fbpx

Kaip palengvinti vaikui atsiskyrimo nerimą

Sigita Žilinskienė
2022-07-11

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Vaikų auginimas yra didelė atsakomybė, o šiame socialinių tinklų ir lengvos prieigos prie įvairiausios informacijos amžiuje, tėvus greitai apima kaltės ir nepakankamumo jausmas. Kaip miego konsultantė, aš nuolat su tuo susiduriu konsultuodama tėvelius, kurių kūdikiai blogai miega.

Vienas iš pagrindinių dalykų, sukeliančių jausmą „aš darau kažką ne taip“, yra atsiskyrimo nerimas – tas sudėtingas vaiko vystymosi etapas, kai mažylis tampa viskuo nepatenkintas ir piktas, kai mamos nėra šalia.

Vaikučio minčių eiga atrodo taip:

  • Mamos nėra kambaryje.
  • Taigi, mamytė yra kažkur kitur.
  • Norėčiau būti ten su ja..
  • Noriu pas mamą ir kuo greičiau – arba pakelsiu tokį triukšmą, kokio net negalite įsivaizduoti!

Būtent dėl tokio vaikučių elgesio mums, tėvams, kyla klausimas: „Ar aš darau kažką ne taip?”

Juk prieraišiai ir rūpestingai augintas vaikas, trumpam atskirtas nuo tėvų, turėtų jaustis pakankamai saugus? Kaimynė sakė, kad jos kūdikis yra visiškai ramus, netgi nakčiai paliekamas su aukle. Ir dar, viena mama iš „Facebook“ grupės sakė, kad jos kūdikis pats vienas žaidžia valandų valandas.

Turėkite galvoje du dalykus:

Pirma, niekada nelyginkite nei savęs, nei savo vaiko su mamomis ir kūdikiais, apie kuriuos skaitote socialiniuose tinkluose. Kaip ir visa kita informacija „Facebook“ ir „Instagram“, ši realybė yra stipriai pagražinta.

Antra, atsiskyrimo nerimas yra visiškai normalus, tikėtinas ir rodantis sveiką tėvų ir vaiko ryšį.

 

Visgi, kas tai yra?

Atsiskyrimo nerimas paprastai pasireiškia sulaukus maždaug 6–8 mėnesių amžiaus, kai Jūsų mažylis pradeda suprasti, jog daiktai ir toliau egzistuoja, net kai jų nematyti. Tai pažinimo etapas, žinomas kaip „objektų pastovumas“, kuris apibrėžiamas kaip „supratimas, kad objektai ir toliau egzistuoja net tada, kai jų nematome ir negirdime“.

Kitaip tariant, jeigu nematau, tai nereiškia, kad daikto nebėra.

Kai kūdikis pasiekia šį etapą, jis supranta, kad jei Jūsų, jo mėgstamiausio žmogaus visame pasaulyje, nėra, vadinasi, Jūs esate kitur. Ir jei Jūs kitur, galbūt nebegrįšite.

Kai pagalvoji, tai ir miela, ir kartu truputį suspaudžia širdį. Šis suvokimas kūdikiui akivaizdžiai sukelia visišką paniką. Mintis apie tai, kad kažkas iš artimųjų išvyksta ir negrįžta, net man pačiai keltų nerimą, todėl vargu ar galima tikėtis ko kito ir iš kūdikio.

Taigi, kaskart Jums išėjus, Jūsų mažylio smegenyse įvyksta tokių minčių pliūpsnis ir jis pradeda pykti. Tai normalu, natūralu, ir tai ženklas, kad Jūsų mažylis mokosi ir kad jis saugiai prisiriša prie savo tėvų. Nuostabu.

Tačiau, kaip daugelis iš mūsų žino, tai taip pat reiškia, kad palikti jį auklei arba išleisti į darželį gali būti absoliutus košmaras.

Ką iš tikrųjų norime žinoti, arba bent jau ką aš tikrai norėjau žinoti, kai tai atsitiko su mano vaikais? Ne „Kas tai sukelia”, o „Kaip to išvengti”.

Deja, tiesa tokia, kad jei ir galėtumėte išvengti, tikriausiai visgi to nenorėtumėte. Ar tikrai nekiltų rūpestis, jei paliktumėte savo vaiką nepažįstamam žmogui ir mažyliui viskas būtų gerai? 

„Ate, mama! Iki pasimatymo vakare!”

“Nesirūpink dėl manęs mama. Smagiai praleisk laiką!”

Spėju, kad tokie žodžiai sukeltų daug didesnį nerimą, nei vaikučio ašaros ir verkšlenimas.

