fbpx

Kūdikių miegas ir ligų sezonas

Justina Klevinskaitė
2025-01-09

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Žinome, kad miegas yra geras vaistas, tačiau kai mažyliai serga, miegas dažnai sutrinka. Taigi ką daryti? Pakalbėkime apie tai, kaip padėti savo kūdikiui ar mažyliui, kai jis serga, ir pasirūpinti, kad jo miegas būtų kuo geresnis.

Kaip padėti sergančiam vaikui miegoti?

  1. Išlaikykite įprastus miego ir dienos rutinas

Net ir sergant svarbu laikytis nusistovėjusio dienos ir nakties miego grafiko. Jei reikia, migdymo laikas gali būti 15–30 minučių trumpesnis, tačiau svarbu, kad pats migdymo procesas liktų nepakitęs. Tai padeda vaikui jaustis saugiau ir lengviau pasinerti į miegą.

  1. Papildoma parama miegui

Jei sergančiam vaikui sunkiau užmigti, galite suteikti papildomą pagalbą, pavyzdžiui:

  • Glostyti nugarytę;
  • Trumpai pasūpuoti;
  • Nuraminti švelniu balsu.

Svarbu nepersistengti keičiant įprastus migdymo būdus. Dažnai sergantys vaikai užmiega geriau nei tikimasi, tačiau prabudimai gali būti dažnesni. Tokiais atvejais reaguokite greitai, bet stenkitės nesukelti pernelyg didelio jaudulio.

  1. Atkreipkite dėmesį į komfortą

Ligos metu gali prireikti papildomų priemonių, kurios padėtų vaikui jaustis patogiau:

  • Išsiurbti nosį, jei ji užsikimšusi;
  • Naudoti oro drėkintuvą kambaryje;
  • Parinkti tinkamą aprangą pagal kambario temperatūrą.
  1. Būkite lankstūs, bet nepasiduokite ilgalaikėms permainoms

Jei liga sunki, vaikas gali reikėti daugiau nuraminimo ir palaikymo. Tokiais atvejais svarbiausia reaguoti į jo poreikius. Tačiau, kai tik pastebėsite sveikimo ženklus, pradėkite grąžinti įprastas miego taisykles. Taip palengvinsite grįįimą prie kasdienio ritmo.

  1. Nepamirškite savo vaidmens

Jūs esate pagrindinis ramstis savo vaikui, kai jis serga. Jūsų ramumas ir užtikrintumas suteikia vaikui pasitikėjimo ir padeda lengviau atsipalaiduoti. Jei jaučiate nerimą, stenkitės nusiraminti: įkvėpkite giliai, sukurkite ramią aplinką ir leiskite vaikui jausti Jūsų emocinę pusiausvyrą.

 

Dažniausiai užduodami klausimai:

Ar turėčiau pasiimti sergantį kūdikį ar mažylį į savo kambarį, kad galėčiau visada būti šalia?

Nerekomenduoju. Bet išgirskite mane: Aš suprantu, kodėl norite būti taip arti sergančio vaiko. Norite įsiklausyti į kiekvieną kvėpavimą ir kuo geriau reaguoti į kiekvieną poreikį. Aš tai suprantu, bet nepamirškite, kad visi mes geriau miegame savo lovose. Tai galioja ir mažiesiems. Taigi, užuot trikdę patogią, pažįstamą ir saugią savo vaiko miego erdvę ir nešęsi jį į savo kambarį, eikite į jo kambarį. Tai padės jiems geriau išsimiegoti ligos metu, tačiau išpildys Jūsų širdies troškimą stebėti kiekvieną jų judesį.

Tačiau, jei galimybės ribotos ar patogiau būti kartu, 1–3 naktys bendro miego paprastai nesukelia didelio miego grafiko išbalansavimo. Svarbu, kad ilgalaikės permainos netaptų įpročiu, o po sveikimo grįštumėte prie įprastų rutinos taisyklių.

Ar vaikai daugiau miega, kai serga? 

Jūsų vaiko miego poreikis gali padidėti, kai jis serga. Kaip ir suaugusiesiems, gali būti normalu, kad Jūsų kūdikis ar mažylis, kai serga, būna labiau pavargęs, nes jo organizmas deda daug pastangų, kad pasveiktų. (Jei nerimaujate, kad Jūsų kūdikis yra per daug mieguistas, kreipkitės į savo pediatrą).

Nors daugelis sergančių kūdikių ir mažų vaikų apskritai miega daugiau, miegas gali būti sutrikęs. Galite pastebėti, kad jie dažniau prabunda per miegus ir naktį. 

