galvojančios apie į pasaulį neseniai atėjusį naujagimį, kartais persistengia, bandydamos užtikrinti, kad mažyliui nebūtų per šalta. Tiek patys mažiausi, tiek vyresni vaikai geriau miega esant žemesnei temperatūrai (idealu – 18,5 ° C – 21 ° C). Geriau pasirūpinti šiltesne miego apranga, pavyzdžiui, miegojimu miegmaišiu, o patalpos temperatūrą išlaikyti žemesnę.

Pervargę vaikai užmiega sunkiau

Įsitikinimas, jog dienos metu daug veiklos turėję, akivaizdžiai „nuo kojų nusivarę“ vaikai, vos tik pasiekę lovą, „lūžta“ – vienas pagrindinių mitų, susijusių su vaikų miegu. Priešingai: pervargusį vaiką užmigdyti yra sunkiau, o, tikėtina, nakties metu lauks ir ne vienas pabudimas.

Norint apsaugoti mažylį nuo pervargimo, kurio ženklai ne visada akivaizdžiai matomi, vaiką guldykite tuo pačiu metu. Rekomenduojamas vaikų miego metas – tarp 19-20 valandos. Žinoma, priklausomai nuo dienos pogulio laiko, šis gali būti ir kitoks, tačiau vaikams nederėtų leisti per ilgai naktinėti.

Bendraukite su vaiku dieną, o ne prieš miegą

Jau mokantys kalbėti vaikai visada kupini įspūdžių, kuriais, kaip taisyklė, labiausiai norisi pasidalinti gulant lovytėje ar prieš į ją gulant. Kai kurie mažyliai tai daro spontaniškai, tuo tarpu kiti gudrauja, žinodami, jog pokalbis su mama ar tėčiu atitolins miegelį. Nesileiskite į tokias mažųjų gudruolių provokacijas. Savo elgesiu aiškiai pademonstruokite, jog bendrauti reikia dieną, o ne prieš miegą.

Išimtis šiai taisyklei neturėtų būti taikoma nei patiems mažiausiems, nekalbantiems ar net dar neguguojantiems mažyliams, su tėveliais bendraujantiems žvilgsniu. Šiuo atveju, norint išvengti aktyvinančio bendravimo, migdymo metu derėtų vengti ilgo akių kontakto. 

Užbėkite ir kitoms galimoms mažylių gudrybėms, dėl kurių šis gali rasti pretekstą palikti lovą. Pavyzdžiui, puoduko reikalai ar vandenuko gurkšnelis turi būti atlikti prieš užgęsinant šviesą.

Baltas triukšmas

Dažnuose namuose, miegant kūdikiui, visi šeimos nariai vaikšto „ant pirštų galiukų“. Iš tiesų, triukšmas, sklindantis iš išorinės aplinkos, gali trukdyti vaikui užmigti ar pažadinti šiam įmigus, tačiau tai nereiškia, jog kambaryje turi būti visiška tylu. Juk, vaikučiui dar gyvenant mamos gimdoje, jį supo įvairūs kūno skleidžiami garsai, panašūs į tuos, kuriuos įprasta vadinti „baltuoju triukšmu“.

„Baltas triukšmas“, kurį skleidžia telefono programėlės, migdukai ar kiti šios muzikos šaltiniai, ne tik ramina bei atpalaiduoja mažylį, bet ir gali užgožti kitus, trukdyti galinčius garsus, pavyzdžiui, vyresnių vaikų klegesį lauke, kai Jūsų mažylis migdosi dienos poguliui.

Nuobodulys – miego draugas

Kuo vaikui bus nuobodžiau, tuo jis greičiau užmigs. Ir, priešingai, dėmesį traukiantys daiktai, veiksmai ar garsai miegelį atitolina. Kai kurie mažyliai sąmoningai ieško objektų, kurie išblaškytų snaudulį. Tad, pavyzdžiui, virš lovytės kabanti spalvinga karuselė įprastai neramina, o, priešingai, kaip tik sukelia susidomėjimą ir išsiblaškymą. Žinoma, kai kuriuos vaikučiai, gali veikti priešingai. Bet tai labiau išimtis nei taisyklė.

Išbandėte visus patarimus, kaip užmigdyti kūdikį, tačiau tikslo – ramaus mažylio miego ir, žinoma, pilnaverčio savo poilsio – taip ir nepavyko pasiekti? Susisiekite su manimi, ir, išanalizavę individualius Jūsų mažylio miego ypatumus, atrasime geriausio jo saldaus miegelio receptą!