fbpx

Knarkimas ir kvėpavimas per burną. Kaip tai įtakoja Jūsų vaikučio miegą?

Sigita Žilinskienė
2021-06-22

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Kaip aš anksčiau klydau, manydama, kad knarkiantys kūdikiai yra be galo žavūs.

Sakykite, koks garsas gali būti malonesnis mamos ausiai, garantuojantis, kad jos vaikutis giliai miega ir tikrai pailsės, nei tylus knarkimas, sklindantis iš vaikučio lovytės?

Mamai toks garsas visada reiškia tik viena: jos vaikutis miega atsipalaidavęs ir yra saugus bei patenkintas jį supančia aplinka.

Mane toks “geros mamos” jausmas visada apimdavo bežiūrint į savo ramiai miegančius vaikus ir atrodydavo, kad tas nedidelis knarkimas yra visiškai nekenksmingas ir netgi mielas.

Deja, tas ramybės ir saugumo jausmas, kuris mane apimdavo girdint knarkiantį kūdikį, pasirodė klaidingas. Dabar, kai įgijau miego konsultantės kvalifikaciją ir turiu daug daugiau informacijos, vaiko knarkimo ir kvėpavimo per burną nebelaikau mielu garsu – atvirkščiai, man tai dažniau kelia nerimą.

Gali nuskambėti bauginančiai, bet patikėkite, tikrai nebandau sukelti Jums šio jausmo.

Galiu Jus užtikrinti, kad visi tie, kurie lankė įvairius seminarus, susijusius su meditacija, užsiminėjo joga ar siekė rezultatų sporte, pasakys Jums, jog tinkamas kvėpavimas turi labai didelę naudą, ir kad toks kvėpavimas, iš principo, turi vykti tik per nosį.

Yra keletas priežasčių, kodėl kvėpavimas per nosį yra geresnis už kvėpavimą per burną: kvėpuojant per nosį kraujyje padidėja deguonies kiekis, patenkantis į plaučius, iškvepiama daugiau anglies dvideginio, sumažėja širdies susitraukimų dažnis, padidėja limfos tekėjimas ir sumažėja širdies apkrovimas. Toks kvėpavimas taip pat gamina azoto oksidą, kuris padeda išplėsti kraujagysles ir pagerina kraujotaką, o nosies plaukeliai ir gleivinės sinusuose padeda išfiltruoti nešvarumus, įkvepiamus iš oro.

Kvėpavimas per burną turi gana nemažai minusų: ilgalaikis, lėtinis vaikų kvėpavimas per burną gali paveikti jų veido augimą, pridaryti problemų su dantimis, sukelti dantenų ligas, gerklės infekcijas, sulėtinti augimą ir, žinoma, neigiamai įtakoti miegą.

Tai rašydama tikrai nesistengiu nieko įbauginti ar padaryti paranojikais, tačiau bendraujant su tėveliais susidaro vaizdas, kad kvėpavimas per burną nėra įvardijamas kaip trūkumas ar kažkokia blogybė. Todėl noriu atkreipti į tai šiek tiek daugiau dėmesio.

Veido deformacijos ir TMJ (smilkininio sąnario) sutrikimas nėra mano kompetencijos sritis, tačiau kalbant apie miegą, išmanau daug, todėl leiskite man šiek tiek papasakoti, kodėl knarkimas gali sugadinti nuostabią naktį.

Kaip jau tikriausiai žinote, visi mes miegame ciklais. Mes pereiname iš labai lengvo miego į gilesnį miegą, tada į gilų miegą ir tada į sapnavimo stadiją, paprastai vadinamą REM miegu. Per pirmąją lengvo miego fazę, taip pat ir REM fazėje, mus galima lengvai pažadinti. Katė, užšokusi ant lovos, apsivertęs mūsų partneris ar nevalingas raumenų trūkčiojimas gali mus prikelti iš šlovingo snaudimo seanso, o tada mes vėl grįžtame prie pradinės linijos ir vėl bandome užmigti.

