fbpx

Kūdikio dienotvarkė – bene geriausias saldaus miego „receptas“ bei mažylio psichologinio saugumo garantas

Sigita Žilinskienė
2023-08-04

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Jei žodis „dienotvarkė“ Jums vis dar kelia neigiamas asociacijas su tarybiniais laikas gyvavusiu požiūriu, jog visi vaikai turi užmigti, keltis ir valgyti tuo pačiu metu, laikas „atšviežinti“ savo žinias. Kūdikio dienotvarkė į mažylio, o taip pat – ir visos šeimos gyvenimą, atneša tvarkos, pastovumo bei organizuotumo, tačiau vaikai nėra „kišami“ į dirbtinius, universalius „rėmus“. Dienotvarkė sudaroma atsižvelgiant į individualius mažylio poreikius.

Straipsnyje apžvelgsime pagrindinius kūdikio dienotvarkės privalumus bei pasidalinsime patarimais, svarbiais šią kuriant. Apžvelgsime ir iššūkius, bandančius „pakišti koją“ sėkmingam dienotvarkės įvedimui ar besikėsinantiems šią „sugriauti“.

Kūdikio dienotvarkė – sprendimas, naudingas ne tik kūdikiui, bet ir tėveliams

Vieni tėveliai, prieš gimstant kūdikiui, naiviai tikisi, jog namuose niekas nesikeis ir mažylis pats prisitaikys prie iki tol vyravusio gyvenimo ritmo. Tuo tarpu kiti yra stoiškai nusiteikę gyventi pagal naujojo šeimos nario „diktuojamas“ taisykles. Kūdikio dienotvarkė,  sudaryta atsižvelgiant į individualius mažylio poreikius bei pritaikyta prie įprasto Jūsų šeimos gyvenimo – sprendimas, naudingas tiek mažiems vaikučiams, tiek ir jų tėveliams.

Kuo dienotvarkė yra naudinga kūdikiui?

 • Užtikrinamas pakankamas miego kiekis bei kokybė.
 • Kokybiškas miegas dienos metu tiesiogiai susijęs su geresniu miegu naktį.
 • Žinojimas, kas po ko vyksta, suteikia mažyliui psichologinį saugumą bei ramybę. Tai svarbu visiems mažyliams, nesvarbu, kalbama apie 7 mėnesių, 8 mėnesių ar jau 2 metukų sulaukusį vaiką. 
 • Išvengiama mažylio pervargimo, su tuo susijusio irzlumo bei kitų neigiamų emocijų, problemų užmiegant, hiperaktyvumo.
 • Dienotvarkė ne tik gali padėti išspręsti problemas, susijusias su mažylio apetitu, tai – puiki „repeticija“, formuojanti reguliaraus valgymo įpročius.

Ką iš dienotvarkės „laimite“ Jūs?

 • Galimybę paprasčiau susidėlioti savo dienos planus.
 • Daugiau laiko poilsiui. Galbūt net neteks pažinti bemiegių naktų „malonumo“!
 • Žinodami, jog vaikelis yra pakankamai pailsėjęs, patirsite gerokai mažiau streso.
 • Vaikučiui negaluojant, įprasta kūdikio dienotvarkė „griūna“. Tad tai – ir savotiškas „įrankis“, leidžiantis sekti mažylio sveikatos būklę.

Kada yra tinkamiausias metas kūdikio dienotvarkės įvedimui?

Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis mažyliui aktualiausia patenkinti pagrindinius poreikius. Eilinė naujagimio diena – tai valgymas ir miegas. Šie veiksmai iš pradžių vyksta labai chaotiškai, nesilaikant nuoseklumo. Kūdikiai gimsta su nesusiformavusiu cirkadiniu ritmu. Jis vystosi per pirmuosius 2-4 mėnesius (8-16 savaičių). Per šį laikotarpį dienos ir naktys gali būti sumaišytos, trumpieji miegai gali būti neprognozuojami, bei budinėtis kas 2-3 valandas valgyti.

