fbpx

Naujas etapas: kūdikiškos lovos keitimas į vaikišką lovą

Sigita Žilinskienė
2024-02-28

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Kai norima perkelti mažylį iš kūdikio lovelės į didelę vaikišką lovą, reikia atsakyti į du klausimus. Pirmasis yra kada, o antrasis – kaip.

Yra tokia tikimybė, kad atėjote į mano puslapį ieškodami patarimų, kaip išmokyti savo mažylį įgūdžių, kurių jam reikia norint miegoti visą naktį. Jei taip ir yra, tada atsakymas į klausimą „kada“ yra tiesiog: „ne dabar“.

Yra dvi priežastys, kodėl taip sakau. 

Pirma, visiškai nereikia skubėti iškelti mažylio iš lovelės į lovą. Mačiau daug 3 metų vaikų, laimingai miegančių lovytėje, ir nė vienas iš klientų, su kuriais dirbau, man nėra pasakęs: „Norėčiau, kad savo mažylį būtume anksčiau perkėlę į didelę vaikišką lovą“. 

Yra teorija, teigianti, kad kuo ilgiau vaikas miega kūdikio lovelėje, tuo labiau jis prie jos prisiriša, ir tuo sunkiau jam pereiti prie didesnės lovos. Ši teorija nėra teisinga.

Antroji priežastis yra ta, kad jei ketinate pradėti miego mokymus, Jūsų mažylis turės priprasti užmigti savarankiškai. Šio nuotykio metu Jūsų mažyliui geriausia turėti pažįstamą vietą miegui. Jo miegamasis, patalynė, mylimas žaisliukas, lovytė ir viskas, kas gali likti nepakitę, turėtų išlikti nepakitę, kol mažylis neįgis ir neišlavins įgūdžio pačiam savarankiškai užmigti.

Turėčiau dar pridurti, tuo atveju, jei svarstote apie miego mokymus: pereiti prie didelės vaikiškos lovos bus daug lengviau, jei Jūsų mažylis išmiegos visą naktį. Mažylis, kuris gerai išsimiega ir gali užmigti savarankiškai, daug rečiau išeina iš savo kambario naktį, o tai yra viena didžiausių problemų, su kuria susiduria tėvai, iškėlę savo mažylius iš kūdikiškos lovelės.

Tarkime, kad Jūsų mažylis jau užmiega pats ir išmiega visą naktį, arba dėl kokios nors priežasties Jūs skubate iškelti savo mažylį iš lovelės į lovą.

Pirmasis žingsnis yra pasiruošimas. Jums reikia informuoti savo mažylį apie tai, kas vyksta. Paaiškinkite jam, kad jis persikels į naują lovą, nustatykite datą ir praneškite, kada įvyks persikėlimas. Kai savo mažyliui pasakosite apie naujoves, įsitikinkite, kad tai darote itin teigiamai.

Šioje vietoje reikia atidžiai kontroliuoti savo veiksmus. Viena vertus, Jūs norite paruošti savo mažylį pokyčiui, bet tuo pat metu nenorite iš to padaryti išpūsto reikalo. Lovos pakeitimą pavertus itin išskirtine proga, Jūsų vaikas jaus didesnį spaudimą ir tai gali sukelti jam šiek tiek streso.

Toliau, kai jau ateina laikas keliauti į „Ikea“ ir pasirinkti pačią lovą, būtinai kartu pasiimkite savo mažylį. Pasiruoškite būti apipilti įvairių daiktų (nieko bendra neturinčių su Jūsų numatytu pirkiniu) pageidavimais, galbūt iš Jūsų vaiko, bet greičiausiai ir iš Jūsų pačių smegenų. „O, ei! Koks šaunus kiaurasamtis! Tik šeši eurai? Kaip galiu NEPIRKTI?”

Leiskite savo vaikui pareikšti nuomonę, kokios lovos jis norėtų, kokie patalynės užvalkalai jam patinka ar ant kokios pagalvės jausis patogiausiai – tai tikrai užtikrins, kad pirkinys jam patiks. Tai taip pat padės jam pajusti nuosavybės jausmą, kas gali stebuklingai palengvinti perėjimą į naują lovą.