Tačiau akivaizdu, kad siekiame laimingo viduriuko. Jei vaiko elgesys tampa nevaldomas kiekvieną kartą, kai bandote sutvarkyti svarbų reikalą ar susiorganizuoti pasimatymą su antrąja puse, štai keletas pasiūlymų, ką daryti, kol baigsis ši fazė.

  1. Rodykite pavyzdį

Jūsų mažylis seka Jūsų pavyzdžiu, taigi – jei patys nenorite jo paleisti iš akių nei akimirkai, jis tikriausiai nors ir nesąmoningai, bet jaučiasi nesaugus, kai Jūsų nėra kambaryje. Taigi, paskirkite erdvę, kur jis galėtų šiek tiek tyrinėti ir žaisti be Jūsų tiesioginės priežiūros. Tai nedidelė smulkmena, bet ji turi didžiulį poveikį.

  1. Nevenkite išsiskyrimų

Supratimas apie išsiskyrimą ir susitikimą yra svarbus etapas, todėl neikite mažiausio pasipriešinimo keliu ir nelikite su vaiku 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Leiskite jam suprasti, kad jis gali nusiminti, kai Jūs išeisite, ir patikinkite jį, kad tikrai grįšite. Net jei yra ašarų, tai normalu. Tai svarbi koncepcija, su kuria mažylis turi susipažinti.

  1. Pradėkite lėtai

Kai pastebite, kad Jūsų mažylis pradeda suprasti, jog turės pabūti su kažkuo kitu, išeikite tik trumpam. Pirmiesiems bandymams neplanuokite vakarienės ir filmo, ar nakvynės ne namuose.

  1. Pradėkite nuo pažįstamų žmonių

Vaikams sekasi šiek tiek geriau, kai lieka su močiute, seneliu ar šeimos draugu, su kuriuo jau praleido šiek tiek laiko ir kuriuo jau truputį pasitiki, todėl paprašykite artimųjų paslaugos ir susiplanuokite bent valandą praleisti toliau nuo namų.

  1. Būkite šalia 

Kai atvyks Jūsų auklė, tėvai, draugė ar kažkas kitas, kas prižiūrės Jūsų mažylį, susiplanuokite pabūti kartu maždaug pusvalandį. Matydamas, kad tai yra Jūsų pažįstamas asmuo, vaikas jausis daug užtikrinčiau, jog tai yra „geras” ir vertas jo pasitikėjimo žmogus.

  1. Priimkite ir neigiamą reakciją 

Daugelis iš mūsų bent kartą bandė nukreipti mažylio dėmesį ir tada  neatsisveikinę išsėlinti pro duris. Juk nemalonią reakciją sukelia atsisveikinimas, tiesa? Tačiau net jei tėvų išėjimas sukelia ašaras, svarbu, kad vaikas suprastų, jog kartais išeisite ir tikrai grįšite.

  1. Susikurkite rutiną 

Panašiai kaip prieš miegą – tvirta, nuspėjama atsisveikinimo rutina padeda Jūsų mažyliui atpažinti ir priimti situaciją. Nustatytas bučinių ir apkabinimų skaičius, įsimintina pagrindinė frazė ir aiški informacija, kada grįšite, turėtų būti pakankamai trumpa bet kartu ir nuraminanti rutina Jūsų mažyliui.

  1. Kalbėkite taip, kaip mažylis suprastų

Užuot sakę, kiek laiko būsite išvykę, pasakykite jam, kada grįšite pagal jo tvarkaraštį. Po miego, prieš miegą, po vakarienės, prieš maudynių laiką ir pan.

Net jei Jūsų vaikas šiek tiek nusimins kai išeisite, jis tikrai mažiau nerimaus, gerai suprasdamas, kada grįšite.

 

Dar turėčiau pridurti, kad šie metodai yra siūlomi vaikams, kurie susiduria su įprastu, kasdieniu atsiskyrimo nerimu. Yra tokia būklė, vadinama atsiskyrimo nerimo sutrikimu, kuri, be abejo, yra rimtesnė, ir jei įtariate, kad ji gali reikštis Jūsų mažyliui, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Tačiau jei bandote išeiti iš namų valandai ar dviem, šie patarimai turėtų padėti išspręsti problemą. Būkite nuoseklūs, palaikantys, atkaklūs ir ramūs. Netrukus Jūsų vaikas supras Jūsų išvykimo ir grįžimo sampratą.

Tiesą sakant, ši koncepcija taip pat pravers, kai pradėsite jį palikti vieną, kai jau lankys mokyklą: 

„Išvažiuoju su nakvyne, bet būk tikras, kad grįšiu. Atsimink tai prieš pasikviesdamas savo draugus.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!