„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.
Jūsų kūdikis, keletą mėnesių gerai ir nerūpestingai miegojęs, pradeda kelti protestus: pabunda kelis kartus per naktį ir visiškai nenori miegoti. Jus, visai natūralu, pradeda kamuoti įvairūs, ramybės neduodantys klausimai. Kas čia vyksta? Ką aš darau ne taip? Ar tai jau yra mano vaiko, mano ir, žinoma, visos mūsų šeimos gero miego pabaiga? Ar tai truks ilgai? Jei mums pavyks sėkmingai su tuo susidoroti, ar tokie neigiami vaiko miego pokyčiai pasikartos ir ateityje?
Jei tokia situacija Jums gerai pažįstama ne tik iš kitų tėvelių, bet ir asmeninės savo patirties, vadinasi, miego regresas jau buvo apsilankęs (o galbūt net ir ne vieną kartą) ir Jūsų kūdikio, o kartu – ir visos šeimos – gyvenime. Tiesa, dėl to labai jaudintis nereikėtų, nes miego regresai yra įprastas ir normalus dalykas: visi kūdikiai juos išgyvena. Žinoma, yra tėvų, kuriems pasiseka labiau nei kitiems: jų mažyliai kūdikių miego regresus pergyvena be akivaizdžiai pastebimų problemų ar neigiamų miego pokyčių bei įprastos dienotvarkės „išsiderinimo“. Visgi, dauguma mažylių susiduria su visais neigiamais regreso požymiais. O jų tėveliai, tikėtina, tuo metu nežino, ką daryti ir kokių veiksmų griebtis, jog vaiko miegas grįžtų į įprastas „vėžes“.
Miego regresas: kas tai?
Per pirmuosius 2 savo gyvenimo metus kūdikiai išgyvena kelis laikotarpius, kurių metu vyksta protinio ir fiziologinio vystymosi šuoliai. Tai gali pakeisti ir nusistovėjusius miego įpročius. Vaikutis pradeda protestuoti prieš miegą, trumpiau miega ir dažniau pabunda naktį.
Tikėtina, jog tokie „simptomai“, ypač, pavyzdžiui, 3 mėnesių kūdikio, kuris, atrodo, ką tik pradėjo miegoti „normaliai“, tėveliams gali skambėti bauginančiai. Tačiau, turite žinoti ir, kai bus labai sunku, visada prisiminti, jog miego regresas – ženklas, rodantis, kad Jūsų kūdikio vystymasis yra teisingas. Ir nors šie procesai, 2 metų amžiaus vaiko gyvenime spėjantys pasikartoti net 5 kartus, miegui gali pakenkti, tačiau yra ir gera žinia. Jūsų kūdikis auga, mokosi naujų dalykų, dėl ko, žinoma, reikia tik džiaugtis!
Pagrindinis požymis, rodantis, kad Jūsų mažylis išgyvena miego regresą, yra tai, jog jo miegas pradeda pastebimai blogėti. Naktimis miegojęs, o neretai, tėvelių džiaugsmo ir, ne mažiau svarbu, kokybiško poilsio vardan, miegojęs tikrai pagirtinai, vaikas staiga pradeda protestuoti prieš miegą ir prabudinėti naktimis.
Kiti galimi miego regreso požymiai:
Dauguma kūdikių ir mažylių susiduria su keliais skirtingais miego regresais. Pirmas rimtesnis regresas, su kuriuo dažniausiai susiduria mažyliai, o ir, savaime suprantama, jų tėvai, tai – miego regresas (o gal teisingiau būtų vadinti progresu?), įprastai įvykstantis 4 mėnesių kūdikiui. Po jo, maždaug tarp 8 mėnesių ir 10 mėnesių amžiaus, laukia dar vienas miego regresas. Kūdikiui sulaukus maždaug 12 mėnesių amžiaus – trečiasis, 18 mėnesių – ketvirtasis regresas. Ir, tarsi dar nepakaktų keturių, vaikui sulaukus dvejų metukų amžiaus, įprastai „pasibeldžia“ ir penktasis miego regresas.
Reikia žinoti, jog ne visi kūdikiai su miego regresu susidurs būtent tokiame amžiuje, kurį nurodau. Tai gali nutikti tiek anksčiau, tiek ir vėliau. Tad, jei kūdikis, kuris yra maždaug tokio amžiaus, kai teoriškai jam turėtų įvykti miego regresas, iki šiol gerai miegojo, tačiau staiga keletą savaičių rodo kai kuriuos (ar net visus) aptariamo proceso požymius, „diagnozė“ turėtų būti aiški. Galima manyti, jog jis patyrė miego regresą arba, kitaip – savo fizinio vystymosi progresą.
Ne visi miego regresai trunka vienodą laiko tarpą: tai priklauso nuo Jūsų mažylio amžiaus ir vystymosi ypatumų. Gera žinia yra ta, jog dauguma miego regresų trunka tik kelias savaites. Tiesa, kai kurie gali trukti ir ilgiau, net nuo 4-6 savaičių, tad belieka „apsišarvuoti“ kantrybe. O taip pat – nesukurti bei nepradėti praktikuoti blogų miego įpročių, kurie, tikėtina, pasiliks ilgiau, nei pats miego regresas (pavyzdžiui, miegojimas su vaiku vienoje lovoje arba migdymas sūpuojant ant rankų).
Plačiau aptariu, kas būdinga kiekvienam miego regresui.
4 mėn. regresas
Tai – miego progresavimas, nes būtent šiame amžiaus tarpsnyje Jūsų kūdikio miegas tampa vis panašesnis į suaugusiųjų. Sulaukęs maždaug 4 mėnesių amžiaus, Jūsų kūdikis atsisveikina su savo kūdikiškais miego įpročiais ir jo miegas labiau panašėja į suaugusiojo. Tėvams šis miego regresas, deja, reiškia dažną naktinį pabudimą su dideliu triukšmu ir suprastėjusį miegą.
