fbpx

Kaip geležis veikia miegą

Sigita Žilinskienė
2023-03-05

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Prieš šį įrašą noriu pabrėžti, kad nesu nei gydytoja, nei profesionali mokslininkė. Esu miego specialistė, domiuosi viskuo, kas susiję su miegu, ir seku naujausius šios srities tyrimus ir studijas.

Paprastai, kai rašau šiuos įrašus, mėgstu pasikliauti recenzuotais tyrimais, kurie buvo įvertinti, atkartoti ir patvirtinti įtikinamais įrodymais, tačiau šiandien aš sutelksiu dėmesį į palyginti naują teoriją, kuri yra labai įdomi visiems, turintiems iš pažiūros „neramų“ kūdikį.

Kai vienas iš tėvų man pasako, jog turi neramų kūdikį, aš turiu keletą standartinių klausimų, kuriuos užduodu, kad išsiaiškinčiau, ar taip yra dėl „miego skanuko“. Tai mano vartojamas terminas tam, nuo ko kūdikis priklauso, kad galėtų užmigti. Maitinimas krūtimi ar supimas ant rankų kol mažylis užmiega, čiulptukas, migdymas vežant vežimėlyje yra „miego skanukų“ pavyzdžiai.

Dažniausiai išsiaiškinu, kad būtent tai ir yra problema, mes ją sprendžiame, o po kelių naktų padėtis žymiai pagerėja.

Tačiau turiu pripažinti, kad retkarčiais atrodo, jog yra kažkas už standartinės miego skanuko priklausomybės. Yra kūdikių, kurie atrodo, kad jie tiesiog, na, neramesni nei kiti. Miegodami jie yra daug judresni, linkę blaškytis ir sunkiai pereina į gilų miegą.

2019 m. per pasaulinę miego konferenciją buvo paminėta įdomi teorija, kuria norėčiau pasidalinti. 

Visi mes esame pažįstami su geležimi, tiesa? Geležis – esminis mineralas, kuris padeda raudoniesiems kraujo kūneliams išnešioti deguonį po kūną. Dėl šios funkcijos geležis yra labai svarbi mūsų kraujotakos sistemos, taigi ir visos mūsų sveikatos, sudedamoji dalis.

Geležies trūkumas, paprastai žinomas kaip anemija, taip pat yra labiausiai paplitęs mitybos trūkumas visame pasaulyje. Didžioji dauguma šių atvejų yra besivystančiose šalyse, tačiau Šiaurės Amerikoje ir Europoje jų skaičius vis dar kelia nerimą. Vien JAV kasmet yra maždaug 2,8 mln vizitų pas gydytojus, kada anemija yra bent viena iš diagnozių.

Taigi, trumpai tariant, DAUG žmonių negauna pakankamai geležies.

Jei kažkiek sekate sveikatos naujienas, tikriausiai girdėjote apie tai, kas vadinama neramių kojų sindromu (Restless Leg Syndrome – RLS). Jei nesate susipažinę, RLS, taip pat žinoma kaip Willis-Ekbom liga, yra būtent tai, kaip skamba: būklė, dėl kurios Jūsų kojos jaučiasi neramios. Žmonės, sergantys RLS, apibūdina pojūtį kaip nenugalimą norą judėti kartu su nemaloniais pojūčiais apatinėse galūnėse. Atsistojus ir judinant kojas jausmas paprastai dingsta beveik akimirksniu, bet tik laikinai. Simptomai dažniau atsiranda, kai žmonės miega arba guli.

RLS yra neaiški liga, kai kalbama apie jos priežastį. Pasak Nacionalinio sveikatos instituto, „Daugeliu atvejų RLS priežastis nežinoma. Tačiau RLS turi genetinį komponentą ir gali būti aptinkama šeimose, kuriose simptomai pasireiškia iki 40 metų. Su RLS buvo siejami specifiniai genų variantai. Tyrimai rodo, kad mažas geležies kiekis smegenyse taip pat gali būti atsakingas už RLS.

