fbpx

Kaip vaikų miegą veikia fizinis aktyvumas

Sigita Žilinskienė
2023-07-03

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Kažin ar persistengiu sakydama, jog Covid atnešė didelių iššūkių beveik kiekvienam žmogui visame pasaulyje. Nors ir nenoriu sumažinti kitų žmonių patirtų iššūkių, jaučiu, kad būtent mažų vaikų tėvai buvo paveikti labai unikaliais ir sudėtingais būdais.

Seniau bendruomenę daugiausia sudarė kaimynai ir giminaičiai, o šiais laikais tą vietą užėmė žaidimų grupės, vaikų darželiai, šokių pamokos, futbolo lygos ir kitos organizuotos socialinio bendravimo formos.

Na, arba taip buvo iki tol, kol pasirodė „Covid“ ir apvertė mūsų pasaulį aukštyn kojomis.

Dėl šios pandemijos mažų vaikų tėvams iškilo visokių kliūčių, kurias reikėjo įveikti, tačiau aš, kaip miego ekspertė, sutelksiu dėmesį į tai, ką išmanau geriausiai.

Mano nuomone, turiu tiek energijos, kiek ir kiekviena vidutinė mama, bet niekaip negaliu fiziškai spėti su savo mažyliu tiek, kiek gali vaikas. Vaikai turi labai daug energijos, ir, mano nuomone, geriausias būdas jiems ją sudeginti, yra žaisti su kitais vaikais.

Žinoma, įvedus draudimus burtis į grupes, dauguma iš mūsų nedalyvavo įprastuose susitikimuose, kuriais paprastai pasikliaujame, kad vaikai pajudėtų. Be tų žaidimų su kitais vaikais žaidimų aikštelėse, vaikai greičiausiai nebeturėjo tiek fizinio aktyvumo, kiek anksčiau.

Taigi, ką tai turi bendro su jų miegu?

Plačiai paplitęs įsitikinimas, kad didelis fizinis aktyvumas padeda žmonėms gerai išsimiegoti naktį. Įrodymai tikrai patvirtina šią teoriją.  2009 m. Oklando universiteto pediatrijos katedroje atliktas tyrimas parodė, kad kiekviena sėdimos veiklos valanda per dieną padidino miego delsą vidutiniškai 3,1 min. Arba paprastai sakant – laikas, kiek užtrunka vaikas nuo paguldymo į lovą iki užmigimo, pailgėja 3,1 min. 

Tokie skaičiai gali neatrodyti įspūdingai, tačiau per kelias naktis tai gali sukelti lyg užburtą ratą. Jeigu vaikas dienos metu nebuvo fiziškai aktyvus, naktį jam šiek tiek sunkiau užmigti. Dėl to kitą dieną jis jaučiasi šiek tiek mieguistas, o tai lemia dar mažiau aktyvumo ir dar mažiau miego. Galite įsivaizduoti, kaip gana greitai tai gali pereiti į sunkiai kontroliuojamą procesą.

Kitas plačiai paplitęs įsitikinimas yra tas, kad labai pavargę mes linkę greičiau užmigti, tam kad kompensuotume nuovargį. Daugelis žmonių nustemba sužinoję, kad pervargimas iš tikrųjų turi priešingą poveikį. Mūsų smegenys suaktyvina kortizolio gamybą, bandydamos aprūpinti mus energija – tam, kad atlaikytume tą kritinę situaciją, dėl kurios nemiegame. Todėl užmigti tampa dar sunkiau.

Taigi, turint omenyje visa tai, pateikiame keletą įdomių užsiėmimų, kuriais galite užsiimti kartu su savo mažyliu.

Šokiai

Mano mėgstamiausias ir daugelio vaikų mėgstamiausias. Susiraskite „YouTube“ vaizdo įrašą, pavyzdžiui, Vaikų zumba ir leiskite savo mažyliui pasilinksminti. Taip taip, žinau. Kai kurias dainas jau esame girdėję tiek kartų, kad užtektų mums keletui gyvenimų, tačiau tai darome siekdami didesnio gėrio.

Pasivažinėjimas dviračiu

Kalbant apie mankštas lauke, prisiminkite seną gerą pasivažinėjimą dviračiu. Vaikai turi minti pedalus greičiau ir stipriau nei suaugusieji, kad išlaikytų tą patį tempą, todėl galite tikėtis išeikvoti jų energiją maždaug tuo pačiu metu, kai pasieksite savo ribą. Be to, besikeičiantis peizažas padės visiems nukreipti mintis nuo to, kad sportuojate.

Joga

O taip, vaikai tikrai gali užsiimti joga, ir daugeliui jų tai patinka! Jie iš prigimties yra lankstūs, todėl gali užimti daugybę pozų, kurių jų tėvams nepavyksta įveikti, o tai juos visada džiugina. Skaičiavimas, kiek laiko gali išlaikyti pozą, suteikia jiems tikslą, kurio reikia siekti, o dėmesingumo ir ramybės praktikavimas yra naudingas bet kokio amžiaus žmonėms. Susiraskite Youtube, pavyzdžiui: Cosmic Kids Yoga ir rasite tikrai įdomių įrašų. Instruktorė įtraukia populiarias vaikų istorijas į savo kasdienybę ir tai puiku.

Labas, kaimyne

Tai gana įdomus slėpimo žaidimas. Jei Jūsų mažylis kaimynystėje turi draugą, idealiu atveju tik kelių namų atstumu, Jūs ir Jūsų kaimynas galite paslėpti po vieną papildomą namų raktą kažkur lauke ir pranešti vaikams: “kas pirmas suras raktą ir atrakins kito duris, laimės”. Nors ir atskirai vienas nuo kito, vaikai bėgioja turėdami tikslą.

Kad ir kaip nuspręstumėte užtikrinti, kad Jūsų mažylis gautų pakankamai fizinio aktyvumo, įsipareigojimas aktyviam gyvenimo būdui yra tai, ko vaikai išmoksta iš savo tėvų. O nauda, ​​kurią aktyvumas turės jų miegui, nuotaikai ir bendrai gerovei, taps įpročiu, kuris išliks visą gyvenimą. 

 

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!