fbpx

Kodėl mano vaikas keliasi 3 val. nakties?

Sigita Žilinskienė
2020-07-30

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Ar tai yra vystymosi etapas? Regresija? Ar jis dienos metu miega per daug, ar nepakankamai? Galbūt jis alkanas? Galbūt jam per karšta arba per šalta?

Tai dalis klausimų, kurie kyla tėvams, kai jų kūdikis pradeda keltis naktimis. Žinoma, tai gali būti bet kuris iš paminėtų dalykų arba net keli iš jų. Taigi kodėl taip vyksta, ir apie tai, apie ką tikriausiai jau žinote, kad kūdikio miegas yra be galo sudėtingas dalykas.

Kūdikių kūnai ir jų smegenys išgyvena reikšmingus pokyčius, ir kai tik atrodys, jog vienas dalykas jau kontroliuojamas, pasirodys naujas.

Akivaizdu, kad yra veiksnių, kuriuos galite valdyti. Tarkim, jei kūdikiui per karšta, galite atidaryti langą ar įjungti ventiliatorių, jei dygsta dantys, patepti dantenas atitinkamu tepaliuku ir laikinai išspręsti problemą. Tačiau dauguma tėvų susiduria su daug sudėtingesnėmis vaikų miego problemomis, kuomet neranda akivaizdžių sprendimų joms išspręsti.

Įsivaizduokite situaciją: 18 mėnesių vaikutis dienos metu būna daug gryname ore ir gauna pakankamai saulės spindulių, lengvai nusnūsta ilgam ir ramiam pietų miegeliui, tačiau, kai ateina laikas ruoštis naktiniam miegeliui, staiga jis būna kupinas energijos ir nori žaisti. Pasakius, jog atėjo laikas miegoti, jis labai nusimina ir bandymas užmigdyti tampa tikra kova. Kai jis pagaliau užmiega, tai kelis kartus prabunda naktį ir niekada nemiega ilgiau nei 5:30 ryto.

Taigi kas vyksta, kur problema? Ar kūdikis per daug miega dienos metu?

Taip, tai gali būti ir tai. Pagalvokime, jei mes, suaugę būtume nusnūdę 3 valandas po pietų, yra didelė tikimybė, kad tą naktį mums būtų sunku užmigti ir miegoti. Tačiau su vaikais beveik visada būna atvirkščiai. Tai, ką matome iš kūdikio elgesio pagal pateiktą situaciją, jam reikia ne mažiau miegelio, o atvirkščiai – daugiau.

Kad suprastumėte šį priešpriešinį teiginį, pirmiausia šiek tiek paaiškinsiu, kaip veikia visa miego sistema.

Maždaug prieš tris valandas iki mūsų natūralaus pabudimo, mūsų kūnas pradeda išskirti hormoną, vadinamą kortizoliu. Kortizolis yra stimuliuojantis hormonas, taip pat gaminamas streso metu, siekiant pakelti širdies ritmą ir stimuliuoti nervų sistemą (kitaip sakant, padeda greitai sureaguoti situacijose ir veikti, kurios galbūt mums būtų mirtinos, kaip, pavyzdžiui, pabėgimas nuo meškos), bet ryte jis reikalingas tam, kad mus prikeltų. Galvokite apie jį kaip apie kofeiną, kurį duoda motina gamta.

Ir jei kortizolis yra mūsų rytinis kavos puodelis, melatoninas yra mūsų vakarinė taurė vyno ar šilto pieno puodelis. Kai saulė leidžiasi, mūsų kūnas atpažįsta nakties pradžią ir pradeda gaminti šį malonų miegą sukeliantį hormoną, kuris padeda mums užmigti ir miegoti iki ryto, kai visas procesas prasideda iš naujo. Melatoninas padidėja, kitaip sakant prasidedamas gaminti vakare, kai pamatome besileidžiančią saulę.

Tačiau ši, gražiai sukurta sistema nėra tobula ir yra gan lengvai supainiojama. Taigi situacijoje, kurią aprašiau anksčiau, štai kas vyksta…

Kūdikis dienos metu gerai miega, o tai yra nuostabu ir jis daug laiko praleidžia lauke, todėl jo kūnas yra pasirengęs išskirti melatoniną, kai prasideda vakaras. Taigi kodėl įvyksta tas energijos pliūpsnis prieš pat miegą?

