fbpx

Kaip išspręsti labai ankstyvus rytinius pabudimus

Sigita Žilinskienė
2023-04-03

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Žinau, kad tikriausiai teko girdėti panašų pokalbį: 

„Mano mažylis ryte atsibunda labai anksti!”

Ir duodamą šioje situacijoj visai netinkamą patarimą: 

„Tu turėtum guldyti jį vėliau, tokiu būdu jis ir atsikels vėliau!”

Jei kada teko susidurti su ankstyvu kūdikio pabudimu ryte, tikriausiai jau gavote tokį patarimą. O gal neteko susidurti, bet turite naujagimį, kurį vakare guldote vėliau, kad ryte galėtumėte pamiegoti iki 8 ar 9 valandos ryto? Galbūt apskritai nesate tikri dėl rekomenduojamo ankstesnio mažylio guldymo nakties miegui – ar tada reikės labai anksti keltis? 

Nors atrodo natūralu, jog vėliau paguldžius mažylį, jis ryte miegos ilgiau, tai paprastai turi priešingą efektą ir tik atima iš mūsų vaiko galimybę gerai išsimiegoti naktį.

Taip pat reikia pastebėti, kad labiausiai atkuriantis miegas vyksta iki vidurnakčio, todėl svarbu kuo anksčiau pradėti naudoti šią teigiamą miego savybę.

Tiesą sakant, tyrimai parodė, kad 18-os mėnesių vaikai, kurie vakarais buvo guldomi vėlai, turėjo didesnę motorinių, kalbos ir socialinių sutrikimų riziką. Vėlyvas miego laikas taip pat gali turėti įtakos mokyklinio amžiaus vaikams vėlesniame gyvenime ir taip pat turėti įtakos rezultatams mokykloje. Be kognityvinės raidos, vaikai, kurie eidavo miegoti vėliau, taip pat įgaudavo prastesnius mitybos įpročius bei turėdavo padidintą tikimybę didesniam kūno masės indeksui nei tie vaikai, kurie miegoti ėjo anksčiau.  

Kas tai yra ankstyvas naktinis miegas?

Dauguma vaikų jaučiasi geriausiai, eidami miegoti tarp 18 ir 20 val. Nors, taip, yra mažylių, kurie neabejotinai galėtų sėkmingai eiti miegoti vėliau, tačiau dauguma, ypač vyresnių nei 12 savaičių, šiame lange bus geriau pasiruošę miegui ir užmigti jiems seksis lengviau. 

Optimalaus ėjimo miegoti metu, tarp 18 ir 20 val., mažylių kūnai natūraliai pajunta cirkadinį ritmą, padidėja melatonino, dar vadinamo miego hormono, gamyba. Įsivaizduokite tai kaip natūralų būdą, kai kūnas pradeda nurimti ir būna puikiai nusiteikęs miegui.

 Jei mažylis eina miegoti vėliau nei šiuo laiku, vakare gali pasireikšti pervargimas, o dėl to padidėja kortizolio gamyba. Tada atrodo, kad Jūsų vaikas nebėra pavargęs, ir tas nuveda prie hiperaktyvumo, kaprizingumo ir emocinio reguliavimo praradimo.  

Jei keliatės anksti ryte ir šiuo metu einate miegoti vėliau nei 18-20 val, raginu pažvelgti į savo vaiko miego įpročius ir per ateinančias kelias savaites pradėti keisti miego laiką į ankstesnį. Nustebsite, kad mažylis vis tiek pabus tuo pačiu metu, jei ne VĖLIAU, tačiau bendrai naktį išmiegos ilgiau ir gaus daugiau atkuriančio gilaus miego.  

Jums taip pat reikia įvertinti:

  1. Šviesa – ar kambaryje visiškai tamsu (t.y. ar naudojamos labai tamsios užuolaidos ir ar nėra naktinės lempelės).
  2. Triukšmas – ar kas nors namuose atsibunda ir skleidžia triukšmą, kuris gali pažadinti kūdikį (net ir mažiausias triukšmas gali pažadinti kūdikį, kuris įprastai atsibunda tarp 5.00-6.30 val.).
  3. Momentinis pasitenkinimas – ar iš karto išimate kūdikį iš lovelės? Ar kūdikis vis dar turi pabudau – pavalgiau asociaciją? 
  4. Maistas – ar kūdikis per dieną gauna pakankamai maisto.
  5. Nuoseklumas – ar su ankstyvu pabudimu elgiatės taip nuosekliai kaip tik įmanoma.
  6. Aktyvumas/Laikas lauke – ar mažylis per dieną gauna pakankamai fizinio aktyvumo, kad einant miegoti būtų pavargęs (bet ne pervargęs). 
  7. Ekrano laikas – visada įsitikinkite, kad tarp ekrano / televizoriaus laiko ir laiko miegoti yra 1 valandos pertrauka, dar geriau 2 valandos.
  8. Tinkamas budrumo langas – ar kūdikis per daug / per mažai būdrauja dienos metu. Ar kūdikis eina miegoti pervargęs, ar nepakankamai pavargęs?
  9. Temperatūra – gal patalpoje per karšta/šalta? Ar kūdikis atsibunda ir jam sunku vėl užmigti, nes jam per šalta ar per karšta?
  10. Ar mažylis miega ne per trumpus/ne per ilgus pietų miegelius?

 


Jei Jums reikia pagalbos nustatant, koks turėtų būti mažylio tvarkaraštis, kokie įpročiai įtakoja ankstyvus pabudimus, aš tam ir esu! Susisiekiteužsiregistruokite skambučiui. Aš čia, kad padėčiau!