fbpx

Pietų miegeliai užknisa!

Sigita Žilinskienė
2022-08-12

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Tikiuosi, šis pavadinimas Jūsų neišgąsdino, nes nenoriu pasakyti, kad miegas yra kažkuo nemalonus. Pasnausti yra fantastiška! Net ir suaugusiems pietų miegas gali būti absoliučiai atgaivinantis – tiek protiškai, tiek fiziškai. O kūdikiams ir mažiems vaikams būtinai reikia pietų miegelių, kad jie būtų laimingi ir sėkmingai augtų.

Kai pradėsite mokyti savo mažylį savarankiško užmigimo įgūdžių, greičiausiai pastebėsite, kad jam gana greitai pavyksta užmigti naktį. Tačiau kai ateina laikas miegoti dieną, padėtis gali tapti sudėtingesnė.

Iš visų kūdikių, su kuriais dirbau, maždaug 90 % turėjo kažkokių problemų dėl pietų miegelių. Dieną jiems iš tikrųjų sunkiau užmigti, arba jie linkę pabusti po pirmojo miego ciklo (dažniausiai maždaug 45 minučių) ir sunkiai užmiega vėl.

Na ir kaip žino bet kuris iš tėvų – kai kūdikis per trumpai pamiega dienos metu, tai užknisa.

Mažylis pabunda nelinksmas, yra neramus iki kol pamiega dar kartą, o Jūs galiausiai turite jį raminti ir nešioti, o ne atlikti visas kitas svarbias mamos/tėčio užduotis, į kurias galėtumėte sutelkti dėmesį, jei pietų miegeliai truktų visas 2-3 valandas.

Taigi, nėra taip, kad iš tikrųjų pietų miegeliai užknistų, bet manau sutiksite, jog paguldyti kūdikį miegoti, sliūkinti iš kambario, švelniai švelniai uždarinėti duris, o tada nuėjus du žingsnius kitame kambaryje išgirsti, kaip mažylis vėl pradeda verkšlenti, tikrai nemalonu.

Pažvelkime į kai kurias priežastis, kodėl pietų miegeliai linkę užknisti. Pirmiausia…

 

Dienos šviesa – mūsų kūnai natūraliai prisitaiko prie 24 valandų ritmo, ir tam yra tikra fiziologinė priežastis. Saulės šviesa, arba bet kokia „mėlyna“, trumpo bangos ilgio šviesa, tokia, kokią skleidžia telefono ar televizoriaus ekranas, skatina kortizolio gamybą. Kortizolis, kaip stimuliatorius, trikdo nusiraminimo ir užmigimo procesus, todėl kūdikio atitraukimas nuo mėlynos šviesos šaltinių bent valandą prieš miegą gali padėti lengviau užmigti.

Akivaizdu, kad tai ne visada įmanoma. Jei Jūsų mažylis jaunesnis nei 6 savaitės, jo idealus būdravimo laikas yra tik nuo 45 minučių iki valandos. Negalite jo nuolat laikyti prietemoje ir atokiai nuo ekranų. Tokiu atveju stenkitės, kad dienos šviesa ir ekrano ekspozicija būtų arčiau to laiko, kai jis pabunda, ir kiek įmanoma sumažinkite juos ruošiantis kitam pietų miegeliui.

Investuokite į kokybiškas tamsinančias (blackout) žaliuzes savo miegamajame. Negaliu apsakyti, kokia puiki investicija yra geros užtemdančios žaliuzės. Tamsus kūdikio miegamasis labai padeda užtikrinti ilgą ir kokybišką pietų miegą.

 

Melatonino trūkumas – melatoninas yra hormonas, padedantis mūsų kūnams nusiraminti ir pasiruošti miegui. Deja, daugumai žmonių, įskaitant kūdikius, melatonino gamyba pilnai nesuaktyvėja iki nakties. Tai reiškia, kad natūralus kūno nuovargis nėra toks stiprus dieną kaip būna vakare, o tai gali trukdyti Jūsų mažyliui dienos metu greitai užmigti ir ilgai miegoti.