Jei tikrai mėgstate nuotykius, galite net leisti savo mažyliui padėti surinkti naują lovą, nors kalbėdama iš asmeninės patirties siūlau daryti bet ką kita. Vien nuo minties apie mažylį ir nesumontuotą „Ikea“ baldą tame pačiame kambaryje mane sukrečia šiurpuliukai.

Sekantis žingsnis, kai lova yra surinkta ir patalynė paruošta, lovą pastatyti lygiai toje pačioje vietoje, kur buvo lovelė. Tiesą sakant, geriausia beveik viską išlaikyti taip, kaip buvo Jūsų vaiko kambaryje, išskyrus naują lovą. Tai didelis pokytis, todėl stenkitės nedaryti jokių papildomų nereikalingų pakeitimų.

Tai dar labiau galioja miego rutinai prieš didžiojo įvykio naktį. Kai ruošiate savo mažylį pirmą kartą miegoti naujoje lovoje, nekeiskite rutinos, nekeiskite miego laiko, nemėginkite duoti naujų patiekalų vakarienės metu. Pasistenkite, kad viskas būtų kuo labiau nuspėjama ir įprasta.

Na ir tada, kai Jūsų mažylis paguldytas į lovą, o šviesa išjungta, galimi keli skirtingi scenarijai.

  • 1 scenarijus – vaikas iškart prisitaiko prie naujos lovos ir visai netikrina taisyklių. Tokiu atveju nuoširdžiai atšvęskite. Jūs esate tarp labai laimingos mažumos!
  • 2 scenarijus – atrodo, kad Jūsų mažylis iš karto prisitaiko, bet po savaitės ar dviejų jis pradeda išeiti iš kambario, žaisti su žaislais arba kelis kartus per naktį kviesti mamą.
  • 3 scenarijus – Jūsų mažylis pradeda daryti visus tuos dalykus jau pirmąją naktį.

Pastarųjų dviejų situacijų sprendimas yra toks pat. Duokite įspėjimą, kai Jūsų mažylis demonstruoja nepageidaujamą elgesį. Pasakykite jam, kokia bus pasekmė, jei jis taip vėl pasielgs, ir tada įgyvendinkite tą pasekmę, jei/kai vaikas tai pakartos.

Tikėtina, kad jau pastebėjote pasekmes, kurios efektyviausiai veikia Jūsų mažylį, ir primygtinai siūlau jas išlaikyti. Vėlgi, nenorime, kad kas nors keistųsi, išskyrus lovą, todėl pasistenkite pasilikti prie įprastų vaiko elgesio valdymo būdų.

Jei dar neatradote veiksmingos pasekmės, manau, kad trumpam paimti mylimuką ar visiškai uždaryti kambario duris yra gana efektyvu, ir nesukelia mažylio isterijos. Už kiekvieną pakartotinį taisyklių pažeidimą pailginkite laiką, kol durys bus uždarytos arba bus paimtas mylimukas.

Tai daugmaž ir būtų viskas. Paaiškinkite, kas vyksta, papasakokite savo lūkesčius ir įgyvendinkite taisykles. Ne viskas bus labai lengva, bet gana paprasta.

Paskutinė mintis, ko reikia nepamiršti… Kad ir kaip stengiamės, kad šis perėjimas būtų kuo sklandesnis ir be streso, atminkite viena: Jūs esate viršininkas. Matematiškai žiūrint, beveik garantuota, kad Jūsų mažylis šiek tiek priešinsis šiam pasikeitimui. Tikriausiai jis dažnai išeis iš savo kambario, kvies, kad ateitumėte, prašys vandens ir, svarbiausia, sakys, kad nori grįžti miegoti į savo lovelę.

Labai svarbu, kad čia kiekviename žingsnyje išlaikytumėte savo pozicijas, ypač pirmosiomis savaitėmis. Jei pradėsite keisti taisykles ir leisite mažyliui lipti į lovą pas Jus, arba leisite grįžti į kūdikio lovelę, šis procesas tęsis mėnesius.

Taigi, užgrūdinkite savo valią, išlaikykite ramaus autoriteto orumą ir tvirtai bei nuosekliai laikykitės taisyklių. Taip Jūsų mažylis daug greičiau pradės ramiai miegoti naujoje lovoje.


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!