„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.
Ar kada nors pabudote nuo verkiančio kūdikio garso ir pagalvojote: „Viskas. Reikia imtis kažkokių veiksmų. Šią savaitę pradėsime mokyti kūdikį miego įgūdžių.
Tada, kažkada ankstų rytą, kai pradeda veikti trečias kavos puodelis, pradedate dvejoti šia idėja. Galbūt jaučiate, kad viskas dar nėra taip blogai, arba įsijaučiate į „aš žinojau, į ką einu, kai nusprendžiau turėti kūdikį“ mąstyseną, o galbūt kas nors pasakė, kad dabar nėra geras laikas, nes Jūsų kūdikis kaip tik turėtų išgyventi didelį vystymosi etapą, ir pamini Jums pasiekimų savaites (The Wonder Weeks).
Tiems iš Jūsų, kurie dar nėra girdėję, „The Wonder Weeks“ yra tarsi ūkininko kalendorius, skirtas kūdikiams. Jį sukūrė vyro ir žmonos komanda: elgsenos tyrėjas Franso Plooij ir ugdymo psichologė Hetty van de Rijt.
Idėja tokia: nuo penkių savaičių iki 20 mėnesių kūdikiai pereina 10 protinio vystymosi etapų arba „šuolių“, kaip juos vadina autoriai. Šie šuoliai, pasak knygos, vyksta labai specifiniais kūdikio gyvenimo taškais, pradedant nuo penkių savaičių ir augant iki 20 mėnesių.
„Saulėtąsias savaites“ (Sunny weeks), kurių metu kūdikis paprastai būna linksmas ir laimingas, seka „audringos savaitės“ (stormy weeks), per kurias kūdikis būna nervingas ir nepaguodžiamas dėl neurologinio vystymosi, o tada ateina „pasiekimų savaitė“, kai įgyjamas naujas įgūdis. Kūdikis patobulėja ir vėl tampa „saulėtas“.
Daugelis tėvų visiškai pasitiki šia knyga ir pagal ją sukurta programėle. (Originalioji knyga parduota daugiau nei 2 mln. egzempliorių 25 kalbomis). Kai kurie žmonės netgi teigia, kad jų mažylio vystymasis atitinka knygoje pateiktam, net ne savaičių, o dienų tikslumu.
Kiti pasakys, kad mokslinis pagrindas, kuriuo remiasi ši knyga, yra netikslus ir tai, ką daro autoriai, iš esmės yra vaikų astrologijos forma, kuri daro neaiškias prognozes, ir įtikina savo skaitytojus, kad geri dalykai visada netoli už horizonto.
Keletas dalykų, jei mėgstate pasigilinti detaliau. 1992 m. atliktame tyrime1, kuriuo remiasi „The Wonder Weeks“, buvo panaudota tik 15 dalyvių imties dydis ir beveik vien tik mamų užpildytos anketos, o ne tiesioginis tyrėjų stebėjimas. Dr. Plooij teiginys, “Jei pastebėjote vienodą dviejų asmenų elgesį, tai įrodo, kad reiškinys egzistuoja ir tai nesusiję su sėkme ar atsitiktinumu“, nelabai padeda padidinti tyrimo patikimumą.
Dešimtojo dešimtmečio viduryje Dr. Plooij studentė dr. Carolina de Weerth bandė pakartoti pirminio tyrimo išvadas2 su dar mažesne keturių kūdikių imtimi, ir jai nepavyko padaryti tų pačių išvadų. Ji tvirtina, kad Plooij spaudė ją surasti sąsajų, kurios patvirtintų jo pradinį tyrimą, o kai ji atsisakė, jis bandė neleisti paskelbti jos išvadų. Po incidento Plooij sutartis su Groningeno universitetu nebuvo pratęsta, o vėliau jis iš viso paliko akademinę bendruomenę.
Pakanka pasakyti, kad vis dar vyksta ginčai ir diskusijos dėl šios teorijos teisėtumo. Bet tai nėra nieko naujo – ar kalbant apie kūdikius, kas nors nutinka visiems jiems vienodai?
Jei tėvai save paguodžia galėdami nuspėti, kada jų kūdikis bus irzlus ir kaprizingas, manau tai yra puiku. Jei kūdikiui pradėjus ilgiau verkti, tėvai galvoja: „Jis tiesiog vystosi taip, kaip turėtų“, ir jiems nuo to lengviau, labai šaunu. Tėvams reikia visos paramos, kurią jie gali gauti, ir jei kažkas palengvina jų psichologinę būseną, labai gerai!
Galimas neigiamas aspektas, kurį matau, yra tai, kad tėvai gali skirti per daug vilčių į knygos ar programos tikslumą ir ji jiems gali sukelti nereikalingų rūpesčių, jei viskas vyksta ne pagal tvarkaraštį. Nes jei yra vienas dalykas, kurio tėvams nereikia, tai nerealūs lūkesčiai, pagrįsti netiksliais tyrimais, teigiančiais, kad jų mažylis laiku nepasiekė raidos etapo.
Ir tai atveda mus prie priežasties, kodėl šiandien norėjau pakalbėti apie pasiekimų savaites.
Kuriuo kūdikio vystymosi momentu turėtumėte pradėti teikti pirmenybę jo miegui?
Ar geriau palaukti, kol kai kurie iš esminių etapų (šuolių) bus įveikti?
Jei taip, kurie? Kas gali nutikti, jei pradėsime per anksti arba per vėlai?
Leiskite man atsakyti vienareikšmiškai. Išskyrus vienintelį atvejį – diagnozuotą sveikatos problemą – visiškai nėra „netinkamo laiko“ išmokyti kūdikį gerai miegoti.
Prieš pat „saulėtą savaitę“, „audringos savaitės“ pabaigoje arba „pasiekimų savaitės“ viduryje – tai puikus metas pradėti mokytis miego įgūdžių. Kūdikio gyvenime nėra jokio vystymosi etapo, konkrečios savaitės ar laiko, kurį būtų galima laikyti netinkamu laiku tam, kad jis gerai išsimiegotų.
Esu įsitikinusi, kad niekada nerasite pediatro, kuris man prieštarautų dėl šio teiginio. Tai nėra prieštaringa tarp mokslo bendruomenės ar medicinos specialistų. Visi sutinkame, kad tinkamas miegas yra būtinas visų šeimos narių sveikatai ir gerovei, o mokyti savo kūdikį tam tikrų savarankiškų miego įgūdžių yra saugu ir veiksminga, nesvarbu, ar tai būtų penkta, ar penkiasdešimt penkta savaitė.
Būna situacijų, kai aš patariu tėvams kelioms dienoms atidėti mokymų pradžią, tarkime, jei jie planuoja išvykti atostogauti ar numatomi skiepai. Aš linkusi rekomenduoti jiems pradėti tą vakarą, kai kitą rytą nereikia anksti keltis, nes pirmoji mokymų naktis gali būti šiek tiek nerami. Tačiau niekada neturėtumėte atidėlioti savo planų padėti kūdikiui lavinti miego įgūdžius dėl kažkokio artėjančio vystymosi etapo ar šuolio. Jų bus vis naujų savaitė po savaitės, o Jūsų kūdikis bus laimingesnis, jei išsimiegos tiek, kiek jam reikia.
Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!