fbpx

Ką daryti, jei atrodo, kad kūdikis miega nepatogiai?

Sigita Žilinskienė
2022-05-26

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Nežinau, ar esu šališka, ar ne, bet man miegančio kūdikio vaizdas yra pats ramiausias ir gražiausias vaizdas, kokį tik galiu įsivaizduoti.

Ramybė, pižamėlės minkštumas, tai, kaip kūdikis laiko rankas prie galvytės, beveik negirdimas jo kvėpavimo garsas, tobula viso to tyla, atrodo kaip pats „poilsio“ apibrėžimas.

Ar bent jau taip atrodo nuotraukose. 

Tačiau jei Jūsų mažylis pradėjo vartytis ir išmoko judėti po savo lovelę, turbūt pastebėjote, kad jis linkęs užimti juokingas ir nepatogiai atrodančias padėtis.

Kūdikiai gali užimti tokias miegojimo pozicijas, kurios priverstų aiktelėti net akrobatą, ir jie tai daro ne norėdami šokiruoti ar nustebinti. Jie tikrai taip miega! Nors kartais gali būti juokinga, tai taip pat gali kelti nerimą saugumo požiūriu. Jeigu vidury nakties Jūs jau kelintą kartą tikrinate kūdikio kamerą ir matote, kad Jūsų mažylis vėl kažkaip sugebėjo užmigti ne itin patogioje pozoje, tai gali labai varginti.

Vienas iš esminių dalykų, padedančių mažyliui išmiegoti visą naktį, yra išmokyti jį savarankiško miego įgūdžių, ir vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų yra: „Ką turėčiau daryti, kai mano kūdikis guli nepatogiai?” Tėvai nenori pažadinti savo kūdikio, perkeldami jį atgal į lovytės vidurį ar pakeisdami jo miego padėtį, tačiau jie taip pat nenori palikti jo susispaudusio lovytės kampe, kai atrodo, jog kūdikis tiesiog susirietė į mazgą.

Atsakymas, kaip ir į visus su tėvyste susijusius klausimus, nėra paprastas „taip“ arba „ne“. Kartais tiesiog reikia daryti tai, ką reikia padaryti. O kalbant apie saugumą, jis visada yra pirmoje vietoje. Taigi, jei Jūsų kūdikis išmoko apsiversti nuo nugaros ant pilvo, bet dar neįvaldė atsivertimo nuo pilvo ant nugaros – atsiprašau, Jums reikės stebėti kūdikį per kamerą, įeiti kiekvieną kartą, kai jis apsiverčia, ir atversti jį ant nugaros. 

Ir taip kiekvieną kartą. Bent jau tol, kol jis pats išmoks apsiversti. 

Ar tai atidės jo gebėjimą lavinti savarankiško miego įgūdžius? Ir ar vidury nakties pajudintas kūdikis neatsibus visas nelaimingas ir piktas? Gali būti, bet jei kūdikis ant čiužinio guli veiduku žemyn ir negali atsiversti, turite įsikišti, kad ir kaip nesinorėtų.

Gera žinia ta, kad tai dažniausiai yra trumpalaikė problema. Išmokę apsiversti nuo nugaros ant pilvo, kūdikiai gana greitai išmoksta ir apsiversti nuo pilvo ant nugaros, todėl Jums nereikia jaudintis, jog kelis mėnesius turėsite budėti naktimis. Praleiskite šiek tiek laiko treniruodamiesi apsivertimą dienos metu ir per savaitę ar dvi turėtumėte pamatyti, kad kūdikis tai jau daro pats.

Jei kūdikis atsidūrė tokioje padėtyje, kad iš lovelės kyšo galūnė, kuri gali įstrigti bandant judėti, vėlgi, teks nueiti ir perkelti mažylį į lovelės vidurį. Darykite tai greitai, tyliai ir stenkitės kuo mažiau bendrauti su kūdikiu. Atminkite, kad šiais laikais daugumoje vaikiškų lovelių nėra daug galimybių tokiam įvykiui. Pagaliukai yra perkelti arčiau vienas kito, kad mažos galūnės negalėtų užstrigti tarpuose, bet jei kažkas panašaus visgi atsitiks, švelniai patraukite mažylį ir tyliai išeikite iš kambario.

Tarkime, kad Jūsų kūdikis išmoko vartytis nuo pilvo ant nugaros, nerizikuoja susižaloti galūnės, tačiau prisispaudė prie lovytės šono ir atrodo tikrai nepatogiai. Ar vis tiek turėtumėte eiti ir keisti jo poziciją?

Šiuo atveju tikriausiai ne. Kūdikiai linkę jaustis patogiai būdami gana neįprastose padėtyse ir tol, kol jų kvėpavimo takai nėra uždengti (t.y. galva pakreipta į priekį, nosis ir burna liečiasi su čiužiniu), leiskite ramiai miegoti. Žinau, kad gali būti šiek tiek neramu žiūrėti į kūdikį, kurio keliai praktiškai pakišti po smakru, bet jei jam bus nepatogu, jis ko gero pabus ir pats pakeis poziciją arba paprašys Jūsų pagalbos (savais metodais). Paprastai tėvams nereikia padėti vaikučiui patogiau atsigulti.

Atminkite, kad saugumas pirmoje vietoje, VISADA! Pasitarkite su mažylio gydytoju apie saugias miego padėtis ir priimkite atitinkamus sprendimus, kada turėtumėte ir neturėtumėte kūdikio judinti. Dažniausiai, jei jis ramiai miega, jam viskas gerai, kad ir kaip keistai beatrodytų.

Ir paskutinė pastaba: neleiskite jokio amžiaus kūdikiams miegoti „lizdelyje“. Daugelis jų turi minkštus šonus, kurie gali trukdyti kvėpuoti. Amerikos maisto ir vaistų asociacija (FDA) paskelbė įspėjimą dėl visų šių produktų naudojimo ir, nepaisant reklaminių teiginių, jie padidina, o ne sumažina SKMS (SIDS) tikimybę.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!