fbpx

Naujagimių vystymas – vystyti ar ne?

Sigita Žilinskienė
2021-03-03

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Mažas vaikutis kokone: ilgą laiką šis veiksmas naujagimių dienotvarkėje buvo užmirštas, nenaudojamas, nerekomenduojamas. Visgi, pastaruoju metu gan stipriai grįžta. Kodėl?

Naujagimių vystymas gali būti netgi labai naudingas. Jis padeda nurimti, vaikučiai jaučiasi saugesni, jiems tai šiek tiek primena buvimą gimdoje, kur nebuvo tiek daug erdvės judesiams. Jie dar nemoka tinkamai kontroliuoti savo galūnių, tad nesąmoningas jų judinimas miegelio metu gali tapti prabudimo priežastimi. Taigi, vystymas gali sumažinti prabudimų skaičių, o kai kuriems vaikučiams gali padėti ir nuo pilvelio dieglių. Todėl pabandyti tikrai vertėtų.

Vystymo būdų, vystyklų šiais laikais yra daug ir tėveliai gali pasirinkti jiems labiausiai tinkantį ir patinkantį. O pradėjus vystyti reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus:

  • Per stipriai suvysčius vaikutį, jis jausis nepatogiai, jo judesiai bus suvaržyti ir jis pradės pykti, verkti. Tai gali būti prabudimo priežastimi.
  • Per silpnai suvysčius vaikutį, jis išsiners, pradės muistytis, išsibudins.
  • Svarbu, kad vystyklo kraštai nebūtų per arti veiduko – jo neliestų, neerzintų, nekutentų.
  • Kūdikis kojytes turi judinti laisvai: nesuveržkite klubų per stipriai, kad ateityje neturėtumėte problemų.
  • Jei suvystysite per stipriai ir per ilgai, yra galimybė, kad vaikutis perkais. Todėl vystyti geriausia pradėti dienos miegeliams, kad išmoktumėte tai daryti taisyklingai ir žinotumėte, kaip rengti vaikutį, kad jis neperkaistų.
  • Pagal SKMS (Staigios kūdikių mirties sindromo) prevencijos rekomendacijas, kūdikius patariama guldyti tik ant nugaros. Suvystytiems kūdikiams šis patarimas ypač svarbus. Guldyti reikėtų tik ant kieto paviršiaus, nemiegoti kartu su suvystytu vaikučiu, neužkloti papildomai.

Ar vystymas gali tapti blogu įpročiu? Taip, gali. Jei Jūsų vaikučiui 3-4 mėnesiai ir vis dar vystote, greičiausiai jau turite suformuotą blogą įprotį. Be to, tai jau yra nesaugu. Tokio amžiaus kūdikiai pradeda rodyti pirmuosius vartymosi požymius. Jie jau yra gana stiprūs ir gali išsinerti iš bet kokių vystyklų, tampa aktyvesni, tad vystymas pradeda nebepatikti. Jie nori judinti savo rankytes, žaisti su savo pirštukais ir tai jau daro sąmoningai. Tačiau jei kūdikis įprato, kad jam geriau miegoti tvirtai suvystytam, Jūs turėsite 4-5 kartus per naktį keltis ir pervystyti, kad vaikutis galėtų užmigti. Tai yra ženklas, kad turite negerą įprotį, trukdantį miegoti tiek Jums, tiek vaikučiui.

Kaip nutraukti vystymą esant tokio amžiaus? Geriausia tai padaryti staiga. Taip, Jums prireiks kelių dienų, kol vaikutis pripras miegoti kitaip, ir taip, Jūs sulauksite protesto, verkimo, bet tą padaryti reikia.

Geriausia vystymą nutraukti, kai vaikučiui sueina apie 10 savaičių. Tai galima daryti gan lengvai: kelias dienas ištraukti iš vystyklo vieną rankytę, paskui kelias dienas ištraukti abi rankytes. Rekomenduoju pereiti į pereinamąjį miegmaišį (pvz.: Zipadee-Zip) arba įprastinį miegmaišį. Naudojant miegmaišį kūdikis jaus, kad kažkas jį gaubia, taip jausis saugiau, patogiau. Taip pat nesušals ir Jūs patys miegosite šiek tiek ramiau.

Visiems savo klientams, turintiems naujagimius, rekomenduoju išbandyti vystymą. Dauguma kūdikių tai mėgsta. Žinoma, yra ir tokių, kurie nemėgsta. Jeigu kūdikiui tai patinka – puiku, jei ne – taip pat viskas gerai. Visgi, jei atrodys, kad Jūsų vaikutis nemėgsta vystymo: pyksta, blaškosi, verkia – kurį laiką nevystykite, tačiau pabandykite dar kelis kartus, kad tikrai įsitikintumėte, jog toks elgesys ir nepasitenkinimas yra būtent dėl vystymo.

Veiksmingiausias vystymas būna per pietų miegelius. Dienos metu kūdikiai turi stulbinančius refleksus, kilnoja savo rankas spontaniškai ir šie veiksmai juos pažadina. Vystymas dienos metu padeda prailginti pietų miegelius, suvystyti kūdikiai geriau miega ir naktį.