Taigi, štai didysis klausimas… ar tie neramūs kūdikiai, apie kuriuos kalbėjau anksčiau, galėtų turėti tam tikrą neramių kojų sindromo formą, atsiradusią dėl geležies trūkumo?

Gali skambėti šiek tiek “pritempta”, todėl šio įrašo pradžioje parašiau įžangą apie tai, kad tai kol kas yra daugiau teorija, nei faktas. Tačiau šią temą vertėtų panagrinėti giliau.

2008 m. bendrame Pietų Ilinojaus universiteto ir Carle klinikų asociacijos tyrime nustatyta, kad atitinkamai 1,9 % ir 2 % vaikų ir paauglių turi neramių kojų sindromą. 2020 m. Kanados BC vaikų ligoninės tyrimų institute atliktas tyrimas, pavadinimu “Geležies trūkumas ir miegas”. Jo metu nustatyta, kad geležies papildai buvo nepaprastai veiksmingi gydant daugelį miego sutrikimų, įskaitant RLS. Dalyvių skaičiai buvo nedideli, o duomenų rinkimo procesas galėjo būti išsamesnis, tačiau tai vis tiek yra geras požymis, kad geležis vaidina svarbų vaidmenį miego kokybei.

Deja, RLS diagnozavimas nėra tikslus mokslas. Nėra jokių žymenų ar baltymų, kuriuos būtų galima ištirti. Tai atliekama gydytojui įvertinus paciento simptomų aprašymą, todėl vieninteliai žmonės, kuriems RLS buvo diagnozuota, yra asmenys, galintys paaiškinti, ką jie patiria.

Ir atspėkite, kas lieka neištirti?

Taip! Kūdikiai ir maži vaikai. Daug mažų vaikų.

2005 m. Mayo klinikos tyrime nustatytas neramių kojų sindromo dažnis vaikams ir nustatyta, kad: „beveik 6 procentai Mayo miego klinikoje stebimų vaikų serga šia liga.” Tyrime taip pat pažymima, kad dažniausiai pasitaikantys šios vaikų ligos rizikos veiksniai yra neramių kojų sindromas ir geležies trūkumas šeimoje.

Taigi grįžtame prie 2019 m. pasaulinės miego konferencijos, kurioje vienas iš pranešėjų iškėlė teoriją, kad RLS arba jos variantas gali būti atsakingas už tai, kad kai kurie kūdikiai yra pernelyg neramūs.

Neramaus miego sutrikimas (Restless Sleep Disorder – RSD) kaip jį apibūdino mokslininkai, dar nebuvo nuodugniai ištirtas, tačiau turimi faktai sako, kad tai gali būti ankstyvas neramių kojų sindromo variantas, kurį kai kuriais atvejais gali sukelti nepakankamas geležies kiekis. Arba, kaip jie iškalbingiau pasakė savo išvadoje: „Mes kliniškai ir polisomnografiškai apibūdinome vaikus, sergančius RSD, ir bandėme sudaryti naują diagnostikos kategoriją. Mes taip pat nustatėme ryšį tarp RSD ir geležies trūkumo. Norint patvirtinti šias išvadas ir įvertinti natūralų neramiai miegančių vaikų miego progresą, reikia atlikti platesnius tyrimus.

Taigi, aš čia nebandau dalinti medicininių patarimų. Tiesiog maniau, kad visa ši tyrimų ir atradimų linija yra įdomi ir norėjau tuo pasidalinti su Jumis. Jei Jūsų mažylis yra vienas iš tų per daug judrių miegalių, galbūt verta paprašyti savo pediatro patikrinti geležies kiekį. Net jei tai nėra mažylio bemiegių naktų priežastis, anemija yra toks dalykas, kurį norėsite gydyti.

Ir atminkite, kad jei Jūsų kūdikis patenka į kitą, daug ryškesnę mažylių kategoriją: tie, kuriems sunku užmigti dėl priklausomybės nuo „miego skanuko“, aš čia, kad padėčiau Jums išspręsti šią problemą. Galbūt tai nėra taip paprasta, kaip vartoti geležies papildus, bet galiu be išlygų pasakyti – verta stengtis, kad Jūsų kūdikis miegotų visą naktį.

 

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!