„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.
Aš, be abejo, kaip ir dauguma mamų, gerai atsimenu tą akimirką, kai pagimdžiau savo pirmąjį vaikutį. Mane iš karto užplūdo meilės ir dėkingumo jausmai.
Tada, maždaug po dešimties ar penkiolikos sekundžių, mane pradėjo „bombarduoti“ patarimais, pasiūlymais ir informacija.
Žinoma, visa tai buvo skirta man tik su geriausiais ketinimais, norint padėti, patarti, tačiau kai prisimenu ir susimąstau, viso to buvo tikrai per daug. Net nesuskaičiuočiau, kiek kartų išgirdau žodžius: „Jūs turėtumėte“, „Norėsite“ ir „Jūs turite“. Jei nėra tokio skaičiaus kaip „kajilijonas“, jis turėtų būti sukurtas specialiai tam, kad būtų galima įvertinti pasiūlymų skaičių, kuriuos nauja mama gauna pirmaisiais motinystės metais.
Nėra tokio dalyko kaip mama tik tam tikru metu. Šios pareigos yra visai darbo dienai, nesvarbu, ar esate mama, kuri visuomet būna namuose, ar dirbanti mama. Jūs apie savo vaikus galvojate 24 valandas per parą nepriklausomai ką darote, kuom užsiimate. Taigi nenuostabu, kad turite atrinkti ir susisteminti visą informaciją, kurią randate internete, kuria dalinasi Jūsų mama ar anyta. Žinoma, dalis šios informacijos bus tiesa, tačiau kita dalis kartais net labai klaidinanti. O užverdančios diskusijos kartais primena politikos debatų areną, kur kiekvienas turi savo tvirtą tiesą.
Taigi šiandien noriu sutelkti dėmesį į savo kompetencijos sritį, tai yra miegą, ir pabandyti išsklaidyti kelis populiaresnius mitus, kuriuos skaičiau tėvų forumuose, girdėjau iš mamų, su kuriomis kalbėjau.
Ne visai taip, išskyrus tam tikrus atvejus. Jei Jūsų mažylis miega praktiškai visą dieną ir visą naktį, Jums tikriausiai nereikės rūpintis jo pietų miegeliais. Naujagimiams reikia ypač daug miego. Tiesą sakant, maždaug iki 6 mėnesių nerekomenduoju Jūsų mažyliui būti budriam ilgiau nei 2–2,5 valandas. Naujagimių budravimo laikas 45 minutės – 1 valanda.
Jeigu kūdikis dažnai keliasi nakties metu, dažniausia to priežastis yra pervargimas. Dažnai manoma, kad nuvargęs kūdikis ilgiau išmiegos naktį neprabusdamas nei tas, kuris gerai miegojo dienos metu, tačiau yra priešingai. Priežastis kodėl taip nutinka, yra „pervargimas“, ir tai, kad kūdikis praleido „nuvargimo“ fazę, o jų kūnai tuomet grįžtą į „aktyvumo“ fazę, kuri neleidžia jiems užmigti. Kūdikis, kuris dienos metu miegojo pakankamai gerai, daug rečiau keliasi naktį.
Priklausomai nuo kūdikio amžiaus ir dienos miegelių ilgio, vidutiniškai iki 6 mėnesių kūdikiai išmiega apie 5 valandas dienos metu.
Miegoti yra visiškai natūralu. Atsibusti ir vėl užmigti net kelis kartus per naktį, nepriklausomai nuo amžiaus yra normalu. Taigi, Jūs negalite išmokyti vaiko miegoti. Tačiau ką jau galite išmokyti, tai savarankiškai užmigti.
Tipiškam „blogam miegaliui“ ne ką mažiau reikia miego. Kai prabudęs jis vėl nori užmigti, jam reikalinga pagalba iš šono, kad tai galėtų padaryti. Kai tik Jūsų mažylis išmoks užmigti be pašalinių pagalbos, tuomet jis be jokių didesnių pastangų ir Jūsų pagalbos sujungs miego ciklus pats, ir tai yra ta didžioji „miegojimo per naktį“ paslaptis.