Tačiau klaidingai manoma, kad naujagimiai nuo pirmųjų savo dienų negali turėti savito dienos ritmo ir jį reikėtų įvedinėti tik apie 3 mėn., kai jau galima pastebėti šiokį tokį nusistovėjusį dienos ritmą dėl prailgėjusių budravimo laikų ir sumažėjusių pietų miegelių skaičiaus. Įvedant tinakmus maitinimo ir migdymo grafikus nuo pirmųjų dienų, galima išvengti sunkių migdymųsi. Žinoma, kaip ir visusr, yra ir išimčių.

Kūdikio dienotvarkė: nuo ko pradėti?

Būtų puiku, jei, atsivertę knygą (pavyzdžiui, pavadinimu „Sveiko kūdikio dienotvarkė“), joje rastumėte universalią dienotvarkę, idealiai tinkančią Jūsų mažyliui, tiesa? Patarimų, kaip turėtų atrodyti teisinga kūdikio rutina, netrūksta, tačiau susidėlioti visus taškus ant „i“ (tai yra konkrečius dienotvarkės punktus bei laiką), ne visuomet yra taip paparasta. Yra tam tikros  rekomendacijos, į kurias vertėtų atsižvelgti, tačiau kiekvienas kūdikis yra savitas ir gana dažnai reikia paieškoti būtent jam tinkamos dienotvarkės.

Pirmasis žingsnis, nuo kurio turėtų būti pradedama kurti kūdikio dienotvarkė – tai atsižvelgti į rekomenduojamus budrumo laikus, pietų miegelių skaičių pagal vaiko amžių. Toliau stebėkite savo mažylį. Atkreipkite dėmesį (o dar geriau – pasižymėkite), kuriuo metu mažylis pabunda, yra žvalus, būdrauja. O kada – nori valgyti, rodo nuovargio ženklus, pyksta. Tai – svarbi informacija, kuria remdamiesi, galėsite adaptuoti rekomenduojamą dienotvarkę pagal vaiko amžių ir sudarysite efektyviausią, Jūsų mažyliui dienotvarkę.

Dauguma kūdikių, kaip ir diktuoja gamtos ritmas, keliasi maždaug 6-8 val. Ši rutina, kad ir kaip tėveliams norėtųsi, nesikeičia nei savaitgalį, nei per atostogas. Būtent šis laikas, sutampantis ne tik su pirmųjų saulės spindulių „šyptelėjimu“, bet ir žmogaus biologiniu laikrodžiu, ir yra ideali dienos pradžia.

Pasirūpinkite, jog laikas, kada keliasi vaikutis, svyruotų ne daugiau 15-30 minučių. Jei kažkurį rytą mažylis nuspręstų ilgiau pamiegoti, užuot saugojus saldų miegelį, švelniai pažadinkite.

Atitraukite užuolaidas ar pakelkite žaliuzes: natūrali dienos šviesa efektyviai prisideda prie mažylio mieguistumo išsklaidymo ir naujos dienos pradžios. Pabendraukite, pasikeiskite sauskelnes, apsiprauskite veiduką ir tik tuomet eikite žindyti ar duokite buteliuką.

Kūdikio dienotvarkės pagrindas – laikas tarp miegelių

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, būdravimo trukmė skiriasi. Būtent tarpas tarp miegelių, o ne konkrečios miego valandos ir yra Jūsų mažylio dienotvarkės esmė. Svarbu, jog į lovą guldomas mažylis būtų pavargęs, bet nepervargęs. Priešingai nei dažnai galvojama, pervargęs vaikelis, užuot „kritęs kaip akmuo“, yra irzlesnis, piktesnis, sunkiau nurimsta. Akivaizdu: tokiu atveju naivu tikėtis lengvo užmigimo.

Sudarydami vaiko dienotvarkę, atkreipkite dėmesį, į rekomenduojamą vaikų būdravimo trukmę, kuri, vaikui augant, ilgėja. Mažylis iki 3 mėnesių įprastai aktyvus būna ne daugiau nei 1,5 valandos. Vadinasi, siekiant išvengti tokio amžiaus kūdikio „perdegimo“, laikotarpis tarp prabudimo iki kito užmigimo neturėtų būti didesnis nei 45-90 minučių. 6 mėnesių kūdikis išbūdrauti jau galėtų 2,5-3 val. 9 mėnesių – 3 val. O 1 metų vaikas – iki 3,5-4 val. 

