fbpx

Bloga pradžia. Arba nepavykęs užmigdymas nakčiai

Sigita Žilinskienė
2022-12-01

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Spėju, kad dauguma žinote, apie ką čia kalbu, bet geriau iš karto patikslinsiu: paguldote savo mažylį nakčiai, jis užsimerkia, užmiega, o tada vėl pabunda maždaug po 20-30 minučių. Apie šią konkrečią situaciją ir pakalbėsime.

Priežastis, dėl kurios svarbu atskirti šį scenarijų nuo įprasto „naktinio pabudimo“, yra ta, kad juos sukelia skirtingi dalykai ir todėl situacijos sprendimas skiriasi. Akivaizdu, kad naktinis pabudimas yra panašus dalykas, bet jis įvyksta po to, kai kūdikis pamiega bent jau valandą.

Naktinį pabudimą dažniausiai sukelia alkis arba kūdikio nesugebėjimas sujungti miego ciklus. Jei Jūsų kūdikis yra vyresnis nei šeši mėnesiai ir prieš miegą sočiai pamaitintas, greičiausiai dėl pabudimo kaltas ne alkis. Na, o jei jis negali susieti miego ciklų, tai jau kita problema ir puiki priežastis mums pabendrauti.

Tačiau nepavykęs užmigdymas, kaip jau minėjau, yra visai kitas reikalas ir dažnai gali būti gana lengvai išsprendžiamas. Pirmasis žingsnis, kaip ir bet kurios problemos atveju, yra nustatyti priežastį, o kai kalbama apie nepavykusį užmigdymą, čia yra trys įprasti įtariamieji.

  1.     Diskomfortas

Jei Jūsų kūdikis jaučiasi nepatogiai, yra didelė tikimybė, kad jis blogai miegos, kaip tai atsitiktų bet kokio amžiaus bet kuriam asmeniui. Dantų dygimas, pilvo pūtimas, refliuksas ar tiesiog per aukšta ar per žema temperatūra kambaryje, ir kūdikis gali pabusti po gana trumpo miego periodo. Tikėtina, kad pagalbą pirmosioms trims priežastims, laikinoms ar nuolatinėms, rasite pasikalbėję su mažylio gydytoju. Kalbant apie temperatūros problemą, turiu tikrai patogų vadovą, kaip tinkamai aprengti Jūsų kūdikį esant skirtingai temperatūrai, kuriuo mielai pasidalinsiu su Jumis. Atsisiųsti galite čia.

  1.     Miego spaudimo trūkumas

Yra du dalykai, kurie vakare padeda mums užmigti. Vienas iš jų yra mūsų cirkadinis ritmas, kuris praneša mūsų smegenims pradėti gaminti melatoniną kai sutemsta. Kitas – tai homeostatinis miego spaudimas, kuris yra natūralus organizmo noras miegoti, kai praleidžiame laiką būdami pabudę, fiziškai pavargstame, gyjame nuo ligų, traumų ar patiriame jaudinančias ar stresines situacijas.

Atsižvelgiant į tai, kaip greitai kūdikiai vystosi, jų homeostatinis miego spaudimas susikaupia daug greičiau nei suaugusiųjų. (Didžiąja dalimi tai yra priežastis, dėl ko kūdikiams reikia tiek daug dienos miego.) Tačiau kai kūdikis auga, miego slėgio kaupimasis pradeda lėtėti ir reikia daugiau laiko tarp miegelių, kad mažylis vakare lengvai užmigtų ir miegotų visą naktį. Jei Jūsų kūdikis ilgai užtrunka kol užmiega, kai paguldote jį nakčiai, ir tuo metu jis yra aktyvus ir linksmas, greičiausiai priežastis gali būti mažas miego spaudimas. Tai gali būti ženklas, kad reikia atsisakyti vieno pietų miegelio arba pakeisti miego grafiką tam, kad šis spaudimas tinkamai padidėtų prieš miegą.

  1.     Pervargimas

Čia gali būti šiek tiek sudėtingiau, nes, priešingai populiariems įsitikinimams, pervargimas neatrodo kaip intensyvesnė įprasto nuovargio versija. Per didelis nuovargis sukelia kortizolio išskyrimą tuo metu, kai to mažiausiai norime. Kūdikis tampa gana energingas, todėl jam sunku užmigti. Tokiu atveju reikėtų paankstinti miego laiką 20–30 minučių.

Čia ir yra painumas, nes, kaip jau turbūt pastebėjote, dabar susiduriame su tais pačiais simptomais, kurie buvo ankstesniame scenarijuje, tačiau vietoje to, kad kūdikis nepakankamai būdrauja iki miego, čia jis būdravo per daug ir pervargo. Dvi visiškai priešingos priežastys sukelia labai panašius simptomus! Situacijos reikalauja priešingų sprendimų, todėl tėveliams gali būti sunku žinoti, kokių veiksmų imtis norint jas išspręsti.

Taigi, kaip žinoti, su kokiu scenarijumi susiduriate, ir kaip parinkti tinkamą sprendimą? Kaip tik turiu puikią miego suflerio lentelę, kuria taip pat mielai pasidalinu su Jumis. Arba galite išbandyti bandymų ir klaidų metodą. Jei pasirinksite šį būdą, primygtinai siūlau pradėti nuo laiko miegoti paankstinimo. Per didelis nuovargis gali sukelti užburtą ratą, iš kurio sunku išeiti. Kūdikis gerai neišsimiega, todėl kitą dieną jo pietų miegeliai sutrumpėja, dėl to vėl blogai miega kitą naktį, ir taip tęsiasi. Daug saugiau yra vakare paguldyti jį anksčiau ir pažiūrėti, ar tai išspręs problemą.

Tikiuosi, kad vienas iš šių sprendimų padės išvengti nepavykusio užmigdymo nakčiai scenarijaus, bet jei problema išlieka, gali būti, kad laikas pagalvoti apie individualią mano pagalbą Jums.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!