fbpx

Kodėl kūdikio pietų miegeliai tokie trumpi?

Sigita Žilinskienė
2023-02-01

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Jeigu galėtumėte rinktis, ką pasirinktumėte: 

  • ar kad Jūsų kūdikis pabustų penkis kartus per naktį;
  • ar dieną miegotų tik po 30–40 minučių?

Būti pažadintam naktį yra nemalonu, be jokios abejonės, bet kai Jūsų kūdikis nepamiega tiek, kiek jam reikia dienos metu, tai gali būti lygiai taip pat problematiška. Tiek kūdikiui, kuriam trūksta gyvybiškai svarbaus miego, tiek jį prižiūrinčiam asmeniui (mamai), kuris  tikriausiai labai trokšta galimybės pasidaryti kažkokius kitus darbus arba tiesiog skirti šiek tiek laiko sau.

Taigi, jei Jums tai skamba pažįstamai, atidžiau pažvelkime į trumpų pietų miegelių priežastis ir sužinokime, kaip galima jas išspręsti.

Vienas esminis dalykas, kurį reikia suprasti, yra tai, kad kūdikiai, kaip ir mes visi, miega ciklais. Iš lengvo miego pereina į gilų miegą ir vėl atgal. Yra keletas reikšmingų skirtumų tarp suaugusiųjų ir kūdikių miego ciklų, tačiau šiuo atveju svarbus yra jų ilgis. Kūdikių miego ciklai yra trumpesni, o vienas ciklas paprastai trunka apie 40–50 minučių. Taigi dabar, kai jau tai aptarėme, pažvelkime giliau!

  1.     Kūdikis užmiega vienur, o pabunda kitur

Kūdikio guldymas miegoti į jo lovelę jo kambaryje –  svarbus žingsnis link ilgo ir ramaus pietų miego. Įsivaizduokite save – užmigote savo miegamajame, o po poros valandų pabundate savo automobilyje arba svetainėje. Ar galėtumėte vėl ramiai užmigti, ar visgi reikėtų kažkokio paaiškinimo, kad galėtumėte vėl atsipalaiduoti ir miegoti toliau? Tai panašus scenarijus kūdikiams! Kai jie užmiega automobilinėje kėdutėje arba vežimėlyje, o pirmojo miego ciklo pabaigoje vos vos prabunda jau kitoje vietoje, jiems gali būti labai sunku vėl užmigti.

Kiek įmanoma, guldykite savo mažylį į lovelę, kol jis dar nemiega, ir leiskite užmigti toje pačioje vietoje, kur jis pabus. Šios asociacijos sukūrimas padės jam vėl užmigti, kai pabus arba pradės budintis pasibaigus miego ciklui.

  1.     Kūdikiui reikia „miego skanuko“, kad galėtų užmigti

Situacija panaši, tačiau noriu atkreipti dėmesį tų tėvų, kurių kūdikis miega lovytėje/lovoje, bet vis tiek prabunda po trumpo laiko.

Tarkime, kad guldote kūdikį miegoti į lovytę, bet pirmiausia padedate jam užmigti. Supimas, šiušenimas, dainavimas, žindymas ar maitinimas iš buteliuko yra dažniausiai pasitaikantys pavyzdžiai, kaip įprastai „padedama“ kūdikiui užmigti.

Ir nors visi šie metodai iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti veiksmingi, jie dažnai yra tik trumpalaikis problemos sprendimas. Kūdikis pripranta prie tų „miego skanukų“, su jais lengvai užmiega, tačiau pakankamai greitai jam be jų užmigti tampa labai sunku. Taigi, mažylis užmiega, tada baigiasi pirmasis miego ciklas. Mažylis vos vos prabunda ir vėl nori savojo miego “skanuko”, kad galėtų toliau miegoti. Ir jei tai nėra iš karto pasiekiama, kūdikis gali susinervinti, pradėti verkti, blaškytis, o tada užmigti beveik nebeįmanoma.

