fbpx

„Padalintos nakties“ scenarijaus sprendimas

Sigita Žilinskienė
2022-11-04

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Ar Jūsų mažylis pabunda vidury nakties? 

Ne ne, ne taip. Aš turiu galvoje, tikrai pabunda. Pabunda ir nemiega.

Ir tai trunka.. valandą ir ilgiau?

Jei esate kūdikio, patiriančio padalintą naktį, tėvai, tiksliai žinote, apie ką aš kalbu. Tai ne toks pabudimas vidury nakties, kai užtenka ateiti ir paguosti kūdikį dešimt minučių, kol jis vėl užmigs. Tai visas vakarėlis 3:00 val. nakties. 

Jis turi keletą pavadinimų: segmentinis miegas, dvišakis miegas arba padalinta naktis. Taip apibūdinama situacija, kai mažylis pamiega kelias valandas, o po to vidury nakties pabunda linksmas, energingas ir toks būna valandą ar ilgiau.

Tai nėra naujas ar nenatūralus reiškinys. Prieš pradedant plačiai naudoti elektros lemputę, žmonės įprastai pamiegodavo kelias valandas, tada pabusdavo valandai ar dviems, o po to vėl miegodavo. Jie praleisdavo laiką skaitydami, rūkydami, melsdamiesi, užsiimdami seksu (nebūtinai viskuo iš karto), o po valandos ar dviejų grįždavo į lovą ir miegodavo iki ryto. Tai taip pat buvo įprastas laikas aplankyti kaimynus. (Dabar, jei kaimynai ateitų nepranešę trečią valandą nakties, oi, nebūtume labai draugiški.) 

Tačiau šiais laikais didžioji dauguma iš mūsų einame miegoti vakare ir tikimės užmerkę akis išmiegoti iki pat ryto.

Bet leiskite man atspėti… Jūsų kūdikis nežino apie tokius Jūsų planus?

Tai iš tikrųjų gana dažna problema. Kūdikis vakare užmiega 19:30 val., pabunda 3:00 val paryčiui, padaro vakarėlį, trunkantį pusantros valandos, ir tada vėl užmiega net neįsivaizduodamas, kokią niūrią ir apgailėtiną dieną suorganizavo savo tėvams. 

Taigi trumpai pažvelkime, kodėl taip nutinka, ir tada išsiaiškinsime, kaip išspręsti šią problemą.

Kalbant apie miegą, yra du pagrindiniai jį lemiantys veiksniai. Pirmasis yra mūsų cirkadinis ritmas, kuris yra natūralus mūsų polinkis užmigti, kai tamsu, ir pabusti, kai šviesu. Antrasis yra mūsų homeostatinis miego potraukis, paprastai vadinamas miego spaudimu, kuris kaupiasi tuo metu, kai esame pabudę. 

Taigi, idealiu atveju dienos bėgyje miego spaudimas didėja (kaupiasi), o prieš nakties miegą, kai miego spaudimas pasiekia maksimumą, kūdikis padeda galvelę ir užmiega. Kai miego spaudimas pradeda mažėti, cirkadinis ritmas perima “kontrolę” ir kūdikis miega iki ryto.

 

Nakties dalijimosi atveju gali būti viena iš dviejų priežasčių, kodėl mažylis atsibunda:

  • Kūdikis eina miegoti per anksti, ARBA…
  • Kūdikis eina miegoti per vėlai.

Neskubėkite išmesti telefoną pro langą dėl tokio, atrodo, paradoksalaus paaiškinimo.

Jei kūdikis eina miegoti per vėlai, jei susidarė per daug miego spaudimo, smegenys turi tokią instinktyvią reakciją, kuri sako: „Ei, tu pavargęs, bet nemiegi. Turbūt taip yra todėl, kad netoliese yra kažkoks plėšrūnas, tad geriau pasiruoškime būti budrūs“, – ir tada pradeda didinti kortizolio kiekį. 

Smegenys linki mums gero, tačiau gyvename šiek tiek kitokiais laikais.

