fbpx

Kada ir kaip atsikratyti čiulptuko?

Sigita Žilinskienė
2020-11-27

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Prieš pradėdama dėstyti savo mintis ir patarimus, iš karto pasakysiu, kad nesu griežtai nusiteikusi prieš čiulptukus.

O kuri mama galėtų būti prieš juos nusiteikusi? Jie, paduoti tinkamu momentu, išgelbsti kūdikį ir visus kitus aplinkui nuo neigiamų emocijų. Galbūt uždelsėte ir laiku nepaguldėte miegelio, gal pargriuvo ir užsigavo, o gal turėjote išimti iš burnytės netinkamą griaužti daiktą ir jau tuoj tuoj bus ašaros.. ir bum, čiulptukas burnoje, ir viskas vėl puiku. 

Čiulptukai ne tik turi magiškų galių užkirsti kelią nusivylimui ir ašaroms, bet jie taip pat, remiantis AAP (Amerikos pediatrų asociacija), gali sumažinti SKMS (staigios kūdikių mirties sindromo) riziką, greičiausiai dėl ​​to, kad kūdikiui sunkiau miegoti veidu žemyn, kai iš burnos kyšo čiulptukas. Taigi, atsižvelgdama į šį labai reikšmingą ir svarbų dalyką, aš pateikiu šias rekomendacijas, remdamasis prielaida, kad Jūsų vaikučiui yra daugiau nei vieneri metai. Tai nereiškia, kad mano patarimais negalite naudotis, jei Jūsų mažylis yra jaunesnis, tačiau prieš priimdami sprendimą įsitikinkite, kad atidžiai apsvarstėte čiulptuko atėmimo privalumus ir trūkumus.

Tai yra galvos skausmas miego ekspertams: čiulptukai gali tapti blogo miego priežastimi. Jei kūdikis įpratęs užmigti su čiulptuku, jis beveik visada pabus naktį kai čiulptukas iškris, ir kels triukšmą tol, kol mama atsikels, suras ir vėl įdės jį į burnytę.

Pirmiausia panagrinėkime, kodėl kūdikis negali tiesiog užmigti su čiulptuku, o paskui ramiai miegoti per naktį. Tada galėsime apžvelgti keletą strategijų, kaip atsikratyti čiulptuko, jei Jūs ir kūdikis esate pasirengę jo atsisakyti.

Tiek kūdikių, tiek suaugusiųjų miegas vyksta ciklais. Daugelis iš mūsų mano, kad nakties pradžioje mes užmiegame, per naktį miegame giliu miegu, o artėjant rytui pereiname į lengvą miegą ir tada pabundame.

Tai iš dalies tiesa, mes nuo lengvo miego pereiname prie gilaus miego ir vėl grįžtame į lengvą, tačiau tai vyksta kelis kartus per naktį, atsižvelgiant į tai, kiek ilgai miegame. Pilnas suaugusiųjų miego ciklas paprastai trunka nuo 90 iki 120 minučių. Kūdikių miego ciklas – apie 50 min.

Taigi, jei Jūsų kūdikis neina miegoti be čiulptuko burnoje, tai yra aiškus ženklas, kad jis yra priklausomas nuo čiulptuko. Pasibaigus miego ciklui, kūdikis patenka į labai lengvą miego fazę, iš kurios gali pabusti. Net jei pabustų, Jūsų vaikutis dar pavargęs ir norėtų miegoti toliau, tačiau: „Ei! Kur čiulptukas? Aš negaliu užmigti be savo čiulptuko!“ 

Ir jei vaikutis neras čiulptuko, arba dar nemokės jo įsidėti pats, jis nusimins, nes negali vėl užmigti ir pradės verkti, kad kažkas ateitų ir ištaisytų šią nemalonią situaciją. 

Tai yra apibrėžimas to, ką mes miego konsultavimo srityje vadiname „miego rekvizitais“. Kartais tai gali būti maitinimas, kartais supimas, kartais tai kažkoks beprotiškas daugybės veiksmų derinys, tačiau iš esmės tai yra dalykai, kuriais kūdikis pasikliauja norėdamas nusiraminti ir užmigti, kai pabudęs naktį pats savarankiškai negali to padaryti.

Ir tai yra nakties miego paslaptis. Atsikratykite visų miego rekvizitų, jei norite, kad mažylis ramiai miegotų nuo to laiko, kai Jūs jį paguldote, iki kol jis ryte pabunda laimingas ir žvalus.

