fbpx

Ankstyvas rytinis prabudimas

Justina Klevinskaitė
2025-02-06

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Ankstyvas rytinis prabudimas yra bene dažniausias (ir labiausiai varginantis!) reiškinys, su kuriuo tėvai susiduria dėl savo vaikų miego. Gera žinia, kad skyrus šiek tiek laiko, įdėjus pastangų ir parengus tinkamą planą, ankstyvą rytinį prabudimą galima išspręsti!

Nepriklausomai nuo vaiko amžiaus ar kitų problemų, su kuriomis susiduria tėveliai, didžioji dauguma mano klientų susiduria su viena problema: atrodo, kad jų vaikas nuo 4:00 iki 6:00 val. ryto pradeda miegoti prasčiau. Atrodo, kad tuo metu jie prabunda kas 30-60 minučių, kol patekės saulė. Arba dar blogiau – jie niekada nebegrįžta miegoti pabudę po 4.00 val. ryto.

Kodėl vaikams taip sunku giliai miegoti artėjant 6:00 val. ryto? Atsakymas slypi smegenų melatonino išsiskyrime, kuris yra atsakingas už tai, kad jaučiamės mieguisti, didžiausias jo kiekis yra pasiekiamas tarp 2:00 ir 4:00 val. Nuo 4.00 val. ryto melatonino sekrecija staigiai sumažėja. Mažiau melatonino reiškia, kad organizmui sunkiau užmigti.

Nors dėl šio melatonino sumažėjimo kai kuriems vaikams sunkiau užmigti, tai nereiškia, kad tuo metu jie negali miegoti. Ir tai, taip pat, nereiškia, kad jie turėtų pradėti dieną bet kada iki 6:00 val. Tai tiesiog reiškia, kad daugeliui vaikų tomis valandomis sunkiau sekasi miegoti nei įprastai.

 

10 priežasčių, kodėl Jūsų kūdikis prabunda per anksti

Jei Jūsų kūdikis prabunda vis anksčiau ir anksčiau, tai gali būti susiję su keliais veiksniais. Atminkite, kad budrumo ir miego ciklą iš esmės kontroliuoja dvi biologinės jėgos: homeostatinis miego impulsas (dar vadinamas miego poreikiu – nuovargio lygis, kuris susikaupia budrumo metu ir išsisklaido miego metu) ir cirkadinis ritmas (dar vadinamas 24 valandų vidiniu laikrodžiu).

Cirkadinis ritmas paprastai reguliuoja miego laiką maždaug iki 3 mėnesių amžiaus, tačiau iki 6 mėnesių amžiaus jis nėra visiškai susiformavęs. Tai reiškia, kad labai mažų kūdikių miegą labiausiai lemia miego spaudimas, o vyresnių kūdikių ir mažų vaikų miego režimui įtakos turės ir jų vidiniai laikrodžiai.

Įvairūs kiti veiksniai taip pat gali turėti įtakos rytinio kėlimosi laikui, pvz:

  • per ankstyvas laikas miegoti
  • per vėlyvas laikas miegoti
  • per mažas dienos miegas
  • per ilgas dienos miegas
  • tėvų keliamos miego asociacijos
  • Alkis
  • Aplinka
  • Nerealūs tėvelių lūkesčiai

 

Toliau išsamiai paaiškinsiu šiuos veiksnius.

  1. Per ankstyvas laikas miegoti 

Per ankstyvas laikas miegoti gali prisidėti prie ankstyvo kėlimosi dviem skirtingais atvejais. Pirma, tai pastebime, kai vaikas pakankamai miega, tačiau visas jo dienotvarkės grafikas yra pasislinkęs anksti. Pavyzdžiui, jei Jūsų kūdikis gali miegoti tik 11 valandų per parą, o miego laikas yra 18:00, Jūsų vaikas prabus 5:00 ryto, net jei viską darysite „teisingai“. Tokiu atveju, norėdami perkelti visą grafiką vėliau, turėtume perkelti visą būdravimo laiką vėliau. 

Antra, taip pat pastebime, kad per ankstyvas miego laikas sukelia problemų, kai paskutinis (arba vienintelis) miegas yra per arti miego laiko. Tai lemia nepakankamą miego poreikį prieš miegą, o tai gali lemti sutrumpėjusį miegą. 