Taigi, per vėlai paguldytam kūdikiui gali būti sunku užmigti vakare, nes dėl kortizolio kiekio jis šiek tiek budresnis. Taip pat – jis gali visiškai pabusti miego ciklo pabaigoje, o tai dažniausiai nutinka maždaug 2–3 val. ryte. Ech. 

 

Visgi, jei taip yra, Jūs esate vienas iš laimingųjų. Elkitės kaip ir bet kuriuo kitu naktinio pabudimo metu, patikinkite kūdikį, kad vis dar metas miegoti, paguoskite jį ir leiskite užmigti pačiam. Taip pat apsvarstykite galimybę palaipsniui paankstinti miego laiką.

Tačiau yra ir alternatyvus scenarijus. Ką daryti, jei kūdikis eina miegoti per anksti? 

Esant situacijai, kai kūdikis daug ir kokybiškai miega dieną ir eina anksti miegoti, gali būti, kad nesusidaro pakankamai miego spaudimo, kad kūdikis miegotų tol, kol jo cirkadinis ritmas “paims viršų” ir padės miegoti visą likusią nakties dalį. Todėl mažylis pabunda. Tuo metu, kai nėra tiek daug miego spaudimo, o cirkadinis ritmas neturi pakankamai “jėgos”, kad mažylis užmigtų pats, staiga vaikutis pabunda ir būna aktyvūs valandą (ar tris!), kol tas miego spaudimas vėl susikaupia.

 

Aš visada esu už ankstyvą guldymą nakčiai. Per mažai miego yra daug didesnė problema nei per daug. Tačiau jei Jūsų kūdikis patiria padalintą naktį, verta pažvelgti į jo tvarkaraštį ir jį šiek tiek pakoreguoti, kad užtikrintumėte optimalų miego spaudimą tuo metu, kai kūdikis vakare eina miegoti. 

Žinau, kad gali kilti daugybė situacijų, kai norėsite paguldyti kūdikį kiek anksčiau. Jei jis visą dieną prastai miegojo ir likus pusvalandžiui iki miego laiko yra aiškiai pavargęs, tai visiškai teisingas veiksmas yra paguldyti jį anksčiau nei numatyta. 

Tačiau stenkitės neguldyti kūdikio anksčiau numatyto laiko labai dažnai – daugiau nei vieną ar dvi naktis iš eilės. Norime apsisaugoti nuo pervargimo, bet taip pat nenorime, kad jis naktį gulėtų lovelėje ilgiau, nei iš tikrųjų gali miegoti. Taigi, jei kūdikiui buvo sunki diena ir jis blogai užmigo, tinkamas sprendimas paguldyti jį į lovelę šiek tiek anksčiau, nes miego spaudimas greičiausiai jau yra susikaupęs. Bet pasistenkite nuo kitos dienos ryto sugrąžinti mažylį į įprastą tvarkaraštį, įskaitant jo pabudimo laiką. 

 

Žinau, kad visa tai gali pradėti skambėti kaip nepriekaištingai sustyguotas baletas ir kai kuriais atžvilgiais tai gali būti gana sudėtinga, tačiau kuo geriau suprasite niuansus ir žinosite, kur atlikti nedidelius pakeitimus, tuo geriau Jūsų kūdikis miegos ir tuo mažiau susidurs su įvairiomis regresijomis, nesėkmėmis ir trukdžiais.

Paskutinis dalykas, į kurį reikia atsižvelgti, jei ruošiatės spręsti šią situaciją. Tikėtina, kad tai nebus pasikeitimas per naktį. Kai kūdikis įgyja šį įprotį, jo atsikratyti gali užtrukti šiek tiek laiko. Kaip ir su bet kokiu prisirišimu ar priklausomybe, jo įveikimas yra laipsniškas procesas ir galite susidurti su tam tikru pasipriešinimu. Todėl, jei (ir kai) bus sunku, prisiminkite savo tikslą. Jūs suteikiate savo mažyliui įgūdžių, kurių jam reikia, kad jis galėtų ramiai miegoti visą naktį, ir tai įvairiais būdais prisideda prie jo gerovės. Išlikite nuoseklūs, būkite kantrūs ir netrukus Jūsų kūdikis ir Jūs mėgausitės gilaus ir ramaus miego naktimis.

 

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!