Taigi, jei skaitote ir galvojate: „Būtent taip nutinka su mano kūdikiu!“, Jūs tikriausiai norėsite atsikratyti čiulptuko, ir aš turiu keletą patarimų, kaip kuo greičiau ir su mažiau streso tai galėtumėte padaryti.

Kalbant apie žalingų įpročių atsisakymą, aš linkusi jų atsisakyti greitai. Mažiems vaikams geriau sekasi atsisakyti staiga nei palaipsniui, todėl mano patarimas tėvams beveik visada yra – tiesiog pasirinkti dieną pasikeitimams, paaiškinti savo mažyliui, kad čiulptuko nebebus ir kodėl, ir tada išmesti visus čiulptukus į šiukšliadėžę. Ir šis aspektas yra svarbus: IŠMESTI VISUS.

Vaikučiai dažnai gan lengvai prisitaiko prie naujų situacijų, kai viskas yra aišku ir nuoseklu, todėl neatidėkite čiulpuko atsisakymo kritinėms situacijoms, nes Jūs neatsispirsite pagundai jį vėl ištraukti ir duoti savo vaikučiui, tarkim, jei bus sunku nurimti ir užmigti. O tai padarę, Jūs tik sukelsite painiavą. 

Taigi, Jūs priėmėte sprendimą, paaiškinote savo mažyliui situaciją, pasiruošėte psichologiškai ir nusprendėte veikti, gerinti vaikučio miegelį. Kas toliau?

Dabar pats laikas pajudinti visas kūrybai reikalingas smegenis ir parengti planą: kaip šį pokytį išnaudoti tinkamai? Mažyliai paprastai priima idėją, kad jie užaugo „dideliais vaikais“, todėl to pabrėžimas gali būti gan gera išeitis. Būtinai pristatykite pokyčius kaip labai įdomų ir teigiamą įvykį.

Šioks toks auklėjimo triukas, kurį galėtumėte panaudoti: „Čiulptukų fėja“. Pasakykite savo mažyliui, kad Čiulptukų fėja atvyks surinkti visų savo čiulptukų ir mainais ketina palikti ypatingą staigmeną. O kas per staigmena galėtų būti, paliksiu apsispręsti Jums patiems.

Čia viena mažutė pastaba: esu ne kartą girdėjusi, kad tėvai, turintys mažylį ir naujagimį ar jaunesnį brolį ar seserį namuose, vyresnio vaikučio čiulptukus duoda jaunesniajam. Iš pažiūros tai atrodo gera idėja, tačiau tai gali sukelti tam tikrą Jūsų mažylio pasipiktinimą, kai pamatys savo jaunesnįjį brolį, čiulpiantį jo čiulptuką. Todėl atsikratykite savo mažylio čiulptukais, o jaunesniam vaikučiui įsigykite naujų.  

Taigi, Jūsų mažylis suprato, kas vyksta, ir kad namuose nebėra čiulptuko. Dabar Jums reikės atsispirti visiems tiems atvejams, kai anksčiau būtumėte davę čiulptuką ir taip bus tol, kol Jūsų mažylis prisitaikys prie naujos realybės. Nėra ko nerimauti, nes ir mes, suaugę, atsisakydami tam tikro įpročio, kurį laiką būname šiek tiek irzlūs. 

Kai pamatysite, kad Jūsų mažylis pradeda stipriai nervintis ir ieškoti čiulptuko, mano patarimas būtų nukreipti jo dėmesį. Tai galite padaryti jo mėgstamiausiais skanėstais, jam patinkančiu žaidimu ar „iPade“ paruoštais animaciniais filmukais.

Galite pripažinti jo nusivylimą, pasiūlyti jam tiek komforto ir palaikymo, kiek jam reikia, tačiau nesigailėkite ir nepasiduokite. Atminkite, kad Jūs čia esate autoritetas, ir jei nusprendėte, kad čiulptukas yra praeitis, lai taip ir būna. Grąžindami vaikui čiulptuką šiame etape, leisite padaryti išvadą, kad verksmas ar nervinimasis yra veiksminga priemonė jam susigrąžinti.

Kiekvienas mažylis yra unikalus asmuo, todėl naudokitės šiomis gairėmis kartu su savo intuicija, ir per kelias naktis, galbūt per savaitę, Jūsų mažyliui nebereikės čiulptuko užmigimui. O tai reikš, kad visa Jūsų šeima galės mėgautis puikiomis miego naktimis.