Sveiko kūdikio dienotvarkė turėtų būti paremta minėtomis rekomendacijomis. Žinoma, būtina stebėti ir savo mažylius bei visiškai aklai nesivadovauti teorinėmis rekomendacijomis. Jei pateiktas pavyzdys rodo, jog kūdikis 6 mėnesių gali išbūti aktyvus 2,5-3 valandas, o Jūsų mažylis jau po 2 valandų būna akivaizdžiai pavargęs, atkreipkite į tai dėmesį planuodami dienos miegelius. Taip pat tai turėtų būti ženklas, kad su Jūsų naktiniu miegeliu nėra gerai, jo metu vaikutis nepailsi kokybiškai. Jei susitvarkyti su naktiniu miegeliu Jums reikėtų pagalbos, mielai Jums padėsiu.

Kūdikio dienotvarkės punktai – individualus sprendimas

Individuali asmenybė – ne tik kūdikis, bet ir, žinoma, Jūs – tėveliai. Vieni, kalbant apie kūdikio dienotvarkę, jaučiasi užtikrinti, kai, kone minučių tikslumu, numatomi visi planuojami mažylio dienos įvykiai (ne tik miegelių laikas, bet ir, pavyzdžiui, veikla namuose ar pasivaikščiojimai lauke). Tuo tarpu kiti, mėgstantys palikti vietos interpretacijoms, tiksliau – besikeičiančioms aplinkybėms (oro sąlygos, mažylio nuotaika ir pan.), gali numatyti tik pagrindines gaires (pavyzdžiui, kėlimosi, dienos ir nakties miegelių laikas).

Priklausomai nuo individualių pageidavimų, kūdikio dienotvarkė gali apimti:

 • kėlimosi laiką;
 • dienos miegelių laiką;
 • guldymo nakties miegeliui laiką;
 • maitinimo laiką;
 • reabilitacines/gydomąsias procedūras (mankštelės, baseinas ir pan.);
 • kitas veiklas (žaidimai, pasivaikščiojimai lauke ir pan.).

Ne viskas vyksta pagal planą? Nepasiduokite!

Nors pats žodis „dienotvarkė“ asocijuojasi su tvarka ir tikslumu, būkite nusiteikę, jog, ją įgyvendinant, ne kartą pasitaikys netikėtumų. Susidūrę su iššūkiais, kylančiais gyvenant pagal mažyliui sudarytą dienotvarkę, svarbiausia – nenuleisti rankų. Jei vieni vaikučiui vos per kelias dienas „įsivažiuoja“ į ritmą, kiti mažyliai „protestuoja“. Tokiu atveju, po 3-4 dienų vertėtų 15 min. grafiką pastumdyti atgal ar pirmyn ir stebėti ar situacija negerėja.

Tam tikra fizinė ar emocinė vaikučio būsena (ligos, dantų dygimas, augimo šuoliai ir pan.), taip pat – įprastos aplinkos pokyčiai (kelionė, nauja lovelė, kitoks apšvietimas, neįprasti garsai ir kita) gali apsunkinti dienotvarkės įvedimą ar  „sugriauti“ tai, kas, atrodo, jau buvo tapę įprasta. Viskam „sugulus“ į vietas, prie įprastos dienotvarkės, savaime ar su šiek tiek daugiau pastangų, ir vėl grįšite.

Miego regresas – vienas veiksnių, dažnai „sudrebinantis“ jau nusistovėjusios kūdikio dienotvarkės pagrindus. Šis etapas įprastai reiškia, jog vaiko miego poreikis mažėja ir, atsižvelgiant į tai, turi būti koreguojamas dienos ir/arba nakties miegelio laikas.

Jei susiduriate su mažylio miego problemomis, trukdančiomis „įsivažiuoti“ į dienotvarkę, kviečiu užsiregistruoti konsultacijai.