Ogi kai kūdikio kūnas pradeda gaminti melatoniną, yra nedidelis laiko tarpas, kai kūnas tikisi, kad kūdikis eis miegoti. Galų gale, jis yra kūdikis. Dėl ko jam nemiegoti? Jis gi nerašo bakalauro ir dar neatradęs interneto platybių.

Tačiau praleidus tą laiko tarpą, smegenys instinktyviai nusprendžia, kad kažkas ne taip, kad ir kokia bebūtų priežastis, kūdikis negali miegoti (išgyvenimo instinktas). Kūdikio sistema pradeda išskirti kortizolį ir dėl to vėl pasireiškia žaismingumas ir energijos gausa. Trumpai tariant, kūdikis praleido tą laiko tarpą skirtą užmigti ir dabar jam bus sunku tai padaryti, tačiau jo elgesys rodo ne ką kitą, o norą miegoti.

Taigi, ką visa tai turi bendro su baisiu pabudimu 3 nakties?

Štai, kas atsitinka… Darydami prielaidą, kad Jūsų kūdikio cirkadinis ritmas planuoja prabudimą 6 val. ryto, jo kūnas pradeda išskirti kortizolį tris valandas prieš šį numatytą laiką. Taigi šiuo metu melatonino gamyba nutrūksta. Kūdikis pasiekia miego ciklo pabaigą apie 3 val. Jis pasiekia tai „šiek tiek pabudusios“ būsenos, ir pradedamas šiek tiek stimuliuoti, o natūralių raminamųjų jau nebėra. Taigi, neturėdamas savarankiškų miego įgūdžių, kūdikis tikriausiai visiškai pabus ir bus gan sunku vėl užmigti.

Taigi dabar į klausimą, kaip tai išspręsti, galiu atsakyti taip:

Nors nėra galimybės greitai pakoreguoti kūdikio hormonų gamybos grafiką, tačiau Jūs tikrai galite jam padėti.

  1. Leiskite kuo daugiau laiko lauke dienos metu. Natūrali dienos šviesa yra didžiausia pagalbininkė gaminant melatoniną nakties metu.
  2. Taip pat labai svarbu užtikrinti, kad vaiko kambaryje būtų kuo tamsiau, kaip tamsią naktį ir bent valandą prieš miegą išjunkite ryškų apšvietimą namuose. Saulėlydžio modeliavimas padės įjungti melatonino gamybą ir jo bus pakankamai prisigaminę, kai reikės gultis miegoti. 
  3. Taip pat valandą prieš miegą venkite bet kokio televizoriaus, telefono, planšetinio kompiuterio ar kito elektroninio ekrano. (Pageidautina dar ilgiau), nes šie įrenginiai skleidžia mėlynos šviesos šviesą, kurį paskatina kortizolio gamybą, kai jis mažiausiai yra reikalingas.
  4. Tačiau labiausiai kūdikio miegą nakties metu įtakoja nuspėjamos, nuoseklios miego rutinos sudarymas ir  išmokymas vaikutį įgūdžių, reikalingų savarankiškai užmigti.

Tiesa yra ta, kad niekada niekas neišvengs naktinio prabudimo. Mes visi prabundame naktį, nepriklausomai nuo amžiaus. Mes, suaugę, tiesiog galime ramiai įvertinti situaciją, kai prabundame tamsoje, suprantame kur esame, pamatome, kad vis dar yra naktis, ir grįžtame miegoti. Dažniausiai to net neprisimename ryte.

Taigi, nors mes ir negalime nieko padaryti, kad kūdikiai nepabusti naktį, galime saugiai ir veiksmingai padėti jiems išmokti atpažinti, kad jie yra saugus, pažįstamoje teritorijoje, vis dar pavargę ir toliau patys grįžtų miegoti.

O jeigu Jums reikia pagalbos mokant Jūsų vaikutį savarankiško miego įgūdžių, parašykite man arba rezervuokite laiką nemokamam pokalbiui.