fbpx

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurio reikia Jūsų vaikui, kai ruošiasi į darželį

Sigita Žilinskienė
2022-10-09

Miego filosofija

„Sleep Sense ™“ miego metodas buvo sukurtas remiantis tvirtu įsitikinimu, kad sveiki miego įpročiai padeda vaikams augti sveikiems. Gerai pailsėjęs vaikas yra smalsus, energingas, laimingas, žaismingas ir nori mokytis.

Skaityti toliau

Vasarą miego rutina neišvengiamai pasikeičia ir tampa ne tokia nuosekli, tačiau nauji tyrimai rodo, kad maksimaliai padidinus vaiko miegą prieš darželio lankymą, gali labai palengvėti jo adaptacija ir pagerėti vėlesni rezultatai darželyje. 

Amerikos pediatrų akademijos (APA) žurnale „Pediatrics“ paskelbtame tyrime mokslininkai stebėjo 221 netrukus tapsiančio darželinuko miego įpročius (pastaba: 4-5 metų vaikų), atsižvelgdami į tai, kiek jie miegojo per 24 valandas, ir ar tas miegas buvo tik nakties metu, ar sudarytas iš pietų miego ir nakties miego. 

Jie nustatė, kad vaikai, kurie pastoviai miegojo bent po 10 valandų nakties metu, neįskaitant pietų miego, lengviau adaptavosi darželyje, o jų mokytojai teigė, kad vaikų socialiniai ir emociniai, mokymosi ir akademiniai rezultatai buvo geresni nei tų vaikų, kurie turėjo nereguliarų miego režimą.

Tyrimo metu mokytojai nežinojo, kiek kiekvienas vaikas miega, o tyrėjai stebėjo pajamų ir skurdo slenksčio santykį, vaiko sveikatos būklę ir dienų skaičių, kai nelankė darželio. 

„Darželio pradžia reikalauja naujų socialinių, emocinių ir kognityvinių gebėjimų, reikšmingo vaikų socialinių tinklų išplėtimo, iki tol nepatirto formalaus mokymo ir vertinimo“, – rašo tyrimo autoriai. Jie atkreipė dėmesį, kad anksčiau atliktuose tyrimuose, adaptacijos darželyje sėkmingumas buvo išnagrinėtas atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip vaikų sveikata ir jų socialinė ir ekonominė padėtis, deja miego trukmės įtaka nebuvo tirta. 

Kodėl miegas toks svarbus

Kaip visuomenė, mes linkę nepastebėti miego vertės, bet miego ekspertas ir neurologas dr. Matthew Walkeris teigia, kad miegas yra nepaprastai svarbus smegenų sveikatai. „Miegas yra pats veiksmingiausias dalykas, kurį galime padaryti, kad kiekvieną dieną atkurtume savo smegenų ir kūno sveikatą“, – rašo jis savo knygoje „ Kodėl mes miegame: miego ir sapnų galios atrakinimas“. „Kai miego yra daug, protas klesti.”

Vaikams miegas gali pagerinti dėmesį ir koncentraciją, taip pat atmintį, nuotaiką, imuninę funkciją, elgesį ir rezultatus mokykloje ar darželyje, pažymi Amerikos pediatrų akademija. 

Amerikos miego medicinos akademija ir Nacionalinis miego fondas rekomenduoja 3-5 metų vaikams miegoti 10–13 valandų per 24 valandas, tačiau žurnale paskelbtas tyrimas rodo, kad bent 10 valandų konsoliduoto nakties miego yra stebuklingas skaičius, kalbant apie sėkmę darželyje. 

Pasistenkite, kad vaikas eitų miegoti tuo pačiu metu

Kuo reguliariau vaikas naktį miegojo bent 10 valandų, tuo geriau prisitaikė darželyje, pažymi autoriai. Sėkminga pradžia buvo dar ryškesnė, jei 10 valandų nakties miego buvo užtikrinta kurį laiką dar iki pradedant lankyti darželį.

„Kuo nuosekliau vaikai miegojo 10 ir daugiau valandų per naktį, tuo geresni buvo jų santykiai su bendraamžiais, santykiai su mokytojais, bendri akademiniai rezultatai ir žodžių bei raidžių atpažinimas“, – sako tyrimo pagrindinis autorius Douglas Teti, žymus profesorius,  Pensilvanijos valstijos universiteto Žmogaus raidos ir šeimos studijų katedros vedėjas.

Pradėkite dabar, kad gautumėte ilgalaikio miego naudą

Jei Jūsų mažylis dar tik pradės lankyti darželį, galbūt norėsite pradėti pokyčius iš anksto, žinodami, kad didžiausią įtaką lengvesnei adaptacijai daro būtent ilgalaikiai miego įpročiai.

„Miego pokyčiai turėtų prasidėti prieš pradedant lankyti darželį”, – sako Teti. „Tėvai turėtų daryti viską, ką gali, kad padėtų savo vaikams kuo daugiau ir kuo geriau miegoti nakties laikotarpiu.  

Tai gali reikšti, kad reikės sutrumpinti pietų miegelius, kad padėtumėte pailginti vaiko miegą naktį. Pietų miegelis vis dar gali būti tinkamas Jūsų vaiko vystymuisi, bet jei tai reiškia, kad vakarinis laikas miegoti nukeliamas į vėlų vakarą, verta pietų miegą praleisti. Jei turite klausimų ar dvejonių, pasitarkite su vaiko pediatru.

Sveiki miego įpročiai vaikams:

  • Darželinukams rekomenduojama eiti miegoti tarp 19-21 val., priklausomai nuo to, ar turi ir kokio ilgio turi pietų miegą. Ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams (7-12 metų) rekomenduojama nueiti miegoti iki 21 val., kad išmiegoję 10 valandų naktinio miego jie pabustų apie 7 val. ryte. Pietų miegelis turėtų būti skaičiuojamas kaip papildomas miegas, o ne siekiant 10 valandų tikslo per parą.
  • Mažiausiai 30 minučių prieš miegą vaikai turėtų vengti visų ekranų, pvz., televizorių, planšetinių kompiuterių ir telefonų. Kai kuriems vaikams šį laiką gali reikėti prailginti net iki 60-120 minučių.
  • Venkite saldumynų po pietų.
  • Tėvai ir globėjai turėtų būti įtraukti į savo vaiko miego rutiną, kad procesas būtų kuo nuoseklesnis. Tai galėtų būti: vakarienė, vonia, o po to knygų skaitymas prieš paguldant vaiką į lovą. 
  • Kadangi tėvų ir vaikų miego grafikai yra glaudžiai susiję, tėvų miego įpročius taip pat svarbu stebėti, pažymi specialistai. Tai gali reikšti, kad Jūs taip pat turite pradėti nuoseklesnę miego rutiną. 

„Gera miego higiena gali būti tokia pat svarbi tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų, gerovei“, – pažymi autoriai. Pavyzdžiui – pastovi rutina prieš miegą, ribota prieiga prie ekranų ir laikas miegoti iki 21 val.  

 

Šaltinis: “The one thing your child needs to get ready for kindergarten? More sleep, says AAP” https://www.mother.ly/health-wellness/childrens-health/kindergarten-success-sleep-study/

Jei Jūsų naujagimiui, kūdikiui ar mažyliui sunku užmigti ir ramiai miegoti visą naktį, galiu Jums padėti pakeisti šias blogas naktis ir pajausti vėl, kas yra geras poilsis. Registruokitės nemokamam pažintiniam skambučiui ar konsultacijoms ir pradėkite savo miego pokyčius jau dabar!