Teiginiai, kad kūdikių fiziologija yra tokia nepriekaištinga ir natūraliai užprogramuota reguliuoti savo paros tvarkaraštį, yra juokingi ir klaidinantys. Nesu nusiteikusi prieš Motiną Gamtą, tačiau ji neduoda mums savarankiško kūdikio, galinčio iš karto lakstyti, kaip tai gali gyvūnai.
Mūsų kūdikių vystymuisi reikalinga didžiulė tėvų priežiūra ir pagalba, o jų miego ciklai yra visiškai išbalansuoti ir tokie dažniausiai lieka gan ilgam laikui, jei paliekami nereguliuojami. Užtenka tik pusvalandžio, kad jie praleistų savo natūralų miego ciklą ir padidėtų kortizolio gamyba, kuri padidina vaikučio energiją, taip neleisdama jam užmigti ir greitai viskas tampa nebekontroliuojama. Taigi, kad ir kaip norėtųsi tikėti, kad kūdikiai užmigs greičiau pavargę, deja, tai neveikia. Tai nereiškia, kad visiškai turėtume ignoruoti jų kūno kalbos užuominas, tačiau neturėtumėte pasikliauti vien tik jomis.
Tikrai ne. Ir tai, ne todėl, kad man taip patogu šnekėti. Remiantis 2016 m. atliktu Amerikos pediatrų akademijos aštuonių geriausių tyrėjų tyrimu, elgesio intervencija (A.K.A miego mokymai) įrodė, kad „miego mokymai teikia didelę naudą miegui, o neigiamų pasekmių į stresą, neigiamos įtakos tėvų ir vaikų prisirišimui ar poveikio vaiko emocijoms ir elgesiui nėra. “
Palikdama savo religinius įsitikinimus šone, aš manau, kad visi galime sutikti, kad jei kūdikiai buvo kažkaip kažkieno „sukurti“, tai tas, kas juos sukūrė, paliko daug vietos jų reguliavimui. Tikėjimas, kad Jūsų vaiko fiziologija diktuoja jo miego grafiką, valgymo įpročius, elgesį ar bet kurį kitą auklėjimo aspektą, yra pasmerktas žlugti.
Ar Jūsų vaikutis yra sukurtas suvalgyti kilogramą guminukų? Tikrai ne. Bet ar jis tiek suvalgys, jei Jūs nesikišite? Be abejonės, taip. Ar Jūsų kūdikis yra sukurtas išvengti plėšrūnų? Tikrai ne, nors jam Sibiro tigras gali atrodyti ir miela katytė, tačiau vargu ar Jūs leisite jam būti šalia.
Mūsų mažyliams reikalinga mūsų patirtis ir autoritetas, kad jiems būtų lengviau mokytis pirmaisiais jų gyvenimo metais ir, ko gero, dar dešimtmečius po to. Tai ypač aktualu kalbant apie jų miegą. Kai kurie kūdikiai, žinoma, jau gimę yra puikūs miegaliai, tačiau nepasitikėkite patarimais tų, kurie Jums sako, kad kūdikiai turėtų diktuoti savo paros tvarkaraščius patys. Jūs esate atsakingi už juos, nes geriausiai žinote ko jiems reikia, nors kartais gali taip ir neatrodyti…
Akivaizdu, kad yra daug daugiau mitų ir klaidingų nuomonių apie kūdikius ir jų miego įpročius, tačiau tai yra keletas svarbiausių faktų.
Atminkite, kad socialinėje žiniasklaidoje ir svetainėse yra begalė įrašų, kuriuose pateikiami faktai be įrodymų ir tyrimų, visgi jei jau randate kažkokius teiginius, nepatingėkite „pasigooglinti“ ir pasitikrinti jo patikimuose šaltiniuose, tokiuose kaip Pasaulio sveikatos organizacija, Amerikos pediatrijos akademija, Nacionaliniai sveikatos institutai, Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba ir kitos nacionalinės vaikų sveikatos organizacijos yra puikūs informacijos šaltiniai, kuriais galite pasitikėti ieškodami atsakymų į klausimus apie savo kūdikio sveikatą.
Ir jei norite gauti daugiau informacijos apie miego naudą ar išspręsti savo vaikučio miego bėdas, parašykite man arba rezervuokite laiką nemokamam pokalbiui.