Kodėl 4 mėnesių regresija yra kitokia nei likusios? Tai yra negrįžtamas Jūsų kūdikio miego pokytis, kuris, greičiausiai, neišnyks iki tol, kol vaikutis neišmoks savarankiškai nusiraminti ir užmigti. Jei Jums reikia pagalbos sėkmingai susidoroti su šio miego regreso padarytais pokyčiais Jūsų mažylio miegelyje, susisiekite su manimi. Aš norėčiau padėti Jums įveikti šią kliūtį!
8–10 mėn. regresija
Šiame amžiuje miego regresiją dažnai lemia visi vystymosi etapai, kuriuos Jūsų kūdikis kaip tik tuo metu išgyvena. Mažylis išmoksta šliaužioti, atsistoti ir atranda savo balsą. Jūsų kūdikis – tarsi darbštuolė bitutė! Kitaip sakant, vaikas nori pabusti net naktį, jog galėtų praktikuotis ir tobulinti savo naujai įgytus įgūdžius. Šiame etape taip pat aktyviai vystosi smegenys ir Jūsų kūdikis kaip pašėlęs mokosi kalbos!
12 mėn. regresija
Šio amžiaus regresija nėra tokia svarbi ar daranti reikšmingą įtaką, kaip iki šiol pasireiškę miego regresai. 12 mėnesių miego regresija yra labiau susijusi su pietų miegelių transformacija. Tikėtina, jog, šiai prasidėjus, pastebėsite, kad Jūsų kūdikis staiga ima atsisakyti antro pietų miego, bandydamas išsiversti vos su vienu miegu. Daugybė tėvų mano, kad tai yra įprastas miego perėjimas, reiškiantis, jog jų mažylis jau gerokai ūgtelėjo yra pasirengęs tik vienam pietų miegui per dieną. Ir iš tiesų, kai kuriems kūdikiams taip gali ir būti: juk visi mažyliai, vertinant jų miego poreikius, yra individualūs. Tiesa, aš raginu tėvus, prieš pereinant prie vieno pietų miego, palaukti bent 2 savaites. Gali būti, kad tai – tik laikina regresija, o Jūsų vaikutis dar nėra visiškai pasirengęs pereiti prie vieno pietų miego. Paskubėję „išbraukti“ pietų miegelio „perteklių“ ir mažylio dienotvarkės, galite susidurti su sudėtingesniu laikotarpiu. Juk, kaip žinia, nuolatinis vaikučio pervargimas dieną neigiamai veikia ir nakties miegelį.
18 mėn. regresija
18 mėnesių amžiaus mažylis išgyvena pačią sunkiausią regresiją. Taip yra dėl to, jog dabar Jūsų mažylis „oficialiai“ yra vaikas. Jis vaikšto, kalba (na, bent jau bando tai daryti), greičiausiai labiau protestuoja ir net sugeba supykti ir tai pademonstruoti. Ši regresija susijusi su nauju Jūsų mažylio atradimu – nepriklausomybe. Jis supranta, kad gali turėti nuomonę apie daiktus, o jei viskas klostosi ne taip, kaip norisi – gali išreikšti nepasitenkinimą. Šiame etape taip pat atsiranda atsiskyrimo nerimas. Jūsų vaikas gali būti išties sunerimęs, jei miego metu arba prieš miegą išeisite iš kambario. Galiausiai, svarbiu faktoriumi, dar labiau apsunkinančiu šio laikotarpio regresiją, gali tapti ir dantų dygimas (būtent šiame amžiuje mažyliams dažnai pradeda dygti krūminiai dantys).
2 metų regresija
Ši miego regresija gali kilti dėl įvairių priežasčių. Jūsų 2 metų vaiko budrumo laikas ilgėja, tačiau kol jis susireguliuos, gali sutrikti miegas. Antraisiais metais būna kalbos „sprogimas“. Jūsų 2 metų vaikas, tikėtina, taip pat išgyvena keletą didelių gyvenimo permainų, pavyzdžiui, puoduko treniruotes ar perėjimą prie paauglio lovytės. O gal net ir susitikimą su nauju broliuku ar sese! Sulaukę maždaug 2 metų amžiaus, daugelis mažylių pradeda sapnuoti tikrus košmarus (ar net naktinius siaubus!). Visa tai gali sukelti labai realų ir labai varginantį miego regresą.
Kaip išgyventi miego regresą?
Kūdikio miegelis nėra paprastas ir lengvas procesas, o, gyvenant be aiškios tvarkos, susidūrimas su regresijomis gali įvesti dar daugiau sumaišties. Laikydamiesi dienos grafiko ir anksti pradėję mokyti gerų miego įpročių, Jūs tikrai lengvai atpažinsite, kai Jūsų kūdikis patirs kažką, panašaus į miego regresą.
Man labai patinka šviesti šeimas apie mažylių miegą ir parodyti jiems teisingą kelią su sveikesniais miego įpročiais. Jei išbandėte viską, kad Jūsų kūdikis galėtų gerai išsimiegoti ir manote, jog Jums reikia šiek tiek papildomų patarimų ar pagalbos, leiskite man Jums padėti!
Susisiekite su manimi el. paštu: sigita@miegopasaka.lt arba užsiregistruokite pažintiniam skambučiui. Pakalbėsime, kaip galėčiau Jums padėti išmokyti vaikutį savarankiško užmigimo ir miegojimo bei, žinoma, kaip kuo lengviau išgyventi visus, šiame straipsnyje aptartus miego regresus: calendly.com/miegopasaka/15min