Taigi, turime rasti kitų būdų, kaip padidinti miego poreikį. Puikus būdas tai padaryti – išeiti su kūdikiu į lauką netrukus po to, kai jis pabudo. Tiesa, saulės šviesa stimuliuoja kortizolio gamybą, bet saulė taip pat suaktyvina melatonino gamybą vakare, o tai padeda kūdikiui gerai išsimiegoti naktį. O kuo geriau kūdikis miegos naktį, tuo lengviau jam bus miegoti dieną.

Taip pat, kai tik įmanoma, fizinis aktyvumas yra puikus būdas, padedantis geriau miegoti. Kad ir kokiu būdu Jūsų mažyliui patinka judėti, judinkite jį kuo daugiau. Stenkitės suplanuoti fizinę veiklą arčiau pabudimo, o ne prieš pat miegą. Jei Jūsų mažylis prieš pusvalandį baigė blaškytis po kiemą ir iškart eis gultis pietų miego, greičiausiai vis tiek bus per daug užsidegęs, kad galėtų greitai užmigti.

 

Kai reikia baigti mėgstamą veiklą – niekam nepatinka nustoti daryti tai, kas patinka, vien tam kad galėtų eiti miegoti, o mažyliai čia irgi ne išimtis. Jei Jūsų vaikas dalyvauja linksmame slėpynių žaidime arba yra įtrauktas į naujausią filmuko seriją, jam pasakę, kad laikas miegoti, greičiausiai sukelsite protestą. Ir, vargu ar įmanoma nepastebėti: kai vaikai protestuoja, jie linkę tai daryti su tam tikru… na, entuziazmu.

Vėlgi, tinkamas laikas yra labai svarbu, todėl stenkitės, kad įdomi ir aktyvi veikla būtų arčiau pabudimo laiko. Kai artėja miego laikas, užsiimkite raminančia veikla, pavyzdžiui: dainuokite, skaitykite, apsikabinkite ar veikite bet ką kita, ką Jūsų vaikas mėgsta daryti, nenaudodamas daug energijos. 15 minučių ramios veiklos prieš pietų miegą gali labai padėti, tačiau svarbiausias dalykas, kurio reikia vengti, tai sukelti pykčio priepuolį, atimant tai, kuo mažylis intensyviai užsiima.

 

Triukšmas. Kažin ar nustebsite: stiprus triukšmas ir miegas nelabai dera. Šiukšliavežiai, sirenos, paukščiai, šunys, kurjeris, kuris neperskaito užrašo „Neskambinkite durų skambučiu!!!!“ – visa tai gali sutrikdyti kūdikio pietų miegą. Dar blogiau, kai mažylis pabunda po trumpo miegelio, jis jaučiasi šiek tiek pailsėjęs, ir dėl to jam būna dar sunkiau vėl užmigti.

Gali atrodyti prieštaringa, bet vienas iš geriausių sprendimų, kai aplinkoje daug triukšmo, yra… na, daugiau aplinkos triukšmo. Baltojo triukšmo prietaisai, su kuriais, manau, yra susipažinę visi žemėje gyvenantys tėvai, iš tikrųjų nėra raminantys ar skatinantys miegą. Tačiau jie apsaugo nuo staigių, netikėtų garsų, kurie dažniausiai ir pažadina kūdikius.

Svarbiausia, nepamirškite stebėti garsumo lygio. Baltojo triukšmo prietaisai gali būti itin garsūs, o kūdikiams nerekomenduojama ilgą laiką klausyti didesnio nei 50 dB triukšmo.

 

Turiu pabrėžti – visos šios rekomendacijos gali būti naudingos, tačiau jos yra niekis, palyginti su pagerėjimu, kurį pamatysite, jei mažylis išmoks užmigti savarankiškai. Labiau nei bet kas kitas, tai yra raktas į tai, kad Jūsų kūdikis miegotų visą naktį, o dieną ilgai ir ramiai miegotų pietų miegelius. Taigi, jei Jūsų mažylis vis dar pasikliauja tokiais dalykais kaip maitinimas arba sūpavimas iki kol užmigs, ar miega pietų miegelius ant Jūsų rankų – tai dalykas, kurį taip pat reikia išspręsti, norint mėgautis tikrai gerais miegeliais.

 


Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!