  1. Per vėlyvas laikas miegoti

Kita vertus, per vėlyvas ėjimas miegoti taip pat gali prisidėti prie ankstyvo prabudimo. Per vėlus miegas yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių vaikai kitą rytą pabunda per anksti. Dažnai rekomenduoju eiti miegoti anksčiau, kad sumažintumėte pervargimą ir apskritai pailgintumėte nakties miegą.

  1. Per mažai dienos miego

Panašiai pervargimą gali lemti ir prastas miegas dienos metu. Įvairios technikos, skirtos pailginti miegui arba, jei reikia, pridėti dar vieną miegelį, gali padėti užtikrinti, kad vaikas nueis miegoti, kol nepasiekė pervargimo būsenos.

  1. Per daug dienos miego

Kai vaikai per daug snaudžia pagal savo amžių arba per daug miega dieną, gali sutrumpėti naktinis miegas ir anksti pabusti.

  1. Tėvų keliamos miego asociacijos

Daliniai naktiniai prabudimai yra natūrali tiek vaikų, tiek suaugusiųjų miego ypatybė. Visi šiek tiek pabundame pereidami iš vieno miego ciklo į kitą, tačiau dauguma iš mūsų tuoj pat vėl užmiega ir niekada nepastebi prabudimų. Tačiau vaikas, įpratęs užmigti su pagalba prieš miegą, dažniau visiškai pabunda tarp ciklų ir nori pagalbos vėl užmigti, kai prabunda visą naktį. 

Kūdikiai, kurie prieš miegą yra supami, maitinami ar kitaip padedami užmigti, dažniau šauksis tėvų pagalbos, kai pabus – ypač ankstyvą rytą, kai miegas paprastai būna labai lengvas. Visiškai pabudus gali būti labai sunku vėl užmigti, nes prieš miegą buvęs užmigimo būdas nebepadeda užmigti. 

  1. Aplinka

Šviesos poveikis yra pagrindinis veiksnys, lemiantis įprastą ankstyvą prabudimą. Ryte matydami šviesą signalizuojame savo vidiniams laikrodžiams, todėl svarbu, kad iki pageidaujamo prabudimo laiko būtų labai tamsu, kad neskatintume ankstyvo prabudimo. Namų ar kaimynystės garsai, taip pat, gali pažadinti vaikus per anksti.

  1. Nerealūs tėvelių lūkesčiai

Nors tai nėra ankstyvo prabudimo „priežastis“, į lūkesčius atsižvelgiame sudarydami šeimos tvarkaraščius. Nors daugelis šeimų norėtų nuolatinio žadinimo bent jau 8.00 val. ryto, vaikų raida ne visada atitinka vaikų raidos poreikius, kad jie pabustų taip vėlai.

 

Kaip padėti ankstyviems rytiniams prabudimams

Ką daryti, kad ankstyvas rytinis prabudimas išnyktų? Puikus būdas – užtikrinti, kad mūsų mažieji žinotų, kaip užmigti likusią dienos dalį ir prieš miegą. Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl kūdikiams taip sunku užmigti anksti ryte, yra ta, kad jie yra priklausomi nuo kokio nors daikto ar žmogaus, kuris juos pažadinęs vėl užmigdys.

O dėl melatonino trūkumo ankstyvą rytą daugeliui kūdikių būna dar sunkiau užmigti, net jei jiems padeda įprastas miegas. (t. y. žindymas, sūpavimas, čiulptukas.) Todėl labai svarbu, kad vaikai mokėtų užmigti visiškai patys. Jei jie sugeba užmigti dieną, juo labiau tikėtina, kad šį įgūdį panaudos ir penktą valandą ryto.

Be to, tėvai turėtų pasirūpinti, kad miegoti būtų einama ne anksčiau kaip 18.30 – 19:00 val. Kuo anksčiau paguldysite kūdikį miegoti, tuo anksčiau jis gali pabusti visai dienai. Gali būti viliojanti mintis paguldyti vaiką į lovą anksčiau, kad kompensuotų papildomą miegą, tačiau įsitraukus į ankstyvo miego ciklą, kitą rytą vaikas pabus anksti.

Jeigu susiduriate su ankstyvo ryto prabudimo problema, galiu Jums padėti: susisiekite su manimi dėl konsultacijos ar miego pokyčių programų.

Registruotis pažintinei konsultacijai ČIA.