fbpx

Kaip vasarą džiaugtis ilgais vakarais ir geru vaikų miegu

Sigita Žilinskienė
2022-06-07

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Vasara jau čia, nors pirmosiomis dienomis ji nedžiugino ir labiau priminė rudenį, tačiau nepraraskime vilties, vien žodis vasara, jau nuteikia maloniai. 

Vasara turbūt kiekvienam asocijuojasi su puikiu oru, kelionėmis, iškylomis, ilgais smagiais vakarais ir dar daug daug kuo. Ir tikriausiai būsime ne tokie stropūs dėl tokių dalykų kaip mūsų vaikų miego laikas, ką aš puikiai suprantu. Galbūt ir aš padarysiu kelias išimtis taisyklėms, nes stengsiuosi, kad mano šeima praleistų nuostabią vasarą.

Tačiau po kelių intensyvių dienų ir  kelių naktų su mažiau miego, Jūsų vaikai gali atsidurti tokioje būsenoje, kai jie nebebus tokie linksmi ir laimingi, kad ir ką veiktų, kokiais linksmais dalykais beužsiimtų. Atsižvelgdama į tai, parengiau kelis patarimus, kurie padės Jums ir Jūsų šeimai mėgautis šiuo nuostabiu laiku, tuo pačiu išlaikant savo miego įpročius.

Tamsa kambaryje

Daugelyje pasaulio šalių prasidėjus vasarai dienos pailgėja, o tai reiškia, kad saulė gali nusileisti vėliau, nei Jūsų mažyliui bus laikas miegoti. Kad ir kaip visi esame pripratę prie dirbtinės šviesos, saulė vis dar yra pagrindinis veiksnys, veikiantis mūsų cirkadinį ritmą, tad mums daug sunkiau užmigti, kai lauke šviesu.

Sprendimas nesudėtingas – pasistengti, kad saulė nepatektų į Jūsų mažylio miegamąjį. Tai skamba labai paprastai, tiesa? Bet kai sakau, kad ten turėtų būti tamsu, turiu omenyje tikrai tamsu. Net nedidelis saulės spindulėlis, prasiskverbiantis pro užuolaidas, gali smarkiai paveikti Jūsų vaiko gebėjimą užmigti ir miegoti.

Laimei, yra keletas paprastų ir nebrangių sprendimų, pavyzdžiui, užtemdančios (“Blackout”) žaliuzės. Jei nesate jomis pasidomėję, galbūt įsivaizduojate kažkokį negražų kartoninį dalyką, kuris visiškai sugriaus Jūsų vaiko miegamajame sukurtą gražią estetiką. Tačiau yra daugybė tikrai stilingų variantų, įvairių spalvų, o kai kurios žaliuzės netgi žaismingai raštuotos specialiai vaikų kambariams.

Negalite sau leisti pirkti naujų žaliuzių? Pabandykite užklijuoti juodus šiukšlių maišus ant langų arba foliją! Toks sprendimas neatrodys gražiai, tai jau tikrai, bet kiek svarbus Jūsų mažylio kambario feng shui, jei vaikutis ten nemiega?

Užsiėmimai lauke dienos metu

Kai ateina metas miegoti, mes vengiame saulės spindulių, tačiau dienos metu išėjimas į lauką ir buvimas saulėje gali padaryti stebuklingą įtaką Jūsų mažylio nakties miegui.

Natūrali saulės šviesa daro mums daug gerų dalykų. Ji aprūpina mus vitaminu D, kuris padeda reguliuoti mūsų nuotaiką, skatina kortizolio gamybą (kuris, nepaisant blogo „streso hormono“ reputacijos, iš tikrųjų yra gana naudingas tinkamu laiku ir reikiamais kiekiais), taip pat skatina serotonino gamybą. Serotoninas daro du nuostabius dalykus Jūsų mažiesiems. Dieną jis pagerina nuotaiką, o naktį kankorėžinė liauka paverčia jį melatoninu, kuris padeda vaikams užmigti. Taigi kuo daugiau saulės spindulių, ypač pirmoje dienos pusėje, vaikai gauna, tuo lengviau jie gali užmigti naktį. (Tik nepamirškite kremo nuo saulės!)

Nuosekli rutina

Jei sekate mane socialiniuose tinkluose, galbūt galvojate: „Bet Jūs gi visada kalbate apie rutinos svarbą! Kas gi pasikeičia vasarą?”

Ir Jūs esate visiškai teisūs. Negaliu pervertinti nuoseklios rutinos svarbos ir jos vaidmens Jūsų vaiko miego įpročiams. Rutinos svarba nesikeičia per vasaros atostogas.

Vis dėlto, čia norėjau pabrėžti keletą dalykų. Nesvarbu, ar suplanavote egzotišką kelionę, išvyką į vietinį kempingą ar tiesiog būnate namuose, laisvos dienos, kai nereikia į mokyklą, darželį, beveik neabejotinai pakeis kasdienę rutiną.

Nesakau, kad čia nėra vietos lankstumui. Šiek tiek atlaidumo, kai kalbama apie miegą, yra vasaros magijos dalis, ir aš žinau, kad niekas nenori to atimti iš savo vaikų. Tiesiog atminkite, kad ilgai neužtrunka, kol problemos susideda viena prie kitos. Per mažai pamiegojus vieną naktį, antrą naktį gali atsirasti per didelis nuovargis, dėl kurio Jūsų vaikui bus sunkiau tinkamai išsimiegoti, o tai dar labiau padidina nuovargį sekančią dieną ir pan.

Jei ketinate leisti vaikui eiti miegoti vėliau, pasistenkite tai subalansuoti keletą dienų ir naktų laikydamiesi įprastos rutinos. Tai padės užtikrinti, kad Jūsų vaikas būtų laimingas, gerai pailsėjęs ir, kad galėtų mėgautis tomis stebuklingomis vasaros dienomis.

Žiūrėkite, ką valgote

Smagi vasara tikrai neįsivaizduojama be greito maisto ir įvairių užkandžių. Karštos dienos yra daug malonesnės su šaldytais skanumynais, o lauko kepsniai, vakarėliai ir pramogų parkai tikrai nebūtų tokie patrauklūs be bulvių traškučių, guminukų, kukurūzų ir pan.

Tačiau visi šie paprasti angliavandeniai gali sutrikdyti Jūsų vaiko miegą. Didelis angliavandenių kiekis gali padidinti naktinių pabudimų skaičių ir sumažinti gilaus miego trukmę, o kitą dieną mažylis gali jaustis mieguistas ir vangus.

Matant, kaip vaikai gali vos trumpam užbėgti į namus ir vėl išbėgti į lauką, pusryčius ir pietus gali būti ne taip paprasta suplanuoti, kaip per mokslo metus. Patartina ant stalo palikti keletą sveikų užkandžių. Supjaustykite kelis vaisius, paruoškite sumuštinių ir supjaustykite juos į ketvirčius, į dubenį supilkite sveikų krekerių ir leiskite savo vaikams pasiimti jų kada nori.

Kol didžiąją dalį kalorijų jie gauna iš sveikų šaltinių, porcija ledų ar šiek tiek gazuoto gėrimo neturėtų turėti žalingo poveikio.

Ruoškitės į mokyklą iš anksto

Atleiskite, kad iškėliau šią temą vos prasidėjus vasarai, bet geriau nepamiršti neišvengiamo grįžimo į mokyklą, ir tam pasiruošti.

Jei Jūsų vaikas priprato prie vėlesnio nakties miego laiko ir ilgiau miega ryte, paprašyti jo sugrįžti prie įprasto grafiko pirmąją mokyklos dieną gali būti tikrai sunku. Geriausia į įprastą tvarkaraštį vaikus grąžinti palaipsniui per kelias dienas.

Geriausius rezultatus matau, kai kas dvi ar tris naktis naktinio miego laiką paankstinu 15 minučių. Taigi, jei Jūsų mažylis eina miegoti maždaug valanda vėliau nei per mokslo metus, duokite jam 8–12 dienų, kad jis sugrįžtų į vėžes iki pirmosios mokyklos dienos. Tokiu būdu jis bus pailsėjęs ir pasiruošęs grįžti į įprastą kasdienybę nuo pat pirmos mokslo metų dienos. Jei planuojate kelionę ar atostogas, stenkitės neplanuoti jos likus dviems savaitėms iki grįžtant į mokyklą, kad galėtumėte atlikti reikiamus pakeitimus.

Tai štai, mielieji! Penki paprasti būdai, kaip išgyventi vasarą nesugadinant savo vaikų miego grafiko. Tikiuosi, kad tai bus naudinga, bet dar labiau tikiuosi, kad Jūs visi turėsite nuostabius, stebuklingus porą mėnesių, kupinų linksmybių, draugų ir visų stebuklingų potyrių.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!