Suaugusiesiems šie ciklai trunka kažkur apie 90–110 minučių, tačiau kūdikiams jie yra apie 45 minutes. Taigi kūdikiai per naktį gali pabusti daug daugiau kartų. Neabejoju, kad kiekvieni tėvai gerai žino, kaip dažnai jų kūdikis linkęs atsibusti. Tą žino greičiausiai ir kurjeriai, kurie susiduria su išgąsčio kupinomis mamomis, kuomet jie netinkamu laiku paskambina į duris.

O kas pažadina kūdikį tokiose lengvose miego fazėse? Dažniausia priežastis – triukšmas: lojantis šuo, šiukšliavežė, skalbimo mašina ir labai dažnai: paties kūdikio knarkimas.

Reikia atkreipti dėmesį, kad knarkimas nėra vienintelė pabudimo priežastis. Jei kvėpavimo takai bus siauresni nei įprasta, miegant jie gali būti iš dalies arba visiškai užblokuojami, ir vaikutis laikinai nustoja kvėpuoti. Tokia būsena vadinama obstrukcine miego apnėja. Dėl kraujyje sumažėjusios deguonies koncentracijos dirginamos smegenys ir kūnas prikeliamas tam, kad galėtų įkvėpti. Net neabejoju, kad mes visi džiaugiamės šia organizmo funkcija, net jeigu tai sukelia naktinius pabudimus.

Neaprašinėsiu mokslinių tyrimų ar įžvalgų apie tai, koks svarbus geras miegas yra kūdikiui. Pasakysiu tik tiek, kad Jūsų kūdikiui reikia daug miego, ir jei jis jo pakankamai negauna, tai atsiliepia kūdikio vystymuisi, munitetui, smegenų veiklai, nervų sistemai ir t.t. Taigi, jei Jūsų kūdikis knarkia, “nenurašykite” to, kaip gero gilaus miego.

Esu tikra, kad Jums kyla natūralus klausimas, kurį sau uždavė kone kiekvienas žmogus, kuris kada nors miegojo šalia knarkiančio: „ką daryti, kad nustotų knarkti?“

Pirmas dalykas, kurį turėtumėte padaryti – tai pasiimti savo telefoną ir įrašyti miegančio mažylio kvėpavimą.

Antras žingsnis – nuneškite šį įrašą savo šeimos gydytojui ir duokite jam paklausyti. Vien tik apsilankydami pas gydytoją ir užsimindami apie kūdikio knarkimą galite nesulaukti tinkamo situacijos įvertinimo, tačiau pademonstravę (leidę paklausyti) problemos sunkumą, galite priversti į tai pažiūrėti rimčiau ir būsite nukreipti pas atitinkamą specialistą.

Tonzilių ir (arba) adenoidų pašalinimas yra dažniausias problemos sprendimas, jei kvėpavimo takai yra stipriai užblokuoti. Ar galima kažkaip apsieiti be operacijos? Manau taip, man su savo antruoju vaikučiu pavyko išvengti operacijos, naudojant tam tikras priemones. Tačiau apie jas čia nerašysiu, jei kažkam bus aktualu, parašykite man ir pasidalinsiu informacija asmeniškai.

Jei Jūsų mažylio knarkimas nėra pakankamai stiprus, kad būtų reikalinga operacija, Jums gali būti naudingos nosies juostelės, kurios laikosi nosies išorėje ir švelniai atveria nosies kanalus. Tai nėra pats elegantiškiausias sprendimas, tačiau laikinai problemą išsprendžia.

Visgi svarbu pabrėžti: jei Jūsų kūdikis šiuo metu serga ir knarkia, nedarykite skubotos išvados, kad jo knarkimas jau yra ta didžioji bėda. Dėl ligos atsiradęs nedidelis nosies užgulimas gali sukelti kūdikio knarkimą, tačiau kai jam pagerės, tai turėtų liautis.

Aš žinau, kad mes, mamos, dėl daug ko nerimaujame ir kartais atrodo, kad netgi per daug. Tačiau jei Jūsų kūdikis knarkia, tai gali sukelti rimtų pasekmių. Todėl turėtumėte į knarkimą žiūrėti rimtai. Problemą išsprendus, lauks ir kitas “apdovanojimas” – geresnis Jūsų kūdikio ir visos šeimos miegas.