Tyrimai rodo, kad kai pakankamai miegame, mūsų organizmo imuninė sistema sustiprėja ir padeda kovoti su infekcijomis. Tai reiškia, kad padėti mažyliui išsimiegoti yra labai svarbi ligų prevencijos ir kovos su jomis dalis!

Kiek turėčiau leisti miegoti sergančiam kūdikiui ar mažyliui? 

Geriausia strategija – stebėti sergančio kūdikio ar mažylio signalus ir prisitaikyti prie jo poreikių. Įprastai sergančiems vaikams gali reikėti daugiau miego, tačiau svarbu išlaikyti subalansuotą dienotvarkę:

  • Jei miegas trunka ilgiau nei 2,5–3 valandas dienos metu, galite švelniai pažadinti vaiką, kad jis nepraėstų visą dieną lovoje. Tokiu būdu išlaikysite tinkamą balansą tarp dienos ir nakties miego.
  • Stebėkite budrumo langus: sergančų vaikų budėjimo laikotarpiai gali būti trumpesni nei įprastai, tačiau jie vis tiek turi pabūti pakankamai ilgai aktyvūs, kad užmigtų lengvai ir kokybiškai.
  • Užtikrinkite pakankamą hidrataciją ir maitinimą: tai itin svarbu sveikstant. Jei miego intervalai per ilgi, jie gali sutrikdyti maitinimo ritmą.

Svarbiausia – stebėkite vaiko elgesį: jei jis atrodo vangus ar per daug mieguistas, tai gali būti signalas, kad reikėtų pasitarti su gydytoju. Kiekvienas vaikas yra unikalus, todėl pasikliaukite savo intuicija ir stebėkite jo poreikius.

Kokia yra geriausia miego padėtis perpildytam kūdikiui?

Tėvai dažnai klausia, ar turėtų leisti savo kūdikiams miegoti pakeltoje padėtyje, kad jie galėtų geriau kvėpuoti. To daryti NEREKOMENDUOJAMA. Žinau, kad suaugusiesiems tai gali būti naudinga, tačiau kūdikiams tai tiesiog nesaugu. Sūpynės, automobilinės kėdutės (ne automobilyje), vežimėliai ir miego pozos niekada nėra skirti miegui be priežiūros. Taip pat NEREKOMENDUOJAMA paaukštinti lovelės galvutės. Dėl visų šių veiksmų kūdikiai gali atsidurti pavojingoje padėtyje, todėl jiems bus sunkiau kvėpuoti.

Tyrimai rodo, kad kietas, lygus paviršius (lovelėje, lopšyje) yra vienintelis saugus neprižiūrimo miego variantas, net ir ligos metu.

Kaip naktį aprengti karščiuojantį kūdikį? 

Nereikia keisti kūdikio aprengimo būdo, kai jis karščiuoja. Net jei Jūsų kūdikį kamuoja šaltkrėtis, svarbu išvengti papildomų sluoksnių, kad neperkaitintumėte jo kūno. Rekomenduojama pasirinkti lengvą, orui pralaidžią medvilninę aprangą, kuri leidžia odai kvėpuoti.

Taip pat atkreipkite dėmesį į kambario temperatūrą – ji turėtų būti apie 20–22 °C. Jei norite pridengti vaiką, naudokite lengvą ir kvėpuojantį apklotą. Venkite storų ar šiltų antklodžių, nes jos gali sukelti perkaitimą ir apsunkinti kūdikio būklę. Svarbiausia – stebėkite kūdikio elgesį: jei jis atrodo peršalęs, o rankos ar kojos yra šaltos, galite uždėti lengvas kojinaites.

Ar galiu savo kūdikį ar mažylį treniruoti miegui, kai jis serga? 

Ne, sergantis vaikas reikalauja papildomo dėmesio ir komforto, todėl tai nėra tinkamas laikas pradėti mokyti savarankiškų miego įpročių. Liga gali sukelti tiek fizinį diskomfortą, tiek emocinį nerimą, o miego treniruotė tokiu metu gali būti neefektyvi ir per daug apkrauti vaiką.

Vis dėlto svarbu išlaikyti kuo daugiau esamos miego rutinos elementų, kad vaikas jaustųsi saugiai. Kai tik pastebėsite, kad vaikas visiškai pasveiko, galite grįžti prie miego mokymo. Pasveikimas paprastai atpažįstamas, kai vaiko dienos aktyvumas ir nakties miegas grįžta į įprastas ribas. Jei kyla abejonių, ar tinkamas laikas atnaujinti miego treniruotę, pasitarkite su gydytoju.

 

Jei po ligos pasveikus vaikui (arba miegas visada buvo problema) Jums sunkiai sekasi miegoti, susisiekite su manimi dėl konsultacijos ar miego pokyčių programų.

Registruotis pažintinei konsultacijai ČIA.