  1.     Kūdikis per daug pavargęs, kad galėtų ilgai miegoti

Skamba prieštaringai, tiesa? Juk jei kūdikis pavargęs, jis puikiai miegos, ar ne? Kaip ir su kitais dalykais vaikų auginime, taip ir čia yra tam tikrų niuansų.

Yra paplitusi klaidinga nuomonė, kad kuo labiau esame pavargę, tuo labiau mūsų kūnas nori miegoti. Iš tikrųjų, kai atidedame miegą ir patenkame į „pervargimo“ būseną, mūsų organizmas padaro prielaidą, kad nemiegame dėl svarbios priežasties. Tada jis daro viską, ką gali, kad padėtų mums išlikti budriems – padidina kortizolio gamybą ir sustabo melatonino sekreciją. O tai yra pagrindinės kliūtys giliam, ramiam miegui. Mes norime paguldyti kūdikį į lovelę, kai jis yra pasiruošęs miegoti, ir būtent dėl šios priežasties nenorime, kad jis nemiegotų ilgiau ir pervargtų. Žinau, kad gali būti sunku laikytis kūdikio miego grafiko, bet jei nuolat pasikartoja 30–40 minučių trunkantys pietų miegeliai, tikėtina, jog laikas bent porą savaičių atidžiau pasekti, kada guldote savo mažylį, ir griežčiau laikytis dienotvarkės.

  1.     Kūdikio miego aplinka nepalanki miegui

Dienos metas apskritai ne toks palankus miegui kaip naktis. Šviesu, gatvėse didelis eismas, galbūt Jūsų kaimynai pjauna žolę, kurjeriai skambina į duris, todėl ramiems pietų miegeliams tikrai yra kliūčių.

Du geriausi patarimai, kuriuos galiu Jums duoti, kai kalbama apie miegui palankią erdvę, yra balto triukšmo aparatas (darant prielaidą, kad aplinkos triukšmas yra problema) ir langus visiškai užtemdančios žaliuzės.

Jei gyvenate ramioje kaimynystėje, baltojo triukšmo aparatas yra neprivalomas. Žmonės mano, kad jis turi raminamąjį poveikį, bet iš mano patirties, jis tiesiog padeda užblokuoti staigius garsus, kurie gali pažadinti kūdikį.

Kita vertus, visiškai kambarį užtemdančios žaliuzės, manau, yra būtinos. Šviesa, ypač saulės šviesa, skatina kortizolio gamybą, todėl norime, kad kambaryje būtų tamsu, turiu omenyje, TIKRAI TAMSU. Tamsu taip, kad nematytume savo rankos, laikomos netoli veido. Kuo arčiau tai pavyks įgyvendinti, tuo geriau, o užtemdančios žaliuzės ant langų yra puikus būdas tai padaryti. Jos neturi būti kažkuo ypatingos ar brangios, tiesiog funkcionalios.

Taigi tiems iš Jūsų, kurie pradžioje rinkotės scenarijų “arba-arba” ir pagalvojote: „Aš imčiau bet kurį! Mano mažylis IR keliasi penkis kartus per naktį IR dieną trumpai miega“, – išties yra gera žinia. Išsprendę mažylio dienos miego problemas, stebuklingus pokyčius padarysite ir Jūsų kūdikio naktiniam miegui. Mokymasis nusiraminti yra įgūdis, kurį kūdikis galės treniruoti tiek naktį, tiek dieną, o puikus dienos miegas reiškia, kad mažylis nebus pervargęs vakare, todėl jam bus lengviau užmigti ir miegoti visą naktį.

Taigi nereikia rinktis tarp naktinių pabudimų ir trumpų dienos miegelių. Įdėjus šiek tiek pastangų ir ryžto, vienintelis pasirinkimas, kurį turėsite padaryti, yra tai, ką veiksite su laisvu laiku, kuriuo mėgausitės, kol Jūsų kūdikis miegos tuos ilgus, ramius